WİNG TSUN TEKNİK VE HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

WİNG TSUN TEKNİK VE HAREKETLERİ

Wing tsun hareketleri Show içermeyen, sade ve rakibini durdurmaya yöneliktir. Hareketler zaman içerisinde değişebilir ve şekillenebilir. Bu cümle standart, kalıplaşmış hareketlerin olmadığı yönündedir. Bu durum wing tsun savunma sanatına ait bir özelliktir.

Hareketler savaş sporuna göre daha yavaş ve sakin içeriklidir. Wing tsunda rakibe karşı yapılan hareketler çok kısa sürede olmalıdır. Bu şekilde seri ve hızlı hareketler ile bir adım öne geçerek rakibi yavaşlatma sağlanır. Wing tsun sanatına gönül verenler hareketlerinin sadece oluşabilecek tehlikeden sıyrılarak yaşam mücadelesini ifade ettiği görüşündedirler.
Wing tsun da kendinizi savunmak için el tekniklerini, ayak tekniklerini ve vücut duruşunu doğru ve eş zamanlı kullanmak gerekir. Böylece rakibin hareketleri kısıtlanır. Rakip şaşırtılarak yeni hamleler için zaman kazanılmış olur.

Ayak tekniklerinde uzun mesafeli tekmeler kullanılmaz. Onun yerine orta dereceli ve alt dereceli tekmeler kullanılır.

El tekniklerinde ise saldırı ve savunma birlikte yapılır. El tekniğinde art arda vurulan yumruklar ile rakip sarsılır. Bu el tekniğinin ismi zincirleme yumruk tekniğidir. Bu harekette önemli olan art arda atılacak yumrukların hızlı bir şekilde yapılması gerektiğidir.

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

Jack Gym Personal Coaching

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mahallesi Park Caddesi 3350. Cadde No:C-3/2 Çankaya - Ankara

Okay Köksal Güreş Okulu

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Gorilbey Gym

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:56 Yaşamkent-Ankara

Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Okga Güreş Akademi

Batıkent

OKGA olarak Misyonumuz;

Spor, ahlak, kişilik ve eğitim ile iç içe bir ortamda, bilimsel yöntemlerle eğitilmiş, çağdaş, üreten, sorgulayan, bilinçli ve potansiyelini ortaya çıkartan bireyler yetiştirmektir.

OKGA olarak Vizyonumuz ise;

Kurucumuz ve Sahibi olan,
AVRUPA Şampiyonu ve DÜNYA İkincisi, aynı zamanda Survivor 2019. Finalisti Okay köksal gözetiminde en son model ve modern, Uygun tesis, ekipman, sistem ve personele sahip olarak;

Faaliyet gösterilen tüm branşlarda sporcularımızın olimpik hedef doğrultusunda, spor ve sporcu ahlakı kazandırmak ileriye dönük hedefler belirleyerek ulusal ve uluslararası alanda maksimum başarıyı ortaya koyabilecekleri,
Sporu yaşam biçimi haline getirmiş bireylerin sportif yaşam hedeflerine ulaşabilecekleri,
Ve tüm paydaşların aidiyet duygusu hissederek bir parçasını oluşturabilecekleri ortamları yaratmak ve sürdürülebilir bir yapıda
Türkiye'nin ilk gözde Spor Kulübü olmaktır.devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi No:58 Batıkent-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Şenol Kaysi Spor Akademisi

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Gaziosmanpaşa Mahallesi 385.Cadde No:19/A (Gölbaşı İlçe Jandarma Yakını) Gölbaşı - Ankara


Chi sau diye adlandırılan bu teknik yapışkan kollar ya da baston kollar olarak çevrilmiştir. Bu teknikte hisleri ve dokunuşlar güçlendirilerek seri ve esnek hareketler kazandırır. Buna bağlı olarak da rakipten gelecek olası saldırılar önceden hissedilir ve gerekli savunma tekniğinin karar verilmesi ve kullanmasını kolaylaştırır.

Wing tsun da değişmeyen tek nokta prensiplerdir. Buna bağlı olarak wing tsun dört prensip beş adımda izlenir. Bu durumun çerçevesini oluşturalım. dört prensip olarak;

  • Yol boş ise ilerle; wing tsun sporcusu ile rakibi arasında pürüz yok ise aradaki mesafe kendi lehine göre kullanılarak, avantaj kazanılır.

  • Yapışık kal; wing tsun sporcusu ile rakip ile hızlı hareketler ile sürekli bağlantı halinde olması ve bu durumu devam ettirmektir

  • Gücün karşısına durma; wing tsun sporcusu rakibin kendisine karşı kullandığı güce direk maruz kalmak yerine kendini geri adımda tutarak gelecek hamleleri boşa çıkarmak amaçlanır.

  • Takip et; wing tsun sporcusu rakibini yenene kadar onu takip etmesi gerekir. Geri adımlarını izleyerek rakibin avantajlarını yok etmeye çalışır.

Bu saydığımız dört prensip beş adımda uygulanır;

  • Tekme adımı

  • Yumruk adımı

  • Diz, dirsek ve kafa adımı

  • Tutma, burkma, atma adımı

  • Yer dövüşü adımıdır.