TÜRKİYE’DE WİNG TSUN

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE WİNG TSUN

Türkiye'ye wing tsun savunma sanatı 1900'lü yılların sonlarına doğru gelmiştir. Bu tarihten itibaren öğrenilmeye ve öğretilmeye başlanmıştır. Tarihe bakıldığında ülkemiz için yeni bir sanat olduğu görülmektedir. İnsanlar tam anlamıyla wing tsun sporunu bilmedikleri için ilgileri azdır.

Wing tsuna gönül veren amatör ya da profesyoneller tarafından verilen derslerde wing tsunu insanlara tanıtmak ve sevdirmeye çalışmaktadır. Günümüzde ise insanlar wing tsun savunma sanatının faydalarını ve felsefesini anladıkları için geç kaldıklarını düşüncesiy ile üzülmekteler ama büyük bir sabır içerisinde çalışıp ilerleme heyecanında oldukları için de mutlulardır.Okay Köksal Güreş Okulu

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Kent Dans Savunma Sanatları

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936.Cadde No:10/3 Ümitköy-Ankara

Atılım Gym

Bağlıca

devamını oku... Adres: Bağlıca Bulvarı No:1 D3 Etimesgut-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

312 Fit Spor Merkezi

Pursaklar

devamını oku... Adres: Mimar Sinan mah. Yavuz Bulvarı Oğuzhan sok No:29/B Pursaklar-Ankara​


Wing tsun çok çalışmayı gerektirmektedir. Ülkemizde öncelikle Ankara gibi örnek şehirler de uzman eğitmenler yardımı ile kaliteli ve donanımlı ustalar yetiştirilmektedir. Her savunma sanatında olduğu gibi wing tsuna da ülkemiz ilgi göstermektedir. Ankara kurslarına wing tsun derslerine katılmak sizin açınızdan avantajlı olacaktır. Çünkü bütün dersler birbiriyle bağlantılı olduğu için dersi ertelemeniz halinde ilerlemeniz çok zor olacaktır. Ayrıca ülkemizdeki wing tsun kurslarının bir özelliği de gelişmeleri ve değişmeleri yakından takip ediyor olmasıdır. Değişen ve gelişen şartlara göre şekillenen wing tsun hareketleri son durumuna uygun şekilde ilgililere sunulmaktadır.

Ülkemizde açılan kurslarda verilen derslerin etkili olduğu bu konuda çok başarılı ustalar yetiştirdiği adeta tescillemektedir. Türkiye de birçok yetişmiş sifular vardır. Gerekli denetlemeler ve yeterli bilgi donanıma sahip sifular ile kursların kalitesi yükseltilmektedir.

Wing tsun felsefesi aslında ülkemiz insanı için çok ihtiyacı olan, zamanla asimile olan duyguları yeniden harekete geçirip canlanmasını sağlamak için önemlidir aslında. Wing tsun felsefesine kısaca hatırlamakta fayda var; güçlülerin güçsüzleri ezmelerini engellemek, gereksiz yere güç ve şiddet kullanımını önlemektir. İnsanların stresli iş hayatından, yoğun trafikten bunalmaları halinde yıpranan duygularını, öfkelerini kontrol edemez hale gelmişlerdir. Wing tsunun ülke sınırlarımıza girmesiyle bu sorunların anahtarı wing tsun sanatıdır.

Ülkemizde ankara gibi kalabalık nüfusa sahip şehirlerde güven önemli bir unsurdur. Wing tsun ile donanmış bir insan yolda yürürken hiç olmadığı kadar rahat ve güvende hisseder kendini. Wing tsun tekniklerinin yanı sıra kişi o özgüveni de almıştır bünyesine. Diğer insanlardan kendini daha rahat ve daha mutlu hisseder.

İlgili Videolar