WUSHU KUŞAKLARI

blog yazısı ekle !

WUSHU KUŞAKLARI

Wushu savunma sanatı Çin kültürünün bir ürünüdür. Wushunun teknikleri arasında tekme, yumruk, fırlatma vb. vardır. Wushu savunma sanatında farklı yöntemler vardır. Wushu sporcuları ise aşama aşama bu yöntemlerin tümünü yapar. Bu yöntemlerin aşaması finda, sanda, tao, shaolindir. Finda aşamasında sporcu bütün kuşakları tamamlamış olmalıdır ki sanda aşamasına geçebilsin.

Ankara'da Wushu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Wushu


Wushu kuşakları aşağıdaki sıralayacağımız renkleri içerir;

  • Beyaz kuşak; wushuya başlanılan ilk kuşaktır.
  • Sarı kuşak; beyaz kuşak tamamlandıktan sonra ikinci kuşak sarı kuşağa geçilir.
  • Yeşil kuşak; üçüncü kuşaktır.
  • Mavi kuşak; dördüncü kuşaktır.
  • Kırmızı kuşak; beşinci kuşaktır.
  • Siyah kuşak; ustalık seviyesini ifade eder.

Yukarıda saydığımız kuşaklar 5 ayda bir yapılan sınava göre derece atlar sporcu.

Wushu sporcusu finda aşamasında bedensel esneme ve serilik üzerinde yoğunlaşarak kendini fiziksel anlamda geliştirir. Böylece bu aşamada dirençli ve kondisyon olarak hazır haldedir. Finda aşamasında beyaz kuşaktan başlayarak siyah kuşak da dâhil olmak üzere bütün kuşakları geçer sporcu.

Sıradaki aşama sandadır. Sanda eldiven ve kask koruyucuları ile yapılan yarışma aşamasıdır ki zor ve sert bir aşamadır. Eğer sporcu başarılı ve yetenekli ise kuşak olayına girmeden direkt olarak sandaya da geçebilir. Bunun belirleyicisi hoclar ve antrenörler tarafından karar verilir. Bu aşamadaki teknikler güre, tekme ve yumruklar ön plandadır. Yumruklar özellikle eldiven giyilerek yapılır.

Sandadan sonraki aşama ise taodur. Bu aşamada silah ve katalı bölümler vardır. Sanda da uygulanan tekniklerle aynıdır. Silah olarak nunçaku, kılıç, mızrak, sopa kullanılır. Bu silahlar sporcunun isteğine ve dileğine göre kendi seçimine bırakılır ve yarışmalarda kullanır. Taonun diğer bölümü ise katadır. Toplam da 30 katadan oluşur.

Son aşama olan shaolin dir. Burada ise hayvan isimlerinin verildiği değişik yöntemler vardır. Bu isimler;

  • Kaplan turna tekniği; sporcu havaya zıpladığı anda mümkün olduğunca çok tekme atmaya çalışır. Yere dengeli bir iniş yapması gerekir.
  • Kaplan pençesi tekniği; savunma da kalarak rakibin ilk hamle yapmasını bekler ve sporcu bu teknikte sakindir
  • Engerek tekniği; tekmenin hareketi yılan gibi kıvrak bir şekilde havaya kaldırır.