KARATE NEDİR?

blog yazısı ekle !

KARATE NEDİR?

Karate, Uzakdoğu'ya ait savunma sanatlarından bir tanesidir. Karate isminin içinde barındırdığı anlam aslında savunma sanatının özeti şeklindedir. Öyleyse karate ne anlama gelmektedir? Sorusuna cevap arayalım. Kara; boş anlamında, te; el anlamında, buna bağlı olarak karate ismi silahsız veya araçsız el anlamına gelmektedir.

Karate tanımından da anlaşılacağı üzere silah ya da çeşitli malzemeler kullanılmadan kendini saldırılara karşı koruyabilme yeteneğidir. Karate kolların, bacakların ve başka bölümlerin verimli bir şekilde kullanılarak oluşan tehlikenin etkisini minimum düzeye indirmektedir.Winner Club

Keçiören

devamını oku... Adres: Gün Sazak Caddesi No: 111/ A-B Keçiören - Ankara

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

G Training Vip

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:40 Bahçelievler - Ankara

Lets Fit Batıkent by Okay Köksal

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Elit Sporcular Spor Kulübü

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:12/B Balgat-Ankara

Over Gym

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:50/D Tunalı-Ankara

Okga Güreş Akademi

Batıkent

OKGA olarak Misyonumuz;

Spor, ahlak, kişilik ve eğitim ile iç içe bir ortamda, bilimsel yöntemlerle eğitilmiş, çağdaş, üreten, sorgulayan, bilinçli ve potansiyelini ortaya çıkartan bireyler yetiştirmektir.

OKGA olarak Vizyonumuz ise;

Kurucumuz ve Sahibi olan,
AVRUPA Şampiyonu ve DÜNYA İkincisi, aynı zamanda Survivor 2019. Finalisti Okay köksal gözetiminde en son model ve modern, Uygun tesis, ekipman, sistem ve personele sahip olarak;

Faaliyet gösterilen tüm branşlarda sporcularımızın olimpik hedef doğrultusunda, spor ve sporcu ahlakı kazandırmak ileriye dönük hedefler belirleyerek ulusal ve uluslararası alanda maksimum başarıyı ortaya koyabilecekleri,
Sporu yaşam biçimi haline getirmiş bireylerin sportif yaşam hedeflerine ulaşabilecekleri,
Ve tüm paydaşların aidiyet duygusu hissederek bir parçasını oluşturabilecekleri ortamları yaratmak ve sürdürülebilir bir yapıda
Türkiye'nin ilk gözde Spor Kulübü olmaktır.devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi No:58 Batıkent-Ankara

Kutay Spor Kulübü

Etimesgut

devamını oku... Adres: 30 Ağustos Mahallesi 2071. Cadde No:13/8 Etimesgut-Ankara


Karatenin oluştuğu yer Okinawa adası olduğu bilinmektedir. Bu ada Çin ve Japon ilişkilerinde iyi bir şekilde devam ettirmiştir. Okinawa gelişmeler açısından önemli bir yere sahiptir. Çünkü bugünkü karate sistemini oluşturan kişi okinawalıdır. İsmi gichin funakoshi'dir.

Karate döneminin Budist rahipleri tarafından geliştirilmiştir. O yıllarda tapınaklara düzenlenen saldırılar sonucunda rahiplerin ibadet mekânlarını ve kendilerini korumak için böyle bir yöntem geliştirmişlerdir.

Gichin funakoshi de rahiplerin kullandığı karateyi biraz daha sadeleştirmeye giderek tehlikesiz bir spor olma özelliği kazandırmıştır.

Karatenin amacı bedenin, zihnin ve ruhun eğitilmesi sonucunda kişiliğin yanlışlardan arındırılarak mükemmelleşme sağlamaktır. Kullanılan teknik ve kurallara gücün de eklenmesi sonucunda verimli ve etkili bir hale dönüşen bedenin kendini savunma sanatını ortaya çıkarmaktadır.

Karatenin hareketlerini vücudun her bölümünü eş zamanlı ve seri kullanılması ile oluşan estetik bir şekilde yapılması gerekir. Estetik olarak hareketlerin oluşturulması karatenin sadece savunma ya da spor olarak algılanmasına ek olarak sanatsal yönü ile başka açılardan bakılmasını gerektirir. Bu yönünü biraz daha irdeleyecek olursak insanların duygularını, düşüncelerini yani ruh halini, disiplini, pratik zekâ ve ilham unsuru ile sanat alanına göz kırpmaktadır.

Karate uygulamaları yapılırken belirli usul dâhilinde yapılır. Karate uygulamaları çıplak ayak ve özel giysiler giyinilerek çalışmalar yapılır. Ve başarılar sonucunda farklı renklerde kuşaklar ile somutlaştırılır. Bu kuşaklar bele bağlanarak muhafaza edilir.

Karate sporu yumruk ve tekmeler sonucunda yapılan müsabakalar arasında yer alan bir spordur. Amaç yarışma sırasında en yüksek puanı elde edebilmektir. Bu açıdan karatenin yarışmalar arasında da yer alır.