ÜNLÜ KARATE SPORCULARI, ÜNLÜ KARATE USTALARI

blog yazısı ekle !

ÜNLÜ KARATE SPORCULARI, ÜNLÜ KARATE USTALARI

Karate savunma sporunun 1900'lü yıllarda değişmesinin ve ülkelere yayılmasının temsilcisi olarak gichin funakoshi olduğu bilinmektedir. Funakoshi yetiştirdiği öğrencilerini ve zaman içerisinde açmış olduğu çeşitli karate okullarını japon karate federasyonun şemsiyesinin altında topladı. Bu kurum ilk uluslararası dövüş sanatı birliklerinden olması bakımından önemlidir.

Ülkemizde karate savunma sporunun ünlü sporcuları hakkı koşar, Ferhat Özsert, Ahmet Doğaner, Enver Hancı gibi isimlerden oluşmaktadır. Bu hocaların yetiştirdiği yüzlerce karate sporcusu vardır.Over Gym

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:50/D Tunalı-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Elit Sporcular Spor Kulübü

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:12/B Balgat-Ankara

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

G Training Vip

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:40 Bahçelievler - Ankara

Lets Fit Batıkent by Okay Köksal

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Kutay Spor Kulübü

Etimesgut

devamını oku... Adres: 30 Ağustos Mahallesi 2071. Cadde No:13/8 Etimesgut-Ankara

Okga Güreş Akademi

Batıkent

OKGA olarak Misyonumuz;

Spor, ahlak, kişilik ve eğitim ile iç içe bir ortamda, bilimsel yöntemlerle eğitilmiş, çağdaş, üreten, sorgulayan, bilinçli ve potansiyelini ortaya çıkartan bireyler yetiştirmektir.

OKGA olarak Vizyonumuz ise;

Kurucumuz ve Sahibi olan,
AVRUPA Şampiyonu ve DÜNYA İkincisi, aynı zamanda Survivor 2019. Finalisti Okay köksal gözetiminde en son model ve modern, Uygun tesis, ekipman, sistem ve personele sahip olarak;

Faaliyet gösterilen tüm branşlarda sporcularımızın olimpik hedef doğrultusunda, spor ve sporcu ahlakı kazandırmak ileriye dönük hedefler belirleyerek ulusal ve uluslararası alanda maksimum başarıyı ortaya koyabilecekleri,
Sporu yaşam biçimi haline getirmiş bireylerin sportif yaşam hedeflerine ulaşabilecekleri,
Ve tüm paydaşların aidiyet duygusu hissederek bir parçasını oluşturabilecekleri ortamları yaratmak ve sürdürülebilir bir yapıda
Türkiye'nin ilk gözde Spor Kulübü olmaktır.devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi No:58 Batıkent-Ankara


Karatenin ülkemize girişi judo ile olmuştur. Çünkü aynı kültüre ait iki önemli değerdir. Judonun ustaları karateyi de beraberinde geliştirerek bugünlere kadar gelmesini sağlamışlardır. Bu isimler arasında ise modern anlamda ülkemizde judonun ilk ustası İbrahim öztek, namık ekin, Ahmet ökten, natık canca gibi isimler karateye de önem vermişlerdir ve yöntemlerinin, uğraşlarının, programlarının arasında karateye de yer vermişlerdir.

Düzenlenen dünya karate şampiyonasında ilk Türk karatecisi Haldun alagaş dünya şampiyonluğunu kazanması ile adını tarihe yazdırmayı başarmış bir sporcudur.

Yukarıdaki bahsettiklerimizden yola çıkarsak sadece karate ile ilgilenen hocalar değil farklı savunma sporu alanındaki kişilerde karateye yer vermişlerdir. Böylece karatenin ne kadar önemli ve değerli bir spor olduğu, herkesin karate ile ilgilenmesinin mümkün olduğunu görmüş olduk.

Karate sporcularının hem ülke içinde yapılan yarışmalarda hem de uluslararası arena da düzenlenen yarışmalarda elde edilen başarılar ile ülkemizin karate konusunda uygulanan yol ve yöntemlerin doğru olduğunu göstermiştir.

Ünlü karate sporcularının arasında serap özçelik, yıldız aras, ece yaşar, gülderen çelik gibi isimler de bayanlar için bu alanda örnek isimler olmuşlardır. Kazandıkları madalyalar ile bayanların karate savunma sporunda kendilerini geliştirmenin olası bir durum olduğunu kanıtlamış isimlerdir.

Karate savunma sporunda her yıl düzenlenen yarışmalarda yeni sporcular ile yeni başarılar kazanılmaktadır. Görülmektedir ki ülkemize girdiği günden beri hiç duraksamadan günümüze kadar ve günümüzden sonraki yıllara da devam edeceğini tahmin etmesi zor olmayacaktır.

Karate savunma sporlarındaki hocalar, ustalar veya sporcular gerek ulusal çapta gerekse uluslararası düzeyde çalışmalara katılarak bilgi ve yeteneklerini Ahmet Doğaner'dir.