AİKİDO'NUN KELİME ANLAMI NEDİR?

blog yazısı ekle !

AİKİDO'NUN KELİME ANLAMI NEDİR?

Aikido nedir? Bu soruya klasik olsa da öncelikle kelime manalarından bakmakta fayda vardır. Çünkü Aikido ismini oluşturan kelimeler bu sporun başlı başına felsefesini anlatmaya yetebilecek kelimelerdir. Bu nedenle ilk olarak Aikido ismini oluşturan kelimeleri incelemeliyiz.

Ai: uyum, uyumlu olmak ve sevgi gibi anlamlara gelmektedir.

Ki: enerji. Ama bu dünyayı ve evreni yaratan enerji anlamına gelmektedir.

Do: disiplin, yol, öğreti, irade gibi anlamlara gelmektedir.Peki, ama Aikido'nun benimsediği felsefe nedir? Bu sorunu cevabı zaten ilk olarak öğrenilmesi gereken bir ders niteliğindedir. Aikido felsefesine Aiki denilir. Bu felsefede insanın kendiyle ve evren ile olan uyumu söz konusudur. Bu uyumun bozulmaması için sürekli çaba sarf etmeyi öğreten bir spordur. Günümüzde kaba kuvvetin ve şiddetin artması sebebiyle aslında herkesin benimsemesi gereken bir felsefe olduğu için birçok insan tarafından tercih edilen bir uzak doğu savunma sporudur.

Krav Maga Ankara

Eryaman

devamını oku... Adres: Şehit Osman Avcı Mahallesi Göksu Prestij Konutları Kat:2 No:37 Eryaman - Ankara

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

Cat Sports

Beştepe

devamını oku... Adres: Beştepe Mahallesi Alparslan Türkeş Caddesi 61 / A Çakıroğlu Plaza Beştepe - Ankara

Move'n More Personal Training

Eryaman

devamını oku... Adres: Şehit Osman Avcı Mahallesi Malazgirt 1071.Cadde Göksu Hill Tower No:18 Eryaman - Ankara

Jet Spor Kulübü - Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1500. Cadde ODC Alışveriş Merkezi No:9/1 Çankaya - Ankara

Non Stop Sports Center

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2400 Sokak No:5 Çankaya - Ankara

Ess Pilates

Yenimahalle

devamını oku... Adres: Çamlıca Mahallesi Bağdat Caddesi No:82 Kat:3 Daire:208 Yenimahalle - Ankara

Emirhan Dursun Personal Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi Park Caddesi No:2/C-3 (Beştepe Koleji Karşısı) Çankaya-Ankara

Okga Güreş Akademi

Batıkent

OKGA olarak Misyonumuz;

Spor, ahlak, kişilik ve eğitim ile iç içe bir ortamda, bilimsel yöntemlerle eğitilmiş, çağdaş, üreten, sorgulayan, bilinçli ve potansiyelini ortaya çıkartan bireyler yetiştirmektir.

OKGA olarak Vizyonumuz ise;

Kurucumuz ve Sahibi olan,
AVRUPA Şampiyonu ve DÜNYA İkincisi, aynı zamanda Survivor 2019. Finalisti Okay köksal gözetiminde en son model ve modern, Uygun tesis, ekipman, sistem ve personele sahip olarak;

Faaliyet gösterilen tüm branşlarda sporcularımızın olimpik hedef doğrultusunda, spor ve sporcu ahlakı kazandırmak ileriye dönük hedefler belirleyerek ulusal ve uluslararası alanda maksimum başarıyı ortaya koyabilecekleri,
Sporu yaşam biçimi haline getirmiş bireylerin sportif yaşam hedeflerine ulaşabilecekleri,
Ve tüm paydaşların aidiyet duygusu hissederek bir parçasını oluşturabilecekleri ortamları yaratmak ve sürdürülebilir bir yapıda
Türkiye'nin ilk gözde Spor Kulübü olmaktır.devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi No:58 Batıkent-Ankara

Kids Academy Gölbaşı

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Şehit Ali Gaffar Okan Caddesi 2209. Sokak. No:5/B Gölbaşı – Ankara


Aikido ilk olarak nasıl ortaya çıkmıştır?

Aikido bir Japon savaş sporudur. İlk olarak 1930'lu yıllarda ortaya çıkmış ve kısa bir süre içerisinde de tüm dünyaya yayılmıştır. Aikido'nun ilk kurucusu olan Ösensei aynı zamanda ilk Aikido hocasıdır da. Ösensei aynı zamanda bir silah kullanma ustasıydı bu nedenle savaş sanatı olarak Aikido 'yu kurmuştur. Bu sporu kurarken de 3 farklı silah savaşından esinlenmiştir. Bunlar; jo, bokken, tantodur. Ayrıca 3 farklı savaş sanatını da içerisinde barındıran oldukça geniş kapsamlı bir savaş sanatıdır. bu barındırdığı savaş sanatlarının isimlerinden bahsedecek olursak;daitō-ryū aiki-jūjutsu ve kenjutsudur.

Aslına bakılırsa Aikido günümüzde saldırı ve savaş sanatından çok savunma sporu olarak benimsenmiştir ve bu şekilde dersleri verilmektedir. Ama tam anlamıyla bunu başarmak mümkün olamamaktadır. Çünkü bünyesinde barındırdığı savaş sanatları ve silah kullanma sanatlarından dolayı sadece savunma sanatı kısmı biraz sönük kaldığını kabul etmek gerekir. Ama yine de uzman antrenörler ve hocalar tarafından insan hayatına zarar verecek, Aikido'nun benimsediği felsefeye ters düşecek herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için bazı hareketlerde ve tekniklerde sadeleştirmeye gitmişlerdir. Şimdilerde ise bu yöntemin çok başarılı olduğu kanısına varılmış ve çalışmalara bu şekilde devam edilmektedir.