ANKARA AİKİDO

blog yazısı ekle !

ANKARA AİKİDO

Aikido, bir insanın hem kendisi hem de çevresindeki diğer insanlarla barış içinde, mutlu ve huzurlu bir yaşam felsefesi üzerine kurulmuş olan kendini savunma sanatıdır. Ankara Aikido, Ankara halkına Aikido'nun bir saldırı sanatı olmadığını, bir yaşam felsefesi olduğunu anlatmaya çalışarak, çocuklarını bu spora yönlendirmeleri gerektiğini anlatmaktadır.

Aikido, öyle bir yaşam felsefesidir ki onun oluşturmuş olduğu felsefeyi anlatmak için Aikido üzerine kitaplar yazılmıştır. Aikido'ya yeni başlayan insanlar, bol pantolonu anımsatan bir altlık ile düğmesi ve cebi bulunmayan bir üstlük giyerek pamuklu bir kemer ile bağlarlar. Kıyafet renkleri ise beyazdır. Aikido da siyah kemer seviyesine gelenler, ayrıca Hakama adı verilen Japon geleneksel giysisini de giyerler. Aikido sadece erkekler tarafından yapılan bir spor türüdür diye düşünmek oldukça yanlış olur.

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara

Gürkan Aktepe Personal Training Coach

Çayyolu

devamını oku... Adres: Dumlupınar Cad. Erler Mah. Eskişehir Yolu Prestij Konutları İçi Sportif Yaşam Kulübü Çayyolu - Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Aikido hem kızların hem de erkeklerin yapabileceği, içinde cinsiyet ayrımını kesinlikle barındırmayan bir savunma sporudur. Aikido, öyle bir savunma spor dalıdır ki hem ilk dersin sonunda çok şey öğrenirsiniz hem de aradan yıllar geçmiş olsa bile öğreneceğiniz daha çok şey vardır. Aikido, insan yaşamının ta kendisidir ve yaşamda insan nasıl yaşadıkça çok şey öğreniyorsa, Aikido da öğrenecekleri tıpkı yaşam gibi hiçbir zaman bitmez. Aikido da maç müsabakaları kesinlikle olmaz.

Bunun nedeni ise Aikido da kişinin rakibine değil, kendisine üstünlük sağlamasıdır. Kendisine üstünlük sağlayabilen insan Aikido da başarılı sayılır. Aikido'yu Judoya benzeten insanlar çoğunlukta olsa da Aikido'nun mantığı ve felsefesi kendine özgü olduğundan hiçbir spor dalıyla bağdaşmaz. Ankara Aikido, bir yaşam felsefesi üzerine kurulu olan bu savunma sporunu, küçük yaştaki çocuklara da öğretebilmek için ayrı seans programları uygulamaktadır.

Aikido'nun en büyük özelliği ise bir takım sporu olmamasıdır. Daha önce bel, boyun, bacak vb. sağlık sorunları yaşamış insanların, Aikido'ya başlamadan önce doktor kontrolünden geçerek, Aikido öğrenmesinde sağlık açısından herhangi bir sakınca yoktur raporu almaları kendileri için faydalı olacaktır. Ankara Aikido, Ankara halkına bu savunma sporunu çok ekonomik fiyatlarla ve ödeme koşullarıyla öğretir. Burada amaç Ankara halkına hizmet ve bir yaşam felsefesi kazandırmaktır.