WİNG TSUN NEDİR?

blog yazısı ekle !

WİNG TSUN NEDİR?

Wing tsun kelime anlamı sonsuz bahar ya da bahar şarkısı şeklinde çevrilebilir Türkçeye. Wing tsun Çinin mücadeleci, savunmacı ruhuna ait topraklarda doğmuştur. 300 yıl gibi Çok eski bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Wing tsun kelimesi uzak doğuya ait olduğu görülmektedir.
Peki, wing tsun kelime olarak inceledik peki ne amaçlı kullanılır? Wing tsun Çin de bir rahibenin savunma amaçlı geliştirilen bir sanattır. Sanat denilmesindeki amaç; puanlama sistemi olmayan ve faul amacı gütmez. wing tsun isminin altında yatan felsefe önemlidir. Genellikle wing tsun felsefesinde karşı tarafa zarar vermek yerine gelebilecek kuraldışı ve saldırgan hareketleri esnek hareketler ile etkisiz hale getirmektir. Aynı zamanda ani oluşabilecek öfkeyi, siniri kontrol ederek dinginlik sağlamayı gerektirir. Bu da düzenli ve sürekli çalışarak wing tsun hareketlerini ve felsefesini anlamaktan, insanın kendi bünyesinde anlam kazandırmasından geçer.

Wox Academy

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi 1445. Sokak No:2/16 (Paragon Tower Teras Katı) Çankaya - Ankara

Jack Gym Personal Coaching

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi Park Caddesi 3350. Cadde No:C-3/2 Çankaya - Ankara

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

Jet Spor Kulübü - Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1500. Cadde ODC Alışveriş Merkezi No:9/1 Çankaya - Ankara

Gorilbey Gym

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:56 Yaşamkent-Ankara

Elit Sporcular Spor Kulübü

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:12/B Balgat-Ankara

Okay Köksal Güreş Okulu

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Roar Training Studio

Bağlıca

devamını oku... Adres: Yeni Bağlıca Mahallesi Etimesgut Bulvarı 29/6 Etimesgut - Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Okga Güreş Akademi

Batıkent

OKGA olarak Misyonumuz;

Spor, ahlak, kişilik ve eğitim ile iç içe bir ortamda, bilimsel yöntemlerle eğitilmiş, çağdaş, üreten, sorgulayan, bilinçli ve potansiyelini ortaya çıkartan bireyler yetiştirmektir.

OKGA olarak Vizyonumuz ise;

Kurucumuz ve Sahibi olan,
AVRUPA Şampiyonu ve DÜNYA İkincisi, aynı zamanda Survivor 2019. Finalisti Okay köksal gözetiminde en son model ve modern, Uygun tesis, ekipman, sistem ve personele sahip olarak;

Faaliyet gösterilen tüm branşlarda sporcularımızın olimpik hedef doğrultusunda, spor ve sporcu ahlakı kazandırmak ileriye dönük hedefler belirleyerek ulusal ve uluslararası alanda maksimum başarıyı ortaya koyabilecekleri,
Sporu yaşam biçimi haline getirmiş bireylerin sportif yaşam hedeflerine ulaşabilecekleri,
Ve tüm paydaşların aidiyet duygusu hissederek bir parçasını oluşturabilecekleri ortamları yaratmak ve sürdürülebilir bir yapıda
Türkiye'nin ilk gözde Spor Kulübü olmaktır.devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi No:58 Batıkent-Ankara

Şenol Kaysi Spor Akademisi

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Gaziosmanpaşa Mahallesi 385.Cadde No:19/A (Gölbaşı İlçe Jandarma Yakını) Gölbaşı - Ankara


Günümüzde insanlar daha gergin, bencil ve en önemlisi güçlülerin güçsüzleri ezdiği bir hale dönüştüğü için insanlar özelikle de wing tsun sanatına yönelmeli ve felsefesini benimsemelidir. Wing tsun spor olarak köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen insanlar tarafından önemi yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır. Bu bakımdan tercih edilenler arasında yeni olarak yer bulmuştur.

Wing tsun nasıl doğmuştur? İsim olarak pek çağrışım yapmasa da aslında oluştuğu toplumda bir bayanın ismini taşımaktadır. İsmini aldığı kişi wing tsun ve dönemin rahibelerinden olan Ng Mui tarafından oluşturulmuş ve özgün bir spordur. Ng Mui hem rahibedir hem de beş farklı savunma tarzında ustadır. İlk öğrettiği kişi wing tsun'dur ve savunma sanatına onun ismini vermiştir. Hem savunma sanatının öğrenilmesi gerektiği hem de kaslarının ve vücudunun esnekliğini kaybetmesi ihtimalini düşünerek bu savunma sanatının oluşumuna yönelmiştir. Döneminde Ng Mui birçok düşmanıyla aynı anda dövüşmek zorunda kalması durumları wing stun sanatının oluşumunda etkili olay ve düşüncelerdir.

Aletsiz olarak sadece el hareketleri, ayak hareketleri ve vücut hareketleri ile yapılması wing tsun sporunun gerçekten tam bir savunma sporu olduğunun göstergesidir. Günümüzde de bu düşünceye uygun dersler verilmekte ve savunma amacı korunmaktadır.