ÜNLÜ WUSHU SPORCULARI, ÜNLÜ WUSHU USTALARI

blog yazısı ekle !

ÜNLÜ WUSHU SPORCULARI, ÜNLÜ WUSHU USTALARI

Wushu savunma sporu ve dövüş anlamlarında kullanılmaktadır. Wushu sporu doğduğu andan günümüze yaklaşık 3000 yıldan daha fazla süre geçtiği tahmin edilmektedir.

Çin dewushu sporu önemli değerler arasında kabul edildiğinden gelişmesinde ve yayılmasına da büyük önem verilmiştir. Bunun içinde açılan okullarda yetiştirilen ustalar ve sporcular ile wushunun önemi somutlaştırılmıştır. Çinin kuzey bölgesinde bulunan hebei eyaletinde cangzhou'daki geleneksel okullar en bilinen örnektir.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


  • Çini huizu Müslüman kesimden olan; chaquan tarzının ünlü ustası wang-ziping,
  • Piguaquan tarzının ünlü ustası ma -fengtu,
  • Bajiquan tarzının ünlü ustası wu -xiufeng,
  • Fanziquan tarzının ünlü ustası hao -mingjiu
  • Mizongquan tarzının ünlü ustası huo -yuanjia gibi önemli isimler wushunun temelini oluşturan ustalardır.

Wushu çalışmaları bu yöntemler ile canlandı ve Çin'deki halkın benimsemesini sağladı. Günümüzde dünyaya kısa sürde yayılan wushunun da önemli sporcular tarafından yapıldığı bilinmektedir. Wushu sadece sporcular değil aynı zamanda film yıldızlarına da yol gösterek onlarında bu alanda başarı ile ilerleyebileceğinin en güzel örneklerine rastlamaktayız. Bu isimlerin kim olduğunu merak edenlere hemen cevabı verelim;

  • Jet li
  • Bruce lee
  • Jackie chan
  • Jean claude van damme

Gibi isimlerden oluşmaktadır listemiz. Peki, bu isimler arasında bizi gururlandıracak göğsümüzü kabartacak isimler yok mu? Diye soranlara cevabımız ise çok önemli hocalardan salih avcı, emin Boztepe gibi önemli isimler türkiye'nin ismini wushu savunma sanatında dünyaya ve yurdumuzda duyuran isimler oldular. Daha sonra hüseyin dündarın başarısı ile gururumuz tekrar tekrar arttı.

Wushu savunma sporu yukarıdaki saydığımız ustalar, hocalar, sporcular ve hatta film yıldızlarının da başarıları ile günümüzde popülerliği artarak zirveye çıkmıştır. Böylece her kültürden insan wushu savunma sporunu kendine başarıya ulaşması için bir amaç olarak benimsemelidir.

Wushu savunma sanatı geçmişten günümüze kadar önemli birçok usta, hoca, sporcu yetiştirdiği kurslarda, okullarda bundan sonrası için de yetiştirmeye devam edecektir. Ülkemizdeki sporcuların kazandıkları başarılar ile ülkemizi uluslararası müsabakalarda temsil etmeye devam edeceklerdir.

Eğer wushu savunma sanatına sizin de ilginiz varsa, bende kendimi uluslararası arena da yarışacak güce sahibim diyorsanız adres olarak Ankara wushu kurslarını önerebiliriz.