AİKİDO KUŞAKLARI

blog yazısı ekle !

AİKİDO KUŞAKLARI

Aikido sporunda da seviyeler kuşaklarla temsil edilir ve bekleme süreleri sporcuların seviyelerini tamamlamaları üzerine oluşturulmuştur. Yani Aikido sporcuları Kyu sistemine göre sevileri belirlenir. Yetişkinler 6. Kyu dan başlayarak 1. Kyu seviyesine yükselmeye çalışırken bu durum çocuklarda 6/2 kyu dan başlayarak yükselmeye çalışırlar. 1. Kyu ya ulaşan sporcular 1. Dan sınavına girerler. Çocuk yaş gurubunda ki sporcular 7 ila 14 yaş için geçerli olup kyu sınavına girebilirler. 14 yaşın üzerinde ki sporcular yetişkin derslerine katılabilir ve 18 yaşın üzerinde ki sporcular ise artık siyah kuşak sınavına girmeye hak kazanmıştır. Bu arada açıklamamızda fayda olacağını düşündüğümüz siyah kuşağın anlamı halk arasında yaygın olan her şeyi öğrenmiş olan sporcu anlamına gelmemektedir. Aksine sporcunun eğitilebilir olduğu anlamına gelmektedir ve artık öğrenmeye başlayabileceği anlamına gelmektedir.Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara

Gürkan Aktepe Personal Training Coach

Çayyolu

devamını oku... Adres: Dumlupınar Cad. Erler Mah. Eskişehir Yolu Prestij Konutları İçi Sportif Yaşam Kulübü Çayyolu - Ankara

Ankazen Dojo Aikido

Etimesgut

Aikido dersleri Hamdi AKTEPE ve yardımcı hoca Serpil GELDİKAYA tarafından verilmektedir. Hocalarımız Başkent Üniversitesinde de ders vermektelerdir. Kulübümüz Türkiye Aikido Organizasyonuna bağlıdır. Yaş sınırı olmayıp, tüm yaşlarda kadın, erkek ve çocuklara grup yada özel derslerimiz vardır. Bağlıca, Eryaman, Etimesgut ve Sincan'da Profesyonel ve Lisanslı Aikido eğitimleri vermekteyiz. Özel bayan grupları için bayan antrenörümüzle Aikido eğitimleri de verebilmekteyiz.

Hamdi Aktepe
Cumhuriyet Üniversitesi İşletme mezunuyum. BSH Ev Aletleri San ve Tic.A.Ş.'de yöneticilik kariyeri yaptım ve emekli oldum. Üniversite yıllarında Teakwando eğitimi alarak siyah kuşak sahibi oldum. İş hayatım devam ederken Aikido eğitimine başlayıp hem Türkiye hem de Japonya'da Aikido eğitimleri aldım. 3.dan 2.Kademe Aikido Antrenörüyüm. Başkent Üniversitesi Aikido Takımını çalıştırıyorum aynı zamanda AnkaZen Dojo ismiyle kendi dojom olup, Eryaman, Sincan ve Bağlıca'da Aikido eğitimleri vermekteyim. Türkiye Aikido Organizasyonu Kurul üyesiyim. Yurtdışında Japonya Tokyo Budokanda ve yurtiçinde 30'a yakın seminere katıldım.

Yardımcı antrenör:SERPİL GELDİKAYA
Selçuk Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum.19 yıl özel sektörde yöneticilik ve Mali Müşavirlik yaptım.Halen de kendi işyerimde S.M.Mali Müşavir olarak çalışmaktayım.Yoga ve pilates eğitimleri alarak aktif olarak sporun içinde oldum. Aikido 1.DAN 1.Kademe yardımcı antrenörüm. Hamdi AKTEPE Hocama yardımcı antrenörlük yapmaktayım.

AİKİDO

Aikido, Japonya'da Morihei UESHIBA tarafından kurulan modern bir savaş sanatıdır. Aikido kişisel gelişimi artıran felsefi yanlarından dolayı, felsefi bir bilim dalı olarak görülmeye başlanmış, okullarda ve üniversitelerde ders olarak verilmeye başlamıştır. Tüm dünyada üst düzey yöneticiler ve güvenlik birimleri 'problemleri çözme yetkinliğinden' dolayı Aikido öğrenmektedir.
Japonca 'Aikido' kelimesi üç karakterden veya kanji'den oluşur. Birincisi ve en önemlisi 'uyum' için bir araya gelmek anlamına gelen 'Ai' dir. Japonca'da bu aynı zamanda 'sevgi' anlamına gelir. İkinci kanji kelime ruh anlamına gelen 'Ki', akıl ve ruh anlamındadır. Daha geniş bağlamda 'Ki', sadece insanoğlunun ruhu değil, 'Evrenin ruhu veya kuvveti' anlamına gelir. Üçüncü ve son karakter, Aikido çalışmasının sadece kendini savunma temelli teknikler içermediğini, ayrıca pozitif karakter gelişimi ideallerini içerdiğini ifade etmek için 'yol' anlamına gelen 'Do' dur. Böylece, fiziksel bir eğitim anlamında Aikido 'Vücudu ve Evrensel Ruhu Uyumlama Şekli' anlamına gelir, ancak daha derin anlamda da dünyayı ve içinde yaşayan herkesi sevmek anlamına gelir. Tam çevirisini yaparsak anlamı, Ruhun uyumlu yolu demektir.

AİKİDO'NUN FAYDALARI:

- Kaçınılmaz hale gelen saldırılarda kendini savunmayı öğretir.
- Sakin kalmayı, odaklanmayı ve çıkan problem karşısında çok yönlü, seri ve alternatifleri de kullanarak çözüm üretmeyi öğretir.
- Özgüveni geliştirir, bulunduğunuz ortama uyumu ve pozitif düşünmeyi öğretir.
- Sağlıklı ve zinde kalmanızı sağlar. Düşüş egzersizleri ile yaralanma ve kazaları minimuma indirir.

Aikido kendi gelişiminin bir yolu, insan karakterini mükemmelleştirmek ve gerçek bilgelik geliştirmek için yoğun bir fiziksel ve ruhsal eğitimdir. Sadece kendini korumak için değil, aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğretidir. Kendini savunma için çok etkili bir savunma sanatıdır. Bize sadece çeşitli saldırılara karşı nasıl savunacağımızı öğretmekle kalmaz, aynı zamanda zihin ve fiziksel durumumuzu eğittiğinden dolayı geliştirilmiş duruş ve solunum ile vücudumuza daha iyi uyum sağlamamıza yardımcı olur.

Olumlu bir zihin durumu, dünyada nasıl hareket ettiğimizi ve başkaları tarafından nasıl algılandığımızı etkiler. Fiziksel merkezi ve zihinsel sakinliği sürdürme kabiliyeti, dojo'da, sokakta, okulda, iş toplantılarında veya evde stresli durumlarla veya çeşitli durumlarda çatışmaların çözümünde bize yardımcı olur. Denge, zamanlama ve reaksiyon gibi fiziksel şeyleri iyileştirmemize yardımcı olabilir.

Tekrarlanan eğitimin amaçlarından biri, bunları bilinçli işlemden otomatik refleksiyona taşımaktır. Aikido aynı zamanda ruhumuzu, refah anlayışımızı, farkındalık ve merhamet anlayışımızı geliştirir. Aikido eğitimine yönelik çok yönlü yaklaşım, bizi daha güçlü ve daha eksiksiz insan yapar, olumsuz durumlara karşı kendimizi daha iyi koruyabilir veya savunabiliriz.

En önemli öğesi kendini öğrenme, kendini yansıtma ve problem çözme yöntemidir. Ruhsal gelişim için muazzam genişlik ve derinlik kapısıdır. Uygulayıcılar zihin, teknik ve bedeni birleştirmeye çabalarken becerilerini inceler, karakterini geliştirir, ahlak bilincini arttırır, saygılı ve nazik davranış sergiler. Aikido çalışması ile birey onur duygusu geliştirebilir ve başkalarına karşı saygıyı öğrenebilir. Doğayla uyum, dünya barışı, saygı, dürüstlük vb ana ilkelerdir. Diğer dövüş sanatlarıyla karşılaştırıldığında, maneviyat değerlidir ve amaç; manevi yaşama odaklanılması ve materyalist düşünceden tamamen uzaklaşılmasıdır.

Aikido'da, 'kendi içinde olan düşmana' karşı mücadele yolu dışında hiçbir 'Yol' yoktur.
devamını oku...
Adres: Atatürk Mah. Meltem Sokak No:28/A-1 Etimesgut - Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Daha önceden de belirttiğimiz gibi çocuklar için geçerli olan seviyeler, kuşaklar ve bekleme süreleri olduğu gibi yetişkinler için de kuşaklar, seviyeler ve bekleme süreleri vardır. Bunları aşağıda sizler için maddeler halinde sıraladık.

Yetişkinler için seviyeler, bekleme süreleri ve kuşak renkleri aşağıdaki gibidir.

6. Kyu – 96 saat (6 ay) beyaz kuşak

5. Kyu – 96 saat (6 ay) beyaz kuşak

4. Kyu – 96 saat (6 ay) beyaz kuşak

3. Kyu – 96 saat (6 ay) beyaz kuşak

2. Kyu – 96 saat (6 ay) beyaz kuşak (hakama giyebilir)

1. Kyu – 96 saat (6 ay) beyaz kuşak (hakama giyebilir)

Yudansha yani siyah kuşak için bekleme süreleri ve dereceler

Shodan 1. Dan – 1. Kyu seviyesine ulaşan sporcuların en az 1 sene devamlı ve düzenli olarak spora devam etmesi gerekir.

Nidan 2. Dan – shodan seviyesine ulaşan sporcuların en az 2 sene devamlı ve düzenli olarak eğitimlere devam etmesi gerekir.

Sandan 3. Dan – nidan seviyesine ulaşan sporcuların en az 3 sene devamlı ve düzenli olarak eğitimlere devam etmesi gerekir.

Çocuklar için seviyeler, bekleme süreleri ve kuşak renkleri de aşağıdaki gibidir.

6/2. Kyu – 40 saat (5 ay) sarı kuşak

6/1. Kyu – 40 saat (5 ay) turuncu kuşak

6. Kyu – 40 saat (5 ay) kırmızı kuşak

5/2. Kyu – 40 saat (5 ay) yeşil kuşak

5/1. Kyu – 40 saat (5 ay) mavi kuşak

5. Kyu – 40 saat (5 ay) mor kuşak

4. Kyu – 90 saat (1 sene) kahverengi kuşak

3. Kyu – 90 saat (1 sene) kahverengi kuşak

2. Kyu – 90 saat (1 sene) kahverengi kuşak

1. Kyu – 90 saat (1 sene) kahverengi kuşak