AİKİDO'NUN KELİME ANLAMI NEDİR?

blog yazısı ekle !

AİKİDO'NUN KELİME ANLAMI NEDİR?

Aikido nedir? Bu soruya klasik olsa da öncelikle kelime manalarından bakmakta fayda vardır. Çünkü Aikido ismini oluşturan kelimeler bu sporun başlı başına felsefesini anlatmaya yetebilecek kelimelerdir. Bu nedenle ilk olarak Aikido ismini oluşturan kelimeleri incelemeliyiz.

Ai: uyum, uyumlu olmak ve sevgi gibi anlamlara gelmektedir.

Ki: enerji. Ama bu dünyayı ve evreni yaratan enerji anlamına gelmektedir.

Do: disiplin, yol, öğreti, irade gibi anlamlara gelmektedir.Peki, ama Aikido'nun benimsediği felsefe nedir? Bu sorunu cevabı zaten ilk olarak öğrenilmesi gereken bir ders niteliğindedir. Aikido felsefesine Aiki denilir. Bu felsefede insanın kendiyle ve evren ile olan uyumu söz konusudur. Bu uyumun bozulmaması için sürekli çaba sarf etmeyi öğreten bir spordur. Günümüzde kaba kuvvetin ve şiddetin artması sebebiyle aslında herkesin benimsemesi gereken bir felsefe olduğu için birçok insan tarafından tercih edilen bir uzak doğu savunma sporudur.

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara

Gürkan Aktepe Personal Training Coach

Çayyolu

devamını oku... Adres: Dumlupınar Cad. Erler Mah. Eskişehir Yolu Prestij Konutları İçi Sportif Yaşam Kulübü Çayyolu - Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Aikido ilk olarak nasıl ortaya çıkmıştır?

Aikido bir Japon savaş sporudur. İlk olarak 1930'lu yıllarda ortaya çıkmış ve kısa bir süre içerisinde de tüm dünyaya yayılmıştır. Aikido'nun ilk kurucusu olan Ösensei aynı zamanda ilk Aikido hocasıdır da. Ösensei aynı zamanda bir silah kullanma ustasıydı bu nedenle savaş sanatı olarak Aikido 'yu kurmuştur. Bu sporu kurarken de 3 farklı silah savaşından esinlenmiştir. Bunlar; jo, bokken, tantodur. Ayrıca 3 farklı savaş sanatını da içerisinde barındıran oldukça geniş kapsamlı bir savaş sanatıdır. bu barındırdığı savaş sanatlarının isimlerinden bahsedecek olursak;daitō-ryū aiki-jūjutsu ve kenjutsudur.

Aslına bakılırsa Aikido günümüzde saldırı ve savaş sanatından çok savunma sporu olarak benimsenmiştir ve bu şekilde dersleri verilmektedir. Ama tam anlamıyla bunu başarmak mümkün olamamaktadır. Çünkü bünyesinde barındırdığı savaş sanatları ve silah kullanma sanatlarından dolayı sadece savunma sanatı kısmı biraz sönük kaldığını kabul etmek gerekir. Ama yine de uzman antrenörler ve hocalar tarafından insan hayatına zarar verecek, Aikido'nun benimsediği felsefeye ters düşecek herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için bazı hareketlerde ve tekniklerde sadeleştirmeye gitmişlerdir. Şimdilerde ise bu yöntemin çok başarılı olduğu kanısına varılmış ve çalışmalara bu şekilde devam edilmektedir.