WİNG TSUN NEDİR?

blog yazısı ekle !

WİNG TSUN NEDİR?

Wing tsun kelime anlamı sonsuz bahar ya da bahar şarkısı şeklinde çevrilebilir Türkçeye. Wing tsun Çinin mücadeleci, savunmacı ruhuna ait topraklarda doğmuştur. 300 yıl gibi Çok eski bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Wing tsun kelimesi uzak doğuya ait olduğu görülmektedir.
Peki, wing tsun kelime olarak inceledik peki ne amaçlı kullanılır? Wing tsun Çin de bir rahibenin savunma amaçlı geliştirilen bir sanattır. Sanat denilmesindeki amaç; puanlama sistemi olmayan ve faul amacı gütmez. wing tsun isminin altında yatan felsefe önemlidir. Genellikle wing tsun felsefesinde karşı tarafa zarar vermek yerine gelebilecek kuraldışı ve saldırgan hareketleri esnek hareketler ile etkisiz hale getirmektir. Aynı zamanda ani oluşabilecek öfkeyi, siniri kontrol ederek dinginlik sağlamayı gerektirir. Bu da düzenli ve sürekli çalışarak wing tsun hareketlerini ve felsefesini anlamaktan, insanın kendi bünyesinde anlam kazandırmasından geçer.

Atılım Gym

Bağlıca

devamını oku... Adres: Bağlıca Bulvarı No:1 D3 Etimesgut-Ankara

Kent Dans Savunma Sanatları

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936.Cadde No:10/3 Ümitköy-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

312 Fit Spor Merkezi

Pursaklar

devamını oku... Adres: Mimar Sinan mah. Yavuz Bulvarı Oğuzhan sok No:29/B Pursaklar-Ankara​


Günümüzde insanlar daha gergin, bencil ve en önemlisi güçlülerin güçsüzleri ezdiği bir hale dönüştüğü için insanlar özelikle de wing tsun sanatına yönelmeli ve felsefesini benimsemelidir. Wing tsun spor olarak köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen insanlar tarafından önemi yeni yeni anlaşılmaya başlanmıştır. Bu bakımdan tercih edilenler arasında yeni olarak yer bulmuştur.

Wing tsun nasıl doğmuştur? İsim olarak pek çağrışım yapmasa da aslında oluştuğu toplumda bir bayanın ismini taşımaktadır. İsmini aldığı kişi wing tsun ve dönemin rahibelerinden olan Ng Mui tarafından oluşturulmuş ve özgün bir spordur. Ng Mui hem rahibedir hem de beş farklı savunma tarzında ustadır. İlk öğrettiği kişi wing tsun'dur ve savunma sanatına onun ismini vermiştir. Hem savunma sanatının öğrenilmesi gerektiği hem de kaslarının ve vücudunun esnekliğini kaybetmesi ihtimalini düşünerek bu savunma sanatının oluşumuna yönelmiştir. Döneminde Ng Mui birçok düşmanıyla aynı anda dövüşmek zorunda kalması durumları wing stun sanatının oluşumunda etkili olay ve düşüncelerdir.

Aletsiz olarak sadece el hareketleri, ayak hareketleri ve vücut hareketleri ile yapılması wing tsun sporunun gerçekten tam bir savunma sporu olduğunun göstergesidir. Günümüzde de bu düşünceye uygun dersler verilmekte ve savunma amacı korunmaktadır.

İlgili Videolar