HERKESİN KARATE YAPMASI İÇİN 7 NEDEN

blog yazısı ekle !

HERKESİN KARATE YAPMASI İÇİN 7 NEDEN

Bu soruyu cevaplamak için milyonlarca yol vardır. Ve soru da oldukça fazla sorulmuştur. Genç ve yaşlı insanlar karateyi düşününce ya da daha fazla savaş sanatlarını düşününce, kafalarında karmaşa ve saldırganlığın olduğu bir şiddet sporunu canlandırıyorlar. En azından bu karate için doğru bir yargıdır.Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

G Training Vip

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:40 Bahçelievler - Ankara

B-fit Demetevler

Demetevler

devamını oku... Adres: Demetlale Mahallesi 407. Cad. No: 4/B Demetevler Ankara (Şok market altı, Gratis karşısı)

TOBB Etü Spor Merkezi Nakra Sports

Söğütözü

Savunma sanatları iki insanın şiddetlenen kavgasının vahşi, acımasız, banal öğretisi değildir ve savunma sanatlarını gerçekten de sanat yapan, alçakgönüllülüğü, sakinliği, sağduyuyu, sevgiyi, yumuşak huyluluğu öğütleyen ve kavgayı ve kabalığı yadırgayan zihinsel öğretileri vardır. Bu anlamda değerlendirilecek olursa, savunma sanatı aynı zamanda bir yaşama sanatıdır.

Savunma sanatının zihinsel öğretileri yalnızca ahlaki değerlere katkıda bulunmakla kalmaz; aynı zamanda, zihinsel öğretilerin sanatçının savunma yeteneğine de etkide bulunduğuna inanılmaktadır.

Hemen hemen tüm Uzakdoğu savunma sanatlarının aynı kaynaktan geldiği ve yine hepsinin öğretisinde Ch'an (Zen) felsefesi öğretinin ortak temel öğesi olduğu bir gerçektir.

Binlerce yıllık bir maziden gelerek, savaşın ve savunmanın binlerce metotları ve hilelerini keşfeden savunma ve savaş ustaları, eski çağlardan beri büyük düşünürleri ve savaşçıları ile sanatın felsefesini, daha doğrusu sanatın taosunu keşfettiler.

Uzakdoğu kültüründe, öğrenmede zihnin boşaltılmasına çok önem verilmektedir. Taoistik düşüncede hakikatin ancak boşaltılmış bir zihne ulaşabileceğine inanılır.

Zihinsel işlerlikte, zihnin yalnız bırakılarak, kendi kendine, duru bir şekilde çalışması sağlandığında önsezinin ortaya çıktığı, daha isabetli ve hızlı hareket edildiği, ona güvenildiğinde sezgi yeteneğinin keşfedildiğine inanılmaktadır.

Zihnin yokluğu refleks zihin durumu, yani zihnin yalnızca bir kısmının değil, tamamının devreye sokulması ve maksimum işlerlik kazandırılmasıdır.

Etrafımızdaki olayları eksiksiz ve fazlasız olarak olduğu gibi, ön yargısız bir şekilde algılama ve daha önce kazanılmış yetenekler sayesinde refleks tepkiler gösterme savunma sanatındaki en önemli esaslardan biridir. Korku ve kaygılardan arınmış, yalın gerçek.

Muhtemel bir saldırı karşısında etkili bir savunma ve karşı hamle gerçekleştirebilmek için en etkili ve en doğru savunma tekniği binlerce kere tekrar edilmek suretiyle bilinçaltına yerleştirilerek etki karşısında iyi bir savunma refleksi kazanılması amaçlanır. Düşünerek karar vermeye zaman ve imkân olmayan durumlarda refleksler vücudun savunma mekanizmasını oluşturur. Saldırıya uğrayan birey daha önce çalışarak kazandığı savunma refleksleri sayesinde etkin savunmasını gerçekleştirme şansını yakalar.

Kendimi savunmak zorunda kaldığımda rakibin gücü ve tekniği beni ilgilendirmez. Rakibimin ünü ve ne kadar büyük bir dövüşçü olduğu benim için hiç önem taşımaz. Ben o anımı yaşarım.

O an karşımda rakibim vardır ve o bir insandır; yalnızca bir insan. Ve o insanı asla küçümsemem, basite almam. Ve ondan asla korkmam. O an rakibim bana bir saldırı yapar. Benim ise reflekslerim uyarılınca saldırıyı savuştururum.

"Başkalarını anlamak bilgeliktir, kendini anlamaksa aydınlanmaktır."

(Lao Tzu)


  • Su yumuşaktır, dövüşçü yumuşaklığın gücünü kullanmalıdır.
  • Su akmak ile akmamak arasında asla tereddüde düşmez, asla zaman kaybetmez.
  • Su tüm hareketlerini ansızın ve istemsiz olarak yapar. Savunma sanatçısı refleksleriyle hareket eder.
  • Su asla bayır yukarı akmaya çalışmaz, imkânsızı zorlamaz, abesle uğraşmaz.
  • Su akarken asla duralamaz ve sürekli akmayı devam ettirir.
  • Akan su pislik tutmaz, çer çöp barındırmaz.
  • Suyun önüne bir engel çıktığında onunla uğraşmaz, engeli devirebilirse tereddüt etmeden yıkar.
Kendini savunma ortamında karşınızdaki rakibinizin stratejisini keşfettiğinizde, diğer bir tabirle, rakibinizin zihnindekileri çözdüğünüzde onu yenmiş sayılırsınız.

Savunma sanatını gerçek bir sanat yapan en önemli özellik yumuşaklığın gücünü kullanmaktır.

Wing-Tsun Savunma Sanatının Tarihçesi

Wing Tsun savunma sanatı yaklaşık 300 yıl kadar önce Çin'de bir Şhaolin manastırında savunma sanatlarında zamanın büyük ustalarından biri olan Ng Mui adlı bir rahibe tarafından o zamanki dövüş sanatlarının zayıf yönlerini değerlendirip, bu zayıf yönlere çözüm yolları üreterek geliştirilmiş bir sistemdir.

Ng Mui bir kadın olduğu için güçlü rakiplerine karşı direnç göstermeden, rakibinin gücünden istifade etmeyi kendisine prensip edinmiş ve zayıfın güçlüye karşı şansı olarak tanımlanan yeni bir savunma sanatının temellerini atmıştır.

WT sisteminin profesyonel sahaya girmesi ile sanat sistematize edilerek öğrenci ve antrenör düzeyleri, konularıyla birlikte ayrılarak WT sisteminin eğitim programları oluşturulmuştur. Buna göre WT sisteminde 12 adet öğrenci programı vardır. Öğrenciliği tamamlamış olan sanatçı birinci öğretmen derecesi olan 1. H.G. programını çalışmaya başlar. 5. H.G. programları tamamlanınca Master of WT unvanı verilerek WT sisteminin silahsız olan tüm tekniklerini bildiği kabul edilir. 5. Master derecesi, P.G. (Practiker Grad) yani Usta düzeyi olarak adlandırılır ve master dereceleri 10. Dereceye kadar devam etmektedir.

Mücadele beş mesafede dört prensip ile yapılır:

Bu mesafeler, sınırlaması olmayan, kuralsız ve yasaksız gerçek bir müsabaka ortamında saldırgan ile aramızdaki mümkün olabilecek ihtimal mesafelerdir.

Mücadele Mesafeleri

1.Ayaklarla Mücadele (Birinci mesafe)

2.Ellerle Mücadele (İkinci mesafe)

3.Diz ve dirseklerle Mücadele (Üçüncü mesafe)

4.Göğüs göğse mücadele (Dördüncü Mesafe)

5. Yerdeki mücadele (Beşinci Mesafe)

WT savunma prensipleri

1)Yol boşsa ilerle,

2)Yapışık kal,

3)Karşı koyma,

4)Rakip geri çekilirse takip et.


"En yüksek ihtimal ve en mantıklı bir atak şekli de olsa dövüşte tahmin hezimettir. Tahmin etme zihnin duruluğunun bozulmasıyla olur. Hâlbuki zihnimizi mutlaka duru tutmalıyız. Tahmin konsantremizi bozar. Konsantre olmadan tekniklerimiz otomasyon kazanmakta zorluk çeker. Tahmin düşünerek savunma yapma çabasıdır."

Sifu Mustafa Gediklidevamını oku...
Adres: Söğütözü cad. Blok: 3 No: 43 Söğütözü-Ankara

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara


Aşağıda insanların neden karate yapması gerektiği konusunda yedi neden vardır:

1. Kendini savunma

2. Fitness

3. Kendine güven

4. Koordinasyon

5. Odak

6. Disiplin

7. Değişik bir şey

Kendini Savunma

Yaşın önemli olmaması karate yapmak için önemli bir noktadır. Güvende hissetmek herkes için önem taşır. Güvende hissetmek güçlü hissetmekle eşdeğerdir. Kendini savunma bir daha asla sözüyle eşdeğerdir. Bir daha asla kurban olmayacağım. Gideceğim yere bir daha asla acele etmeyeceğim. Saldırgana karşı kendinizi savunmanız bu terimin karşılığıdır. Birinci temeli tamamen elinizde olmasıdır. Diğer temeli de anlamak ve deneyimdir.

Aynı zamanda sürekli antreman yapmak sorundasınız. Aksi taktirde kendinizi savunma konusunda yeterince gelişemezsiniz. Kendini savunma dövüş sanatıdır. Bu yüzden de karate kendini savunma ile birlikte dövüş sanatlarını, teorileri, vücut mekanizmasını, defansları ve ruhsal kontrolü öne çıkarır. Tekrar ve pratikle hayatınıza eklemeniz mümkün olacaktır.

Fitness

Fitness karate yapmak için ikinci nedendir. Karate eğitimi yoğun olabilir. Ama bu sporun güzelliği her öğrencinin kendi adımlarını geliştirmesidir. Karate aerobik egzersiz olmasa da yoğun bir spordur. Karate eğitimi dayanma gücünüzü, dayanıklılığınızı, hızınızı ve esnekliğinizi geliştirir. Yoğun karate eğitiminden dolayı fitness çalışmanızı da yapmış olursunuz. Karate sayesinde fiziksel olarak fit olursunuz ve kendi hakkınızda iyi hissedersiniz.

Kendine güven

Karate eğitimine başlayan tipik öğrenci bir şekilde sessiz, sakin ve sık sık çekingendir. Bunlar kendine güvenle ilgili özellikler değildir. Bu durum birçok insan için normaldir. Çünkü yeni ve bilinmeyen bir şey deniyorlar. Yeni insanlar, tuhaf elbiseler ve rahatsız egzersizlerle kendilerini aptal gibi hissedebilirler. Her öğrenci farklı bir şekilde ilerleme sağlarlar. Öğrencinin kendine fazla güvenmesi de tehlikeli olabilir. Çünkü öğrendikleri spora saygılı olmalarına engel olurlar.

Koordinasyon

Karate eğitimi kişinin kendi bedeni hakkında bilinçli olmasını geliştirir. Bu süreç öğrencinin koordinasyonunu geliştirmesini sağlar. Böylece iyi koordinasyon kendine güveni oluşturur ve karate performansını geliştirir.

Odak

Karate sayesinde çocuklar eğitmenlerine, kendilerine ve çevrelerine odaklanırlar. Odak dediğimizde sınıfta odaklanmak anlamında konuşmuyoruz. Bilincine, aklına ve vücuduna odaklanmasını kast ediyoruz.

Karate disiplin gerektirir. Bu yüzden de sadece odaklanma yoluyla bunu elde etmeniz mümkün olacaktır.

Disiplin

Karatenin yapısı hiyerarşiktir, baş eğitmen vardır (sensei) ve öğrenciler de farklı bir hiyerarşide bulunurlar. Disiplinsiz bu yapıyı elde etmek mümkün değildir. Karatede disiplin baş eğitmene saygıyla elde edilir. Askeri lider gibi verilen emirleri sorgulama durumu yoktur.

Farklı bir şey

Farklı bir şeydir. Karateye başlamanın sebeplerinden biri de onu merak edip farklı bir şey yapmak istemektir. Neden karate yapmak istediğiniz önemli değildir. Önemli olan kursta bulunmanız ve karate öğrenmenizdir. Karate öğrenmek oldukça zaman alır ve aynı zamanda da eğlenmenizi de sağlar. Bu yüzden de denemeye değer.