TAİ CHİ’NİN YARARLARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

TAİ CHİ’NİN YARARLARI NELERDİR?

Çin'de tai chinin yaşlanmayı ertelediğini ve ömrü uzattığını, aynı zamanda esnekliği arttırdığını, kasları ve tendonları güçlendirdiğini aynı zamanda da kalp hastalıkları tedavisinde kullanıldığına inanılmaktadır. Bununla birlikte de kan basıncını, sindirim sorunlarını, deri hastalıklarını, depresyonu, kanseri ve diğer birçok hastalıktan korunmak için kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu düşünceyi kanıtlayan bilimsel bir kanıt yoktur.Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

Jet Spor Kulübü - Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1500. Cadde ODC Alışveriş Merkezi No:9/1 Çankaya - Ankara

Tuğcu Fight Club Pt Studio

Yaşamkent

Ankara Yaşamkentte bulunan Tuğcu Fight Club PT Studio salonumuzda milli antrenörler eşliğinde ister birebir ister grup dersi olarak Pilates, Aletli refomer boks muay thai kick boks ,mma branşlarını yılların tecrübesi olarak vermekteyiz.

Tuğcu Fight Club PT Studio birebir özel dersler ayrıca grup dersleri boks, muay thai, kick boks ,mma branşlarında milli antrenörler eşliğinde özel dersler verilmektedir.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent Mahallesi 3132 Sokak No:21 Yaşamkent-Ankara

Okay Köksal Güreş Okulu

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara


Denge ve düşme

Tai chi hakkında yapılan önceki araştırmalar denge ve düşmeyi engelleme hakkındaydı. Bu araştırma alanı önemlidir. Çünkü düşme ile ilgili yaralanmalar yaşlı insanlar arasında yaralanmadan ve engellerden kaynaklı olan ölümlere neden olmaktadır. Ciddi düşme yaralanmalarından biri de kalça kırıklığıdır. Yaşlıların yarısı kalça kırıklığı için doktora giderler; ama bir sonuç elde edemezler. Çünkü tai chi hareketleri yavaş ve kastidir. Böylece de vücudun ağırlığının bir ayaktan diğer ayağa aktarılması önemlidir. Dengeyi sağlar ve yapılan spor sayesinde denge sağlanır ve düşme sıklığını azaltır. Bu varsayım birçok araştırmayla kanıtlanmıştır.

65 yaşında ve daha yaşlı adamın 10 yıllık tai chi yapmış olmaları sağlanarak bir araştırma yapılmıştır. Yapılan testlerde tai chi yapan kişilerin denge, esneklik ve kardiyovasküler fonksiyonlarda daha iyi oldukları öğrenilmiştir. Diğer bir çalışma da 22 adam ve kadın temel alınmıştır. Yaş aralıkları da 22'den 76'ya değişir. Bu noktada da sekiz hafta yapılan tai chi standart denge testinde ilerleme sağlamıştır (Romberg testi).

Düşme korkusu ve kendine güvende ilerleme

Tai chiyi düzenli bir şekilde gerçekleştiren kişilerde düşme korkusu %56'dan %31'e düşmüştür. Düşmeme konusunda kendine güven ve genel olarak kendine güven tai chinin amaçlanmayan bir yararıdır. Fakat elde edilmeye değer bir yarardır. Fiziksel kontrol ile ruhsal kontrol sağlandığında, daha yaşlı insanların egzersiz yapma motivasyonu artacaktır.

Güç ve dayanıklılık

60'larında ve 70'lerinde olan kişiler haftada üç kez olmak üzere 12 hafta boyunca tai chiyi uyguladılar (60 dakikalık sınıf). Bu yetişkinlere denge, kas gücü, dayanıklılık ve 12 haftadan önce-sonra olan esnekliği ölçmek için test verilmiştir. Sadece 6 haftadan sonra, önemli gelişmeler denge, kas gücü, dayanıklılık ve esneklik konusunda incelenmiştir.

Aerobik kapasitesi

Aerobik kapasitesi yaşlandıkça azalır. ama geleneksel aerobik egzersizleri üzerine yapılan araştırmalar düzenli olunca yaşlanmayı azalttığını gösterir. Bir yıl boyunca tai chi yapan kişiler daha fazla aerobik kapasitesine sahiptirler.

Yürümek

Yürüme hızı yaşlandıkça azalır ve yapılan araştırmalara göre de bu tamamen artan düşme riskiyle ilintilidir. Ama bir çalışmada tai chi yapan kişilerin tai chi yapmayanlara göre daha iyi yürüdükleri gözlemlenmiştir. Yürümek net bir şekilde kardiyovasküler hastalık, diyabet ve diğer kronik hastalıkların azalma riskine bağlıdır. Bu yüzden de eğer tai chi yürümeyi geliştiriyorsa, o zaman denemekte fayda var.

Fibromiyalji

Fibromiyalji(FM) kas iskelet bozukluklarından biridir ve tamamen zarar gören sağlık ile acılı semptomlarla bağdaştırılır. Ve bunun da tedavisi yoktur. Bu hastalığın nedeni bilinmemektedir. Tai chi yapan kişilerde ise bu hastalıklar hakkında yapılan şikayetlerin azaldığı öğrenilmiştir.

Stres

Tai chi yapan hastalarda stres yönetimi daha net bir şekilde görülmüştür. Bu sporun beden ruh ilişkisi sayesinde yoğun hayattan kurtulup stres atmak mümkün olacaktır.