BRAZİLİAN JİU JİTSU NEDİR? (BJJ)

blog yazısı ekle !

BRAZİLİAN JİU JİTSU NEDİR? (BJJ)

Brazilian Jiu jitsu kısa boylu ve zayıf insanların, kendilerinden daha uzun ve güçlü insanlara karşı kendilerini savunabilmelerine imkân sağlayan bir savunma sporu ve aynı zamanda dövüş sanatıdır. Genellikle rakip ile yerde mücadele etmeyi temel prensip edinen Brezilian Jiu jitsu diğer bir adıyla BJJ rakibi eklemlerinden yakalayarak boğmayı hedefler ve rakip karşısında da bu şekilde üstünlük kazanmayı amaçlayan bir spordur. Kelime manası olarak narin sanat anlamına gelen Brezilian Jiu jitsu bu ismi aslına bakılırsa tam olarak hak ettiğini söylememiz mümkündür. Çünkü rakibin kilosunu ve gücünü kendi aleyhinde kullanılmasından dolayı BJJ ustaları bu spora narin sanat demeyi uygun görmüşlerdir.Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara


Brezilian Jiu jitsu adından da anlaşılacağı gibi Brezilya da doğmuş bir savunma sporudur. 1916 yılında büyük dövüş ustası Maeda'nın Brezilya ya yerleşip burada yaşayan Gracie'yi öğrenci olarak kabul etmesiyle başlamıştır. Gracie BJJ nin gelişmesini ve dünyaya duyurulmasında ki nitekim en etkili isim olmuştur. Kısa süre içerisinde karma güreş sporları ile beraber olarak yapılan bir spordur. Günümüzde futboldan sonra en etkili ve en çok takip edilen spor olma niteliğini taşıyan Brezilian Jiu jitsu ülkemizde de oldukça ilgi gören bir spor olma özelliği taşımaktadır.

Günümüzde insanlar klasikleşmiş sporlardan monotonlaşan hayatlarına bir renk katmak için vazgeçerek farklı spor dallarına yönelmektedirler. İşte bu spor alanlarının başında savunma sporları bu alanda da BJJ yani Brezilian Jiu jitsu yer almaktadır. İnsanların Brezilian Jiu jitsu yu tercih etmelerinin birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların en başında da nitekim kilo vermek, formda kalmak, daha atletik ve çevik olmanın yanı sıra zihinsel ve psikolojik deneyimler ve beceriler kazanılmasında oldukça etkili bir spor olduğu bilinmektedir ve insanlar da bu sebeple BJJ yi tercih etmektedirler. Bu yazımız Brezilian Jiu jitsu hakkında kısa ama genel bilgileri sizlerle paylaşmak üzerine hazırladığımız bir yazıdır. Eğer bu yazılarımızı okuyorsanız sizde BJJ sporuna başlamayı düşünüyorsunuz demektir. Bu nedenle daha detaylı bilgileri BJJ hakkında ki diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.