ÜNLÜ JUDO SPORCULARI VE ÜNLÜ JUDO USTALARI

blog yazısı ekle !

ÜNLÜ JUDO SPORCULARI VE ÜNLÜ JUDO USTALARI

Judo sporuna hayatını adayan binlerce insan bulunmaktadır. Özellikle ülkemize 1960'lı yıllarda giriş yapan judo çok kısa bir süre içerisinde gelişerek bünyesine onlarca ünlü sporcu ve usta isim katmıştır. İlk olarak Halil Yücesan ilk usta isim olarak Olcay Şen ile birlikte judo dersleri vererek ilk ünlü judo ustaları olarak Türk tarihine isimlerini yazdırmışlardır. Daha sonra bu isimlerin arasında Namık Ekin'de katılmıştır.B-fit Demetevler

Demetevler

devamını oku... Adres: Demetlale Mahallesi 407. Cad. No: 4/B Demetevler Ankara (Şok market altı, Gratis karşısı)


1964 yılına gelindiği zaman da ilk uzak doğu sporu olimpiyatlarına Türkiye'den Namık Canca, Muvahhit Baymur, İbrahim Öztek, Ahmet Berkol Ökten, Ferudun Yenisey, Ergün Göktuna, Natık Canca, Ayhan Sezgi, Metin Altınzincir, Şefik Güven katılmıştır. Bu isimler de ilk Türk judo sporcuları olarak yine tarihteki yerlerini almışlardır. 1968 yılına gelindiğinde Ahmet Berkol Ökten ilk judo duayen isimlerinden biri olarak İstanbul Kadıköy'de ilk judo salonunu açarak hizmet vermeye başlamıştır. Hemen ardından Feridun Yenisey İstanbul Üniversitesi bünyesinde, Mehmet Emin Sebik ise Beylerbeyi'nde, Namık Ekin Fındıkzade, İbrahim Çabıtkan Karagümrük'te, Gündüz Atik ise Beyoğlu'nda sporculara hizmet vermeye ve judo dersleri vermeye başlamışlardır. Bu isimler başlıkta da belirttiğimiz gibi ülkemizde ki ilk judo antrenörleri ve judo ustaları olarak tarihe geçmişlerdir. Oldukça ünlü olan bu isimler çok kısa bir süre içerisinde binlerce sporcu yetiştirerek judo sporunun Türkiye'de gelişimini sağlayan öncü isimler olmuşlardır.

Ayrıca Gündüz Atik ve Gürbüz Tansever de Sultanahmet'te Amerikan Dersanesi adında bir judo kursu kurarak ve ilk kez Trakya Bölgesinde, Süheyl Yeşilnur ve Cüneyt Yeşilnur kardeşler ise yine aynı şekilde kendileri Fatih de başlattıkları Judo dersleri çalışmaları ile judonun Türkiye'de gelişimine ve yayılmasına çok büyük katkılar sunmuşlardır.

1970'li yıllara gelindiğinde ise Türkiye ilk defa milli maçlara katılma hakkı kazanmıştır. İlk olara 17 mart 1970 tarihinde Avusturya'nın Linz kentinde düzenlenen Leonding turnuvasına katılma hakkı kazanan ilk milli takımımız bu tarihte kurulmuştur. Şimdi size bu isimleri ve fiziksel özelliklerinden bahsederek yazımızı sonlandıracağız. 63 kg Natık Canca, 70 kg Mahmut Gül - Savaş İYİDOĞAN, 80 kg İbrahim ÖZTEK - Feridun YENİSEY, 93 kg Metin Altınzincir - Hakkı KOŞAR, Ağır Gürbüz TANSEVER.