NİNJUTSU DERSİ

blog yazısı ekle !

NİNJUTSU DERSİ

Ninjutsu oluştuğu toplumda özel okullar açılarak geniş kitlelere yaymayı hedeflenmiştir. Buradaki eğitimler de ustalar çeşitli teknikleri ortaya çıkarmıştır ve daha sonraki öğrencileri bu teknikleri geliştirmiş veya değiştirmişlerdir.

Ülkemizde ninjutsu dersleri özel kurslarda ve özel okullarda verilmektedir. Çeşitli illerde açılan eğitim noktalarında hizmeti hocalar tarafından -bu alanda kendini yetiştirmiş, bilgi sahibi- sunulmaktadır. Ankara ninjutsu kursları açıklamalarımıza örnek olarak verebileceğimiz gözde eğitim merkezlerine sahiptir. Ankara ilimizde bulunan kursların eğitim kalitesi örnek olarak gösterilmesini destekler niteliktedir.Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara


Ninjutsu dersleri farklı kategorilere ayrılmıştır. Dersler içerisinde kendini savunma, güvenliği sağlama ve koruma, dövüş teknikleri, silah kullanma ve kendini silahlı savunma. Dersler bu şekilde basit aşamadan başlayarak zorluk derecesi artarak ileriki safhalarda ağırlaşmaktadır. Sporcunun talebine göre silah kullanma veya zor teknikler öğretilebilir. Ayırdığımız ders kategorilerini açıklayalım:

Ninjutsu kendini savunma aşaması; kendini savunma kurstaki her yaş grubuna ve cinsiyete öğretilen ilk basamaktır. Burada kendisine veya sevdiklerine zarar vermek isteyenlere karşı, risk oluşması durumunda, şov yapmadan, kendini karşı tarafa gücünü kanıtlamadan- sade şekilde- en hızlı şekilde tehlikeyi etkisiz hale getirerek ortamdan uzaklaşma fırsatı oluşturan yakın dövüş ve savunma hareketlerinin tümüdür.

Ninjutsu güvenliği sağlama ve saldırı derslerinde sporcunun bu alanda ikinci aşamaya geçmesi ile profesyonelliğe adımını da gösterir. Saldırı da uygulayacağı yöntemler, saldırgana karşı avantaj sağlama, silahlı veya çıplak el olarak savunma- saldırı yöntemleri, saldırgana yaklaşma, tehlike alanını belirleme, kişinin bedenini kontrol etme, beden diline yönelik çalışmalar ile özel psikoloji eğitimi ile zihinsel uygulamaları bütüne ekleyen dersleri oluşturur.

Ninjutsu dövüş derslerinde günümüzde uygulanan dövüş teknikleri ile ninjutsunun geleneksel dövüş teknikleri de dersin kapsamındadır. Bu şekilde sporcu günün etkisinin farkına vararak gerekli olduğu takdirde kullanma alışkanlığı kazanır. Derslerde öğretilen teknikler günlük hayatta karşılaşılan sorun karşısında pratik ve etkili çözüm sağlamaktadır.

Ninjutsunun dövüş sistemini teknikler kısmındaki makalemizde ayrıntıları ile anlatmıştık. Ama yeri gelmişken değerli okuyucularımıza hatırlatmakta fayda görmekteyim: ninjutsu teknikleri temelde dörde ayrılmıştı; tai sabaki, tai jutsu, jutai jutsu, kobu jutsu gibi.