ÜNLÜ TAEKWONDO USTALARI VEYA SPORCULARI

blog yazısı ekle !

ÜNLÜ TAEKWONDO USTALARI VEYA SPORCULARI

Taekwondo savunma sporu eski bir geçmişe sahip olması nedeniyle köklü bir geçmişi vardır. Kore topraklarında oluşmuş, silahsız olarak insanların savunma amacıyla yaptıkları bilinmektedir.

Doğduğu ülkenin o zamanki şartlarında ilkel yaşam koşulları, vahşi hayvanlar ve bölgelerde insanlara zarar veren haydutlara karşı korunmak için oluşturulmuş bir spordur. Bu sporda silah yerine yumruklar, geniş açılı tekmeler mevcuttur. O dönemlerde tekme yöntemlerine verilen taegyon ismi ile yumruk yöntemlerine verilen kwonpop adının birleştirilmesi ile taekkyon adıyla doğmuştur.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Yaşanan istilalar, saldırılar sonucunda Kore'nin bağımsızlık kazanması ile taekwondo sporu da dünyaya yayılması gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda farklı ülkelerde taekwondo savunma sporu konusunda birçok ustalar onların yetiştirdiği öğrenciler bulunmaktadır. Bunlardan;

  • Hadi saei ( İran ); irana katıldığı olimpiyatlarda altın madalya ağırlıklı olmakla beraber bronz ve gümüş madalyaların sahibidir. 6 yaşından beri taekwondo sporu ile ilgilendiği bilinmektedir. Taekwondo savunma sporu erkek sporcudur.
  • Steven Lopez ( Amerika ); amerikanın taekwondo dalında başarılı sporcularındandır. Katıldığı müsabakalarda başta altın madalya olmak üzere birçok madalya kazanmıştır. Taekwondo erkek sporcudur.
  • Hwang kyung –seon ( Güney Kore ); taekwondo sporunun kadın sporcusudur. Olimpiyatlarda kazandığı başarılar ile dünya kadınlarının da bu alanda örnek ismi olmuştur. Ve bayanların bu spor için yeteneklerini tescillemiş bir sporcudur. İlk koreli kadın atlettir.
  • Huang chih –hsiung ( Tayvan ); katıldığı olimpiyatlarda bronz madalya kazanmış bir taekwondo erkek sporcudur.
  • Chi shu-ju ( Tayvan ); katıldığı olimpiyatta tek bronz madalya kazanmış bir kadın taekwondo sporcudur.
  • Rohullah nikpai (Afganistan ); katıldığı olimpiyatlarda bronz madalya kazanmış erkek taekwondocudur.

Türkiye taekwondocu sporcularımızdan bayanlardan; hamide bıçkın tosun, nur tatar, tennur yerlisu, azize Tanrıkulu, Züleyha tan,

Erkeklerde ise; Nusret Ramazanoğlu, Turgut uçan, servet tazegül, bahri Tanrıkulu, şakir bezci gibi sporcularımız dünya çapında düzenlenen müsabakalarda birçok madalya kazanmışlardır.

Görüldüğü gibi ülemizin farklı bölgelerinden hem bayanların hem de erkeklerin bu alanda yetenekli olduğu kazandıkları madalyalar ile ödüllendirilmiştir. Son yıllarda da artan başarı ile yeni sporcular yetişmektedir.