WUSHU ANTRENMANLARI

blog yazısı ekle !

WUSHU ANTRENMANLARI

Wushu antrenmanları derse başlamadan önce ısınma hareketleri, vücudu derslere hazırlamak olarak düşünürsek, çoğu kişi farkında olmadan defalarca yapmaktadır. Peki, wushu antrenmanları ne işe yarar ya da sporcunun kazancı nedir? Bu soruların cevabına hep birlikte göz atlım.

Wushu antrenmanları ile oluşabilecek incinme risklerini minimum seviyeye indirerek sağlıklı spor yapma fırsatı elde ederiz. Sadece incinmelerde mi yararlıdır? Hayır, wushu antrenmanları ek olarak sporcunun yetenek ve becerileri üzerinde önemlidir.

Ankara'da Wushu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Wushu


Toplumda çoğu kişi tarafından yapılan, bazen de gereksiz gibi görünen wushu antrenman bilinçli ve uzman kişilerin gözetiminde yapılması hem zevkli hem de yararlı olabilir.

İnsan vücudunun çalışmalara hazırlanması gerekir. Yani direkt olarak derslere başlamak yorucu ve yukarıda bahsettiğimiz üzere incinmelere sebep olur. Bunları önlemek için antrenmanlar ile başlanarak derse aşamalı olarak geçilmesi daha sağlıklı olur. Wushu derslerinde gerekli olacak enerji ihtiyacını iç organlardaki faaliyetlerden karşılamak isteyecektir. Bunun içinde wushu antrenmanları ile geçiş aşamasını oluşturarak fazla enerji kullanımın, bedensel hazırlığı sağlayacaktır.

Wushu antrenmanları olarak yürüyüşler yapabilirsiniz. Ya da tempolu yürüyüşler. İlk başladığınızda çabuk kısa sürede çabuk yorulduysanız sonraki antrenmanlarda bu süreyi biraz daha kısaltmanız gerekir. Mekik koşuları da antrenmanda tercih edilebilir.

Antrenmanlarda mola süreleri koyarak vücudun dinlendirilmesi gerekir. Dinlendirmeden sonra bütün kaslar çalışmadığından performansın mükemmel düzeyde olmasını beklemek yanlış olacaktır. Bütün kaslar için esneme çalışmaları uygulanması gerekir. Antrenmanlardaki esneme hareketleri kasların sert yapısını yumuşatmanıza ve kasları uzatmanıza yardımcı aktivitedir. Esneme faaliyeti için statik ve dinamik olarak iki farklı şekilde uygulanabilir. Statik esneme klasik ve bilindik türdür, kasların boyuna etki ederek uzamaya ve sabit duruş kazandırmaktadır. Dinamik esnemede vücuda hareket olanağı tanıyarak kasları uzatmaktır.

Wushu antrenmanları fiziksel ve ruhsal hazırlığı oluşturur. Derslerde veya müsabakalardaki rakipten gelecek vuruşlar için bedeni hazırlarken aynı zamanda ruhsal olarak yani görevlere ve başarıya odaklanmayı sağlar. Wushu antrenmanları teknik ve stratejilere yoğunlaşarak, odaklanma problemlerinden doğabilecek yanlışların önüne geçilebilir.

Görüldüğü gibi wushu antrenmanları sıkıcı gibi algılansa da aslında başarının ilk basamağını oluşturmaktadır. Ankara wushu kurslarındaki antrenmanlara katılarak performansınızı arttırabilirsiniz.