JUDO DERSİ HAFTADA KAÇ SAAT SÜRER?

blog yazısı ekle !

JUDO DERSİ HAFTADA KAÇ SAAT SÜRER?

Her sporun kendine özgü ve en çok veriminin alındığı optimum bir çalışma süresi vardır. Bu süreler kesinlikle tesadüfen belirlenmiş süreler olmayıp, uzun süreler hem bu sporun ileri gelenleri hem de uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde belirlenen sürelerdir. Oldukça önemli olan ders süreleri belirlenirken hem sporcuların fiziki durumu hem de psikolojik durumları göz önünde bulundurularak ayarlanır. Judo gibi birçok spor için belirlenen ders süresi optimum 1 saat olarak belirlenmiştir. Bu sürenin kısaltılması sporcuya hiçbir yarar sağlamadığı gibi uzatılması da sporcuya hem fiziksel hem de psikolojik olarak zarar verir. Daha da açık konuşacak olursak judo gibi yüksek tempolu sporlara devam etmek oldukça önemlidir. Sporcuların da bu derslere katılmaktan sıkılmamaları oldukça önemlidir. Ama sadece sıkılmamalarının yanı sıra bir de sporcuların istedikleri hedeflere ulaşabilmeleri gerekir. İşte bu 1 saatlik kısa gibi görünen ders süresi aslında judo için oldukça uygun bir ders süresi olmuştur.B-fit Demetevler

Demetevler

devamını oku... Adres: Demetlale Mahallesi 407. Cad. No: 4/B Demetevler Ankara (Şok market altı, Gratis karşısı)


Diğer bir yandan sporcular arasında yanlış ama yaygın olarak yapılan bir durum bu çalışma süresini uzatmaları ve dinlenme yapmaları gereken günlerde de dinlenmemeleridir. Bu oldukça sakıncalıdır. Haftada 3 gün ve her bir ders te 1 saat olarak belirlenmesinin sebebi çalışma sırasında kas dokunuz, eklemleriniz ve kemik dokunuz yıpranır. Eğer çalışma süresini uzatırsanız bu yıpranma daha da ilerleyecektir. Dersten bir gün sonra dinlenmeniz oldukça önemlidir. Çünkü bu zaman içerisinde yıpranan kaslar, kemik ve eklemler tekrar onarılarak daha güçlü bir hale gelir. Yani aslında çalışma sırasında güçlenmezsiniz dinlenme süresinde güçlenirsiniz. Eğer bu dinlenme süresinde dinlenmezseniz kas dokunuz, kemik ve eklem dokunuz bir daha düzelmeyecek şekilde yıpranır. Bunun sonucunda da telafisi mümkün olmayan sakatlanmalara bile sebebiyet vermektedir.

Çok uzun zamandır uzmanlar sporun insan sağlığına ve gelişimine yararlarını araştırmışlardır. Bu araştırmalarda ders süresinin ve çalışma süresinin o yapılan spor için altın anahtar niteliğinde olduğunu fark etmişlerdir. Bu konu oldukça önemlidir. Bu sebeple judo antrenörünüzün sizin için hazırladığı ders ve çalışma programına en hassas biçimde uymanız sizin daha sağlıklı bir spor hayatınız olmasını sağlayacaktır.