WUSHU DERSLERİNE KİMLER KATILABİLİR?

blog yazısı ekle !

WUSHU DERSLERİNE KİMLER KATILABİLİR?

Geleneksel wushu oluştuğu dönemlerde sadece belirli bir kesime hitap ediyordu. Sadece lüks ve toplumun önde gelen kişileri ilgileniyordu; sanatçılar, yüksek rütbeli askerler, düşünürler. Zaman içinde toplumun değişmesi ile birlikte modern wushu lüks seviyeden halka kadar indirgenerek tüm topluma yönelik sunulmuştur. Böylece ilgi duyan halkta wushu öğrenebilecek, elit kesimin öğrendiği- bildiği wushuya ilgi duyabilecekti.

Ankara'da Wushu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Wushu


Federasyonun oluşturulması ile tüm şartlar ortadan kaldırılarak dünyaya sunulan bir spor olmuştur wushu savunması. Ülkemizde de federasyon ile birlikte her kesimin uygulayabileceği bir spor, bir savunma sanatı olarak giriş yapmıştır. Yani toplumuzda böyle bir ayrımcılık sistemi olmadığı için hemen herkes tarafından uygulama imkanı vardır.

Ankara wushu kursları 4 yaşında katılan sporcuya da ders vermekte, ileri yaş gruplarında herhangi bir sağlık problemi yaşamayan kişilere yönelikte dersler verilmektedir. Sanatçıların, düşünürlerin, öğrencilerin, ev hanımlarının, çalışan bayanların, doktorun, öğretmenlerin kısacası çalışan ya da çalışamayan kişiler wushu derslerine katılabilir.

Wushu dersleri aynı zamanda spor alanında müsabakalarda kendini görmek isteyen sporculara da, sertifika edinerek kariyerine artı olarak kazanım olarak düşünen kişilere de kapısını açmaktadır. Farklı alanda eğlenceli zaman geçirmek isteyenler wushu derslerine katılabilir. Wushu savunma sanatı en çok da bayanların son zamanlarda artan şiddet olaylarına karşın katılımcı sayısını arttırmıştır. Yolda yürürken risk oluşabilir, evde yaşanan problemler, iş hayatında kadınlar için tehlike hemen hemen her yerde bulunmaktadır. Bunun için kişi sürekli tedirgin ve korku içinde yaşayarak mutsuz olmak yerine wushu savunma derslerine katılarak kendini korumayı öğrenebilir.

Çocuklar küçük yaşta wushu derslerine katılarak ileriki zamanlarda büyüdüklerinde hem kendilerine hem de topluma yararlı ve başarılı bireyler olmak isteyen aileler çocukları için başvurarak katılabilir. Sanatçıların, oyuncuların dış görünüşleri mesleklerini yapmaları için oldukça önemlidir. Her zaman formda ve kondisyonu tam olan oyuncular mesleklerinde daha başarılı oldukları kanıtlanmıştır. Yani başrolde yer almak yeteneğin yanı sıra dış görünüşe de bağlıdır. Hücreler yenilenerek daha uzun vadede genç kalmak wushuda gizli. Böylece bu esneklik ve fit vücudu oluşturmak ve hatta genç kalmak isteyenler Ankara wushu kurslarına katılabilirler.