THAİ CHİ’NİN YARARLARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

THAİ CHİ’NİN YARARLARI NELERDİR?

Thai chi oluştuğu dönemlerde kişi kendini korumak yani savunma amaçlı olarak çıkmıştır. Zaman içerisinde thai chi amacı değiştirilerek insanlar sağlıklı yaşamak adına değişiklikler ile yoga ve meditasyon tarzlarına geçiş yapılmıştır.

Son yıllarda savunma sanatlarının insan sağlığına faydaları bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Böyle olunca savunma sanatlarından thai chi de sağladığı fayda ile ilk sıralarda kendine yer bulmuştur. Peki, thai chi'nin yararları nelerdir? Diye merak edenlerin sorusuna cevap verecek olursak, düzenli bir sistem sağlar, düzenli hareketler ile kan akışını düzenler, hem iç sistemin hem de dış sistemin dinamik olması gibi faydalar sadece en bilinenler arasında.Okay Köksal Güreş Okulu

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Cihan Spor Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cadde 59 / A Ümitköy - Ankara


Şimdi yapacağımız açıklamalar konunun derinlemesine incelenerek bilimsel veriler sonucu elde edilen rasyonel ifadeleri kapsamaktadır; düzenli nefes egzersizleri ile nefes alıp vermede kolaylık sağlayacaktır. Nefes problemi yaşayanlar için alternatif çözüm önerisidir. Aynı zamanda düzenli hareket ile eklem ağrılarına, bel ağrılarına, kireçlenmeleri önleyerek hareket imkanını arttırmaktadır. Özelliklede yaş ilerledikçe bu problemler sıkça sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısaca hastalığa yakalanan kişilerin aradığı şifadır diyebiliriz thai chi.

Kişilerin hastalığa yakalanması risklerini minimum dereceye indirmektedir. Yani kişinin vücut direncini arttırmaktadır. Mesela yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önler. Böylece insanların yaşam kalitesini geliştirir ve arttırır. Bu saydıklarımız thai chinin insan için fiziksel faydalarıdır. Bunların dışında zihne de yararları vardır; stresi insan bedenden uzaklaştırarak uzun süreli bu durumu devam ettirir. Ayrıca kişiler beyindeki düşünceleri, duyguları kontrol etmeyi öğrenerek depresyon gibi kötü durumlardan korur kişiyi.

Belkide günümüz de önemli sorunlar arasındadır uyku sorunu. Enerjiyi doğru bir şekilde boşaltarak rahatlayan beden uyku kalitesini de doğru orantılı artıracaktır. Ciltteki erken yaşlanma belirtileri ya da sağlık sorunları ile bu durum düzeltilir. Bu sürenin kısalmasına izin vermez. Zamanı geldiğinde ise sağlıklı yaşlanmanızda yardımcı olacaktır. thai chi beden esnekliğini arttırarak yetişkinler için kemiklerdeki kaybedilen bu durumu tekrar kazanma fırsatı verir. Özellikle bayanlar için kemik erimesi problemlerinde kemiklerin yapısını ve yoğunluğunu korumaktadır.

Thai chi kişiden fazlasını beklemek yerine, mevcut durumun farkındalığı ile uyumlu olmayı öğretir.