JUDO

blog yazısı ekle !

JUDO

Judo, çeşitli kavrama teknikleri, eklem kilitlemeleri ve fırlatmaları içeren bir Japon dövüş sanatıdır. Bu dövüş sanatı içerisinde tekmeler ve yumruklar yoktur.


JUDONUN TARİHÇESİ

Judo 1880 yıllarında Japonya 'da kendisinden daha da eski bir dövüş sanatı olan jiujitsudan gelmektedir. Ankara 'da bulunan dövüş sporları eğitmenlerinin görüşlerine göre de judo, zaman içerisinde bir dövüş sanatından spor müsabakasına dönüşmüştür.

B-fit Demetevler

Demetevler

devamını oku... Adres: Demetlale Mahallesi 407. Cad. No: 4/B Demetevler Ankara (Şok market altı, Gratis karşısı)


JUDONUN TEKNİĞİ

Judo eğitimlerinin bir parçası olarak Kata adı verilen farklı judo teknikleri bu eğitimin temellerini oluşturmaktadır. Uluslararası judo federasyonunun sınıflandırmasına göre de, dünya üzerinde 7 farklı kata bulunmaktadır ve her bir kata tekniği başlı başına incelenmesi gereken disiplinlerdir.

Bu disiplinler içerisinde de özellikle iki tanesi judo müsabakalarında sıkça görülen hareketleri içerir. Geriye kalan teknikler ise daha çok tekme, yumruk ve silahı saldırı gibi tekniklere odaklanır. Bazı kata disiplinleri ise savaş zamanlarında, üzeriniz de zırh varken uygulanabilecek yöntemleri içerir.

Eğer siz de bu en eski uzak doğu dövüş sporlarından bir olan judo ile ilgilenmek istiyorsanız, Ankara 'da bulunan dövüş sanatları okullarından birine ulaşabilirsiniz.