WUSHU DERSİ

blog yazısı ekle !

WUSHU DERSİ

Wushu derslerinde sporculara çalışırken insanı eğitmek geleneksel wushu derslerinde uygulanan bir felsefedir. Wushu sporu diğer savunma ve dövüş stillerinden özgün yöntemlere sahiptir. Wushu klasik savunma sanatlarından farklı bir yönü çinin milli değerleri arasında bir spor ve Çin ile beraber doğuyu ve sonra bütün dünyayı etkileyen bir spordur wushu.
Wushu kurslarındaki dersler öğrencinin yaşına göre oluşturulan gruplarda verilmektedir. Böylece eğitimler yaş grubuna hitap etmelidir ki emekler ve uğraşlar boşa gitmesin. Wushu dersleri temel tekniklerden başlayarak aşamalı olarak zorlaşarak devam etmektedir. Temel teknikler de saymamız gereken boş el ve değişik silahlar ile yapılan taolu tekniklerdir. Böylece Çin kültürüne ait bir sporunu sevmek ve ilgi duymak ancak o spor hakkında bilgi sahibi olma ve öğrenme ile mümkündür. Böylece tanıtma ve bilgilendirme ile wushunun genel hatları oluşturulur. Sporcunun belleğindeki wushu bir adım somutlaşmış olur. Bu aşamadaki teknik ve yöntemleri tamamlayan sporcu sonraki aşamalara geçer. Chanquan (çan çuen) stili ve nanquen (nen çuen) stilleri, taijiquan (tai çuen) stilleri yumruk tekniklerini oluşturur.

Şen Kay Spor Akademisi Kulübü

Gölbaşı

Şenol Kaysi Milli Sporcu 3 Branştan Milli Takım Antrenörü Teknik Kurul Üyesi
6 Branştan Antrenörlük Belgesine Sahip 1-Wushu 3. Kademe Kıdemli Antrenör Siyah Kuşak 3.Duan
2-Taekwondo: 2.Kademe Antrenör Siyah Kuşak 4. Dan
3-Kick Boks: 2.Kademe Antrenör Siyah Kuşak 4.Dan
4-Muay Thai: 2.Kademe Antrenör 12.Khan
5-Budokaido: Antrenör 2.Duan
6-Boks: Antrenör

GÖLBAŞI'NDA AVRUPA,DÜNYA DERECELERİ VE BALKAN,ULUSLARARASI ŞAMPİYONLAR YETİŞTİREN TEK KULÜP
Yardımcı Antrenörler:

Mahmut Yılmaz
Kadir Doğan Beder

Derecelerimiz:
Melike Kuş:Sayısız Ankara Bölge ve Kick Boks,Muay Thai,Wushu Türkiye Şampiyonu - Uluslararası ve Balkan Şampiyonu - Balkan 2.si
Alparslan Eraslan:Sayısız Ankara,Bölge ve Kick Boks, Muay Thai, Wushu Türkiye Şampiyonu Balkan 2.si Balkan Şampiyonu - Dünya 3.sü - Avrupa 2.si
Mahmut Sami Taş :Sayısız Ankara Bölge ve Şampiyonu TürkiyeKick Boks Şampiyonu Türkiye Muay Thai 3.sü
Sedanur Eraslan :Sayısız Ankara,Bölge Şampiyonu,Muay Thai Profesyonel Kemer Şampiyonu,Kick Boks Türkiye 3.sü,Wushu Türkiye 3.sü
Yakub Alperen Kaysi : 5 Kez Ankara Şampiyonu,Wushu Türkiye Şampiyonu,Taekwondo Avrupa 6.sı
Abdurrahim Aydın : Wushu Türkiye Şampiyonu
Ömer Balaban :2012 Kick Boks Türkiye 2.si,2013 Kick Boks Türkiye Şampiyonu ve 2013 Dünya 2.si
Ümeyir Altaş : Kick Boks Türkiye 2.si
Serhat Çakır : Wushu Türkiye 3.sü
Doğu Birdal Kamber : Wushu Türkiye 3.sü
Hakan Yılmaz : Wushu Türkiye 2.si
Rukiye Zorbaz : Kick Boks Türkiye 2.si.Kick Boks Türkiye Şampiyonu
Gözde Ünlü : Wushu Türkiye 3.sü
Ülkü Demirel : Kick Boks Türkiye 3.sü
Ahmet Eray: Wushu Türkiye 3.sü
Canan Hüküm : Wushu Türkiye 3.sü
Gizem Biçer : Wushu Türkiye 3.sü
Bekir Yel :2016 Taekwondo Türkiye 2.si
Taekwondo - Poomse

Çıplak el ve ayakla yapılan savunma sporudur. Taekwondo'nun kelime anlamı Tae : Ayak tekniği , Kwon: El Tekniği , Do: Ahlak .
Taekwondo'nun "Do" prensipleri : Terbiye, Nezaket, Saygı, Disiplin.

KickBoks
Kick Boks tarihsel olarak genellikle kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruğa dayalı ayakta yapılan bir dövüş sporudur.

Muay Thai
Tayland'da ortaya çıkan ve özgün adı Muay Thai olan dövüş sporu.
Tayland boksu denir. Yumruk, diz, dirsek, ve tekmelerin kullanıldığı sert bir dövüş sanatıdır.

Wushu ( Kungfu )
Çin savunma sporlarının ortak adıdır. Bedenle ruhun uyumu, esneklik, zeka, pratik düşünce, savunma ve savaş sanatı wushu dünyanın en güzel ve faydalı sporudur.

Boks
Boks, iki yarışmacının belirli kurallar içinde, yumruklarıyla dövüşerek yaptığı bir spordur. Boks karşılaşmaları ring adı verilen, üç sıra halatla çevrili , yerden yüksekte kare biçiminde alanda yapılır.
devamını oku...
Adres: Seğmenler mah. Cemal Gürsel cad. 936. sok. No:11/1 Gölbaşı-Ankara

Özdemir Spor Kulübü

Kızılay

devamını oku... Adres: Ziya Gökalp Cad. 41/22 Kolej-Kızılay-Ankara

Kickboks Emre Kalem

Etlik

devamını oku... Adres: Seğmenler Mahallesi Cumhuriyet Caddesi 84/b Gölbaşı-Ankara


Wushu teknik ve hareketler yazımızda da bahsetiğimiz üzere sanda ve taolu iki teknik mevcuttu. Buna göre sanda wushunun şov ve görsel kısmı oluştururken taolu kısım wushunun dövüş ve sert kısmı ya da geleneksel kısmını oluşturuyor.

Wushu derslerine katılmak oldukça önemlidir. Çünkü tamamen kültürüne yabancı olduğumuz bir topluma ait sporu kendi kendine öğrenmek mümkün değildir. İsimler ve teknikler sadece o kültürün yansımasıdır. Çinlilerin yazıları ile yazıldığı için bu teknikler günümüze kadar değişmeden gelebilmeyi başarmıştır. Böyle de olunca bir profesyonel yardımı zorunlu kılmaktadır.

Teknolojinin sunduğu imkânlar hocaların, antrenörlerin o kültürü yakından görerek, öğrenerek kendini geliştirmesi, deneyim kazanması ve bu deneyimlerini ülkemizdeki kurslarda öğrencileri ile derslerde paylaşması oldukça önemlidir. Sporcuları da büyük bir zahmetten kurtarmaktadır. Çünkü kültürünü, dilini bilmediğimiz bir coğrafyaya gidebilme imkânı çoğumuz için oluşmayabilir. Uzak bir coğrafyaya gitmek için bir sürü masraf yapmak yerine en yakın Ankara wushu kursuna katılmak da bize öğrenmemiz gereken bütün bilgiyi ve fırsatı sunmaktadır.