AİKİDO NEDİR?

blog yazısı ekle !

AİKİDO NEDİR?

İç huzurunuzu geliştirmek için, aklınızı ve bedeninizi birleştirmek, daha sakin ve rahat olmanızı, tüm potansiyelinizi anlamak ve hayattan zevk almanızı sağlar. Dövüş sanatı olarak saklanmıştır.Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara

Gürkan Aktepe Personal Training Coach

Çayyolu

devamını oku... Adres: Dumlupınar Cad. Erler Mah. Eskişehir Yolu Prestij Konutları İçi Sportif Yaşam Kulübü Çayyolu - Ankara

Ankazen Dojo Aikido

Etimesgut

Aikido dersleri Hamdi AKTEPE ve yardımcı hoca Serpil GELDİKAYA tarafından verilmektedir. Hocalarımız Başkent Üniversitesinde de ders vermektelerdir. Kulübümüz Türkiye Aikido Organizasyonuna bağlıdır. Yaş sınırı olmayıp, tüm yaşlarda kadın, erkek ve çocuklara grup yada özel derslerimiz vardır. Bağlıca, Eryaman, Etimesgut ve Sincan'da Profesyonel ve Lisanslı Aikido eğitimleri vermekteyiz. Özel bayan grupları için bayan antrenörümüzle Aikido eğitimleri de verebilmekteyiz.

Hamdi Aktepe
Cumhuriyet Üniversitesi İşletme mezunuyum. BSH Ev Aletleri San ve Tic.A.Ş.'de yöneticilik kariyeri yaptım ve emekli oldum. Üniversite yıllarında Teakwando eğitimi alarak siyah kuşak sahibi oldum. İş hayatım devam ederken Aikido eğitimine başlayıp hem Türkiye hem de Japonya'da Aikido eğitimleri aldım. 3.dan 2.Kademe Aikido Antrenörüyüm. Başkent Üniversitesi Aikido Takımını çalıştırıyorum aynı zamanda AnkaZen Dojo ismiyle kendi dojom olup, Eryaman, Sincan ve Bağlıca'da Aikido eğitimleri vermekteyim. Türkiye Aikido Organizasyonu Kurul üyesiyim. Yurtdışında Japonya Tokyo Budokanda ve yurtiçinde 30'a yakın seminere katıldım.

Yardımcı antrenör:SERPİL GELDİKAYA
Selçuk Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum.19 yıl özel sektörde yöneticilik ve Mali Müşavirlik yaptım.Halen de kendi işyerimde S.M.Mali Müşavir olarak çalışmaktayım.Yoga ve pilates eğitimleri alarak aktif olarak sporun içinde oldum. Aikido 1.DAN 1.Kademe yardımcı antrenörüm. Hamdi AKTEPE Hocama yardımcı antrenörlük yapmaktayım.

AİKİDO

Aikido, Japonya'da Morihei UESHIBA tarafından kurulan modern bir savaş sanatıdır. Aikido kişisel gelişimi artıran felsefi yanlarından dolayı, felsefi bir bilim dalı olarak görülmeye başlanmış, okullarda ve üniversitelerde ders olarak verilmeye başlamıştır. Tüm dünyada üst düzey yöneticiler ve güvenlik birimleri 'problemleri çözme yetkinliğinden' dolayı Aikido öğrenmektedir.
Japonca 'Aikido' kelimesi üç karakterden veya kanji'den oluşur. Birincisi ve en önemlisi 'uyum' için bir araya gelmek anlamına gelen 'Ai' dir. Japonca'da bu aynı zamanda 'sevgi' anlamına gelir. İkinci kanji kelime ruh anlamına gelen 'Ki', akıl ve ruh anlamındadır. Daha geniş bağlamda 'Ki', sadece insanoğlunun ruhu değil, 'Evrenin ruhu veya kuvveti' anlamına gelir. Üçüncü ve son karakter, Aikido çalışmasının sadece kendini savunma temelli teknikler içermediğini, ayrıca pozitif karakter gelişimi ideallerini içerdiğini ifade etmek için 'yol' anlamına gelen 'Do' dur. Böylece, fiziksel bir eğitim anlamında Aikido 'Vücudu ve Evrensel Ruhu Uyumlama Şekli' anlamına gelir, ancak daha derin anlamda da dünyayı ve içinde yaşayan herkesi sevmek anlamına gelir. Tam çevirisini yaparsak anlamı, Ruhun uyumlu yolu demektir.

AİKİDO'NUN FAYDALARI:

- Kaçınılmaz hale gelen saldırılarda kendini savunmayı öğretir.
- Sakin kalmayı, odaklanmayı ve çıkan problem karşısında çok yönlü, seri ve alternatifleri de kullanarak çözüm üretmeyi öğretir.
- Özgüveni geliştirir, bulunduğunuz ortama uyumu ve pozitif düşünmeyi öğretir.
- Sağlıklı ve zinde kalmanızı sağlar. Düşüş egzersizleri ile yaralanma ve kazaları minimuma indirir.

Aikido kendi gelişiminin bir yolu, insan karakterini mükemmelleştirmek ve gerçek bilgelik geliştirmek için yoğun bir fiziksel ve ruhsal eğitimdir. Sadece kendini korumak için değil, aynı zamanda ruhsal gelişim için de bir öğretidir. Kendini savunma için çok etkili bir savunma sanatıdır. Bize sadece çeşitli saldırılara karşı nasıl savunacağımızı öğretmekle kalmaz, aynı zamanda zihin ve fiziksel durumumuzu eğittiğinden dolayı geliştirilmiş duruş ve solunum ile vücudumuza daha iyi uyum sağlamamıza yardımcı olur.

Olumlu bir zihin durumu, dünyada nasıl hareket ettiğimizi ve başkaları tarafından nasıl algılandığımızı etkiler. Fiziksel merkezi ve zihinsel sakinliği sürdürme kabiliyeti, dojo'da, sokakta, okulda, iş toplantılarında veya evde stresli durumlarla veya çeşitli durumlarda çatışmaların çözümünde bize yardımcı olur. Denge, zamanlama ve reaksiyon gibi fiziksel şeyleri iyileştirmemize yardımcı olabilir.

Tekrarlanan eğitimin amaçlarından biri, bunları bilinçli işlemden otomatik refleksiyona taşımaktır. Aikido aynı zamanda ruhumuzu, refah anlayışımızı, farkındalık ve merhamet anlayışımızı geliştirir. Aikido eğitimine yönelik çok yönlü yaklaşım, bizi daha güçlü ve daha eksiksiz insan yapar, olumsuz durumlara karşı kendimizi daha iyi koruyabilir veya savunabiliriz.

En önemli öğesi kendini öğrenme, kendini yansıtma ve problem çözme yöntemidir. Ruhsal gelişim için muazzam genişlik ve derinlik kapısıdır. Uygulayıcılar zihin, teknik ve bedeni birleştirmeye çabalarken becerilerini inceler, karakterini geliştirir, ahlak bilincini arttırır, saygılı ve nazik davranış sergiler. Aikido çalışması ile birey onur duygusu geliştirebilir ve başkalarına karşı saygıyı öğrenebilir. Doğayla uyum, dünya barışı, saygı, dürüstlük vb ana ilkelerdir. Diğer dövüş sanatlarıyla karşılaştırıldığında, maneviyat değerlidir ve amaç; manevi yaşama odaklanılması ve materyalist düşünceden tamamen uzaklaşılmasıdır.

Aikido'da, 'kendi içinde olan düşmana' karşı mücadele yolu dışında hiçbir 'Yol' yoktur.
devamını oku...
Adres: Atatürk Mah. Meltem Sokak No:28/A-1 Etimesgut - Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Aikido sayesinde kendinizi iyi hissetmeniz olasıdır. Aikido dövüş sanatıdır. İnanıyorum ki dünyadaki en etkili dövüş sanatıdır. Çünkü kazanılacak başarı hıza, güce, gençliğe, boya ya da kiloya bağlı değildir. Aynı zamanda sizin içsel akıl/vücut durumunuza bağlıdır. Bu sayede sakin ve rahat olmanız doğru bir duruş ve pozitif akılla mümkün olacaktır. Bu alanları kendi hayatınızda geliştirebilirsiniz. Akıl/vücut durumunuz daha güçlü oldukça, daha az kırılgan bir şekilde saldırıda bulunursunuz. Genellikle tuhaf olan saldırılan kişinin kırılgan olmasıdır. Ama durumun doğruluğu da şudur ki birisi size saldırdığında, vücutlarını kullanırlar. Ve beklenilen şekilde davranmazsanız, saldırgan an itibariyle hem fiziksel hem de akli dengesini kaybeder. Bir odada duruyormuş gibi olacaksınız ve genellikle duvara karşı yaslanmak gibidir. Ama bu duvarın bir kağıt kadar ince olduğunu düşünün.

İlk yaslanmanız şiddetli olmasa da diğeri olacaktır. Aynı şekilde aikido kolay hedefleri yok eder ve onların dengesini kaybetmelerine neden olur.

Ama aikido kokıkai bu fikri bir adım öteye götürür. Bu kağıdın arkasında başka birinin daha olduğunu hayal edin. Ve onların kağıda yaslandıklarında ve dengeyi kaybettiklerinde, sizin onları itmenizle düşmeleri olasıdır. Bu kişiyi ne kadar güçle itmelisiniz? Oldukça kolay, değil mi? Peki, bu aslında Aikidonun nasıl işlediği ile ilgilidir. Öncelikle saldırgana dengesini kaybettirmeliyiz. Daha sonra da onun dengesini kazanmasına izin vermeyeceğiz ve nereye isterse oraya taşıyacağız.

Bu nedenledir ki aikido yapmanız için güçlü ya da genç olmanız gerekmemektedir. Yapmanız gereken rakibinizin dengesini kaybetmesini sağlamak ve kendi akıl/beden durumunuzu güçlendirmektir.

Eğer daha çok rahatlarsanız ya da bir noktada daha iyi bir duyuya sahipseniz, ya da daha iyi bir duruşunuz varsa, teknikleriniz daha kolay ve daha etkili olacaktır. Bu gerçekten inanılmaz bir duygudur. Ama eğer gergin, üzgün ya da eğikseniz, teknikleriniz daha zor olur ya da imkansız hale gelir. Aikido'da genellikle ödüllendirilirsiniz ve cezalandırılırsınız da. Sonuç olarak da, ilerlemeye doğru itilirsiniz.

Peki Kokikai nedir? Aikido Kokikai Okulu, Sensei Shuji Maruyama tarafından kurulmuştur ve dahi ünvanını hak etmektedir. Maruyama Sensei 1966 civarında Amerika'ya Aikido öğretmek için gelmiştir. Şaşırtıcı olarak ise bu koca adamlar onun yaptığı hareketlerden korkmamışlardır (Sensei'nin sözleri ile: "Amerika'ya geldiğimde, herkes dev gibi görünüyordu. Ama şimdi hepsi karınca gibi görünüyor. ")

Bu yüzden de tekniklerini daha güçlü hale getirecek çözümler aradı. Bunun sonucunda Maruyama en yumuşak dokunuşla tutar, en az çaba ile ilerler ve harap edici bir güçle ya da kibarlıkla fırlatır.

Maruyama Sensei gerçekten bir ilhamdır. Ama olağandışı öğrencileri olmasaydı tek başına Aikido Kokikai'yi sergileyemezdi. Yine de mükemmel bir öğretmendir. Fikirleriyle oldukça cömert olmuştur. Bu yüzden de tekniği birçok öğrencisine geçmiştir ve onu görmeyen öğrenciler bile onun tekniğini öğrenmiştir. Kendi öğrencilerinin ondan daha iyi olmasını istediğini belirtmiştir. Aikido sayesinde hayatta iyi olmak istediğimiz konularda daha iyi olabiliriz.