WUSHU NEDİR?

blog yazısı ekle !

WUSHU NEDİR?

Wushu savunma sanatını Çin savunma sanatlarına verilen genel isim şeklinde tanımlayabiliriz. Okunuşu vu -şu şeklindedir. Wushu kelimesinin kökeninde ise dövüş veya mücadele sporu sanatı olarak düşünebiliriz.

Wushu savunma sanatı ağır yöntem, kuvvetli savunma ve bilimsel teknikler sanatı olarak kabul edilmiştir. Bu hareketlere ilaveten sanat adlandırmasına yönelik olarak içerisindeki figürler estetiksel yönü bir adım daha önde olduğundan bale ve şov adımlarını da görmek mümkündür. Sadece spor ya da savunma alanında değerlendirmemiz eksik olur wushu'yu. Bedensel hareketleri ve aktiviteler ile beraber ruhu da kullanmaktadır.


Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

Ncm Personal Training

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 2983 Cadde No:72/A Yaşamkent-Ankara

Jet Spor Kulübü - Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1500. Cadde ODC Alışveriş Merkezi No:9/1 Çankaya - Ankara

Elit Sporcular Spor Kulübü

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:12/B Balgat-Ankara

Okay Köksal Güreş Okulu

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Tuğcu Fight Club Pt Studio

Yaşamkent

Ankara Yaşamkentte bulunan Tuğcu Fight Club PT Studio salonumuzda milli antrenörler eşliğinde ister birebir ister grup dersi olarak Pilates, Aletli refomer boks muay thai kick boks ,mma branşlarını yılların tecrübesi olarak vermekteyiz.

Tuğcu Fight Club PT Studio birebir özel dersler ayrıca grup dersleri boks, muay thai, kick boks ,mma branşlarında milli antrenörler eşliğinde özel dersler verilmektedir.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent Mahallesi 3132 Sokak No:21 Yaşamkent-Ankara

Over Gym

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:50/D Tunalı-Ankara

Güneş Karate Do Spor Kulübü

Eryaman

devamını oku... Adres: Şeker Mahallesi 1437. Sokak No:14/A Etimesgut/Ankara

Deniz Spor Kulübü

Maltepe

''Deniz Spor Kulübü'' 2012 Yılından Bu Yana Ankara Demirtepe' De Hizmet Vermektedir. Alanında Uzman Kadrosu İle Mma, Kickboks, Boks, Pilates, Reformer, Zumba, Yoga, Muaythai, WingChun, Aikido, Branşlarından herhangi biri ile hayatınıza farklı bir deneyim katabilirsiniz. İster amacınız profesyonel bir sporcu olmak olsun, ister amacınız spor yapıp formda kalmak olsun, Bizimle başarıya ulaşacağınıza eminiz.Haftanın belli günlerinde grup egzersizlerine katılabileceğiniz gibi, istediğiniz eğitmenden bire bir özel ders alıp gelişiminizi daha profesyonel şekilde programlayabilirsiniz.devamını oku... Adres: Şehit Gönenç Caddesi No:16/A (Eski maltepe pazarı karşısı) Çankaya-Ankara

Deniz Spor Kulübü - Pilates Studio

Maltepe

devamını oku... Adres: Maltepe Mah. Şehit Gönenç Cad. 16 / B Maltepe - Ankara

Şenol Kaysi Spor Akademisi

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Gaziosmanpaşa Mahallesi 385.Cadde No:19/A (Gölbaşı İlçe Jandarma Yakını) Gölbaşı - Ankara


Wushu savunma sanatında sadece çinin savunma sanatları değil ek olarak kung fu olarak ifade edilen savunma sporunu da içine alabilir. Kısacası farklı faaliyetleri içine alan kocaman bir şemsiye olarak düşünebiliriz wushu'yu.

Wushu sporu spor müsabakalarında sadece kazanmak için çalışılmaz, çalışmalar sırasında kişilik özelliklerini ve zeka yapısına olumlu katkıları ile bireyi eş zamanlı geliştirir.

Wushu oluştuğu günden bu yana farklı tarzlarda, farklı kültürlerde uygulandığı için farklı yöntemlere ayrılmıştır. Bu şekilde wushu onlarca hatta yüzlerce tekniğe ayrılarak geniş bir yelpaze oluşturmaktadır. Wushu sporu ile ilgilenen kişiler sistemleştirmek için bir genel birlik oluşturmaya karar vermişlerdir.

Wushu, Çin'de daha çok elit tabakanın ilgi ile karşıladığı ve askerlerin, zengin kişilerin, iş adamlarının, sanatçıların, bilimle uğraşan kişilerce yapılmaya başlanmıştır. Zaman değiştikçe değişen dünya ile birlikte geleneksel wushu da değişerek mosern anlamdaki wushu halk tarafından uygulanarak sadece lüks kesimin yaptığı savunma olmaktan çıkmış her seviyeden insana hitap etmeye başlamıştır.

Wushu ilk ortaya çıktığı zaman ilkel silahlar ve malzemeler ile yapılıyordu. Zaman içerisinde bu malzemelerin önemini kaybetmesi ve yetersiz kalması sonucunda silahların etkisini kaybetmesi ile birlikte wushun değişerek yavaş yavaş müsabaka sporuna dönüşmüştür.

Wushu sporunun nesiller boyunca aktarılmasını sağlamak için 1988 yılında uluslararası wushu federasyonu kurulmuştur. Amaç dünyada bu spor yayılarak uygulama alanını genişletmektir. 1 yıl sonra da wushunun uluslararası olimpiyat komitesine alınması için yapılan başvuruların kabul edilmesi ile olimpiyat oyunları arasına eklenmiştir.