ÜNLÜ WİNG TSUN USTALARI, ÜNLÜ WİNG TSUN SPORCULARI

blog yazısı ekle !

ÜNLÜ WİNG TSUN USTALARI, ÜNLÜ WİNG TSUN SPORCULARI

Wing tsun oluştuğu günden bu zamana kadar birçok kişide ilgi uyandırmış ve ilgi uyandırmaya da devam etmektedir. Gerek amatör olarak gerekse profesyonel anlamda bu alanda birçok sporcu yetişmiştir. Dünyanın birçok ülkesinde birçok katılımcı ile teknikler öğrenilmektedir. wing tsun sporunun doğuşunda ve sonradan gelişmesinde kişiler hareketlere canlılık kazandırarak günümüze kadar ulaşmasını sağlamışlardır. Wing tsun sporunun can bulmasını sağlayan ünlü ustaları yakından tanıyalım;Okay Köksal Güreş Okulu

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Kent Dans Savunma Sanatları

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936.Cadde No:10/3 Ümitköy-Ankara

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara


  • Ng Mui; yaklaşık olarak günümüzden 300 yıl öncesinde Çin de bir rahibedir. Aynı zamanda farklı dövüş sanatlarından beş tanesinin eğitmenidir. Shaolin tapınağına Mançuryalılar tarafından düzenlenen saldırıdan kaçmayı başarmıştır. Bunun üzerine Ng Mui Beyaz Turna Tapınağına gider. Orada yaşlanarak yeteneklerini kaybedeceğini düşünür ve endişeye kapılır. Geride bıraktığını düşündüğü düşmanları hala peşindedir. Olası bir saldırı anında birden fazla kişi ile dövüşmesi gerekebilir. Bütün bu düşüncelerin arasında vücudunun esnekliği ve yetenekleri doğrultusunda yeni bir spor olan Beyaz tuna boksu hareketlerini keşfetmiştir. İlk öğrettiği kişi Kendisi gibi bayan olan yim wing chun'dur. Buna bağlı olarak da savunma sanatının ismini wing chun/tsun olarak değiştirmiştir.

  • Yim Wing chun; kung fu savunma sanatının kurucusudur. Yim wing chun Çin de yaşamaktaydı. Zeki, atletik, dürüst bir yapıya sahiptir. Babası ile birlikte lor satarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Ancak zaman içinde hayatlarını tehdit eden faktörler karşısında çaresiz kalmışlardır. Derken o sırada Ng Mui çıkagelir ve hayatlarını değiştirecek olan wing tsunu, yim winge derslerini öğretir. Ng Mui, yim wingin yanından ayrılması gerektiğinde bu savunma sanatı güçsüz durumda olan insanlara öğreterek kendilerini savunmalarını istemiştir. Ve bu sporu daha da ilerletmesini istemiştir.

  • Yip man; 1 Ekim 1893'te doğmuştur. Varlıklı bir ailenin çocuğudur. En bilinen özelliği ise wing tsun savunma sanatını ülke sınırlarını aşarak dünya üzerinde tanınmasını sağlayan ilk kung fu ustasıdır. Yip manın Yetenekleri, öğrencileri içinden yine dünyaca ünlü ustalar çıkararak kendini kanıtlamıştır. Bu ustalar arasında Bruce lee de vardır.

  • Emin Boztepe; farklı savunma ve dövüş sporları alanında kendini geliştirmiş bir sporcudur. Son yıllarda wing tsun sporuna yönelerek kendini bu alanda geliştirmiştir. Dünya da farklı ülkelerde wing tsuna gönül veren katılımcılara ders vermektedir. Bu şekilde wing tsun felsefesini amacını dünyaya tanıtarak daha geniş kitlelere ulaştırmak istemektedir.

İlgili Videolar