AİKİDO ANTRENMANLARI

blog yazısı ekle !

AİKİDO ANTRENMANLARI

Aikido hakkında daha önceden detaylı açıklamalar yapmıştık. Bu makalemizde ise bir sportif faaliyet için en önemli hazırlık ve alıştırma safhalarından biri olan antrenmanlar hakkında detaylı açıklamalar yapacağız. Ama öncelikle antrenmanın genel tanımıyla başlamak daha doğru olacaktır.

Antrenman nedir: belirli bir çalışma programı dâhilinde ve bu sportif faaliyetleri yürüten hoca ve ya antrenörlerin gözetiminde yapılan sportif faaliyetlerin performansını artırmaya yönelik çalışmaların tümüdür. Aslına bakılırsa antrenmanlar oldukça önemlidir. Çünkü yapmak istediğiniz sportif faaliyetin tam anlamıyla amacına ulaşabilmesi için antrenmanlar çok önemlidir. Yapılan antrenmanlar sporcuları fiziksel, psikolojik ve motorsal hazırlıklarının vücutta karşılığını bulması için çok önemlidir. Yapılan araştırmalarda antrenmanların hemen arkasından vücut, kas doku ve eklemler gelişimlerini tamamlayarak sportif faaliyet içerisinde çok daha başarılı ve yüksek performanslı bir spor yapma imkânı sağladığı gibi minimum sakatlanma ihtimalini de sağlamaktadır. Ankara Gençlik ve Spor bakanlığının sportif faaliyetlere ve antrenmanlarına verdiği destek sayesinde birçok insan antrenmanlara daha kolay bir şekilde katılım sağlayabilmektedir.Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Peki, ama Aikido sporunda antrenmanın etkileri nelerdir? Bu konuda yapılan araştırmalarda uzmanlar bazı noktalara dikkat çekmiştir. Özellikle sistemli ve programlı yapılan antrenmanların önemine değinmişlerdir. Aikido oldukça yüksek tempolu bir spor olduğu gibi savaş, dövüş ve savunma sporlarında eklemler, kas ve kemik dokuların kuvvetli olması oldukça önemlidir. Bu nedenle doğru ve sistematik yapılan Aikido antrenmanları tüm sistemleri doğru ve dengeli çalışmasına yardım edeceği gibi müsabaka esnasında da sakatlanma riskini azaltacaktır. Ayrıca Aikido antrenmanları enerji oluşumu üzerinde de büyük etkilere sahiptir. Yani düzenli ve düzgün bir şekilde yapılan Aikido antrenmanı kalp-damar dengesini kuracağı için vücudun enerji üretimi ve taşınımına da büyük katkı sağlayacaktır. Bu da sporcunun daha uzun süre yorulmadan ayakta kalmasına yardımcı olacaktır. Aikido antrenmanları sporcuya esneklik kazandıracağı için müsabakalarda çok daha iyi bir performans sergilemesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca Aikido antrenmanlarının belki de en önemli özelliği sporcuyu psikolojik, zihinsel, teknik ve taktik yönünden müsabakalara hazırlayarak sporcunun kendini maça daha hazır hissetmesini sağlamaktır. Unutulmamalıdır ki her şey zihinsel olarak kafada başlar. Sadece vücut hazırlığı yapmak tek taraflı bir çalışmadır ve yeterli olmayacaktır. Bu nedenle sporcuları zihinsel olarak ta hazırlamak oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı Aikido antrenörleri antrenmanlara oldukça önem vermektedirler. Eğer bir Aikido sporcusuysanız antrenmanlarını aksatmadan devam ettirmeniz sizin için ve takımınızın başarısı için çok daha iyi sonuçlar doğurduğunu fark edeceksiniz.

Tüm Aikido sporcularına spor hayatınızda başarılar dileriz.