WİNG TSUN DERSLERİ

blog yazısı ekle !

WİNG TSUN DERSLERİ

Wing tsun savunma sporu diğer dövüş sporlarına göre sade ve basit hareketlere sahiptir. Buna bağlı olarak da hareketleri kısa zamanda öğrenmek mümkündür. Bu biraz da sporcunun azmine bağlıdır.

Wing tsun kurslarında öğretilmesi gereken ilk ders wing tsun savunma sanatının felsefesidir. Her sporun kendine özgü bir felsefesi vardır. Wing tsun savunmasının felsefesi hareketlerin altında yatan gizli mesajı vermektedir. Böylece kullanılan tekniklerin niçin ve hangi amaçla kullanıldığının bilinmesi gerekir. Her ders de bu felsefenin sporculara hatırlatılması gerekir.
Wing tsunun derslerinde ilk derste temel hareketler öğretilir. Sporcunun kafasındaki wing tsun savunma sanatının genel çerçevesi çizilir. Biraz daha wing tsun somutlaştırılarak sporcu da temel oluşturulur. Dersteki temel hareketlerin başında kişisel savunma teknikleri sporcuları paylaşılır. Çinin geleneksel derin düşünme, rahatlama hareketleri ile giriş yapılır.

Daha sonra chi sao hareketi ile sezgilerin geliştirme sağlanır. Hem görerek hem de gözler kapalıyken chi sao tekniği savunma imkânı sağlar. Her şekilde ve durum da kullanılabilen wing tsun sporuna özgü bir tekniktir. Kısaca chi sao' yu wing tsun savunma sanatında kullanılan doğaçlama hareketlerin uyumlu bir şekilde yapılmasını sağlayan ortak noktadır diyebiliriz.

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

Wox Academy

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi 1445. Sokak No:2/16 (Paragon Tower Teras Katı) Çankaya - Ankara

Jack Gym Personal Coaching

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi Park Caddesi 3350. Cadde No:C-3/2 Çankaya - Ankara

Jet Spor Kulübü - Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1500. Cadde ODC Alışveriş Merkezi No:9/1 Çankaya - Ankara

Okay Köksal Güreş Okulu

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Elit Sporcular Spor Kulübü

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:12/B Balgat-Ankara

Gorilbey Gym

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:56 Yaşamkent-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Okga Güreş Akademi

Batıkent

OKGA olarak Misyonumuz;

Spor, ahlak, kişilik ve eğitim ile iç içe bir ortamda, bilimsel yöntemlerle eğitilmiş, çağdaş, üreten, sorgulayan, bilinçli ve potansiyelini ortaya çıkartan bireyler yetiştirmektir.

OKGA olarak Vizyonumuz ise;

Kurucumuz ve Sahibi olan,
AVRUPA Şampiyonu ve DÜNYA İkincisi, aynı zamanda Survivor 2019. Finalisti Okay köksal gözetiminde en son model ve modern, Uygun tesis, ekipman, sistem ve personele sahip olarak;

Faaliyet gösterilen tüm branşlarda sporcularımızın olimpik hedef doğrultusunda, spor ve sporcu ahlakı kazandırmak ileriye dönük hedefler belirleyerek ulusal ve uluslararası alanda maksimum başarıyı ortaya koyabilecekleri,
Sporu yaşam biçimi haline getirmiş bireylerin sportif yaşam hedeflerine ulaşabilecekleri,
Ve tüm paydaşların aidiyet duygusu hissederek bir parçasını oluşturabilecekleri ortamları yaratmak ve sürdürülebilir bir yapıda
Türkiye'nin ilk gözde Spor Kulübü olmaktır.devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi No:58 Batıkent-Ankara

Şenol Kaysi Spor Akademisi

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Gaziosmanpaşa Mahallesi 385.Cadde No:19/A (Gölbaşı İlçe Jandarma Yakını) Gölbaşı - Ankara


Lat sao Türkçe karşılığı kavga eğitimidir. İlk iki derslerde başarı sağlayan öğrencilerin diğer adımı lat saodur. Bu adımda korkusuzca kavga etmeyi öğrenir öğrenciler. Diğer sporcu arkadaşıyla birebir kavga ederek öğrenir.

Wing tsun savunma sanatında dersler birebir öğrenilerek yapılmaktadır. Wing tsunda tekmeler, yumruklar, dirsek hareketleri öğrencilerin birbirlerine zarar vermemesi için hafif temaslar şeklindedir. Böylelikle zarar riskini en aza indirilmektedir.

Ülkemiz de Ankara'dan sonra diğer illere de wing tsun savunma kursları açılmıştır. Katılımcılarını beklemektedir. Wing tsun savunma sanatı ülkemizde yeni bir spor olduğu için sporcular yeni yeni ilgi duymaya başlamıştır.

Wing tsun savunmasanatının sakin ve basit hareketleri diğer dövüş sporcuların dikkatini çekerek bu alana yönelmekteler. Buna bağlı olarak diğer savunma sporlarına göre daha pratik hareketlere sahiptir. Diğer savunma sanatları karışık, standart hareketlere sahip olması bazen sporcuların hangi anda hangi hareketi kullanması gerektiği konusunda karışıklık oluşturabiliyor. Oysa wing tsunda az hareket etkili güç ile sporcular daha verimli savunma sağlıyor.