TÜRKİYE’DE JUDO

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE JUDO

Judo hakkında oldukça detaylı bilgileri judo nedir adlı maalemizde sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise judo sporunun Türkiye'de ki gelişiminin nasıl olduğunu inceleyeceğiz. Judo temel olarak jiu jitsu sporunun sadeleştirilmesiyle ortaya çıkmış bir spordur. Bu spor ülkemize ise 1960'lı yıllardan itibaren giriş yapmış ve kısa bir süre içerisinde de tanınmış bir spordur. 1962'li yıllara gelindiğinde ünlü güreş antrenörü Halil Yücesan Japonya'da judo eğitimi alarak ülkemizde ilk judo çalışmalarını başlatan isim olmuştur. Eminönü denizcilik lokali ve Fatih güreş kulübünde ilk judo dersleri bu tarihten itibaren başlamıştır.Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara


1964 yılına gelindiği zaman ilk olarak uzak doğu sporları alanında olimpiyatlara katılım sağlanmıştır. Ülkemizde çok kısa bir süre içerisinde judo büyük bir ilgi görerek birçok şehre yayıldığı gibi birçok ünlü ismin yetişmesi de bu dönemlerde sağlanmıştır. Bu isimlerden kısaca bahsedecek olursak; Namık Canca, Muvahhit Baymur, İbrahim Öztek, Ahmet Berkol Ökten, Ferudun Yenisey, Ergün Göktuna, Natık Canca, Ayhan Sezgi, Metin Altınzincir, Şefik Güven gibi isimler en ünlü ve ilk Türk judocular olarak tarihe geçmiştir.

Ülkemizde judo; Çorum, İstanbul, Ankara, Kocaeli, Trabzon, Manisa, Konya, Samsun, İzmir, Antalya, Ordu, Rize gibi şehirlerimizde başlamış ve çok kısa bir süre içerisinde de oldukça popüler bir hale gelmiştir.

1964 yılında güreş federasyonuna bağlı olarak ilk judo federasyonu hizmete girmiştir. 1966 yılında ise tam bağımsız bir judo federasyonu kurulmuştur. Bu büyük gelişmenin ardından 1967 yılında ilk Türkiye şampiyonası düzenlenmiştir. Aslına bakılırsa uzak doğu sporları federasyonları 1969 ile 1979 yılları arasında birleşik olarak hizmet vermiştir. 1990 yılına gelindiği zaman judo federasyonu tam bağımsız bir hal kazanarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu federasyona ise Cihat Uskan başkanlık yapmıştır.

1960'lı yıllardan sonra oldukça hızlı bir gelişim gösteren judo halen günümüzde oldukça popüler bir spor olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Ülkemizde de birçok insan judonun modasının geçmediği ve hiçbir zaman da geçmeyeceğini düşünmektedir. Aslına bakılırsa bu gidişinde bunu kanıyı doğrular nitelikte olduğunu söylemek hiçte yanlış olmayacaktır.