AMATÖR BOKS İÇİN HAZIR MISINIZ?

blog yazısı ekle !

AMATÖR BOKS İÇİN HAZIR MISINIZ?

ANKARA BOKS


Formda olmakla dövüşme forma sahip olmak arasında fark vardır. Yarışa hazır mısınız? Şimdi bulalım.

Boks oldukça serttir. Ama gerçekten ne kadar sert? Birçok boks antrenörüyle bu konu hakkında konuştum. Bu noktada hangi yeteneklere sahip olmanız gerektiği aşağıdaki gibidir:My Gym

Çankaya

My Gym
Aile olarak gelenlere %20
2 veya üstü gelen kişilere %10 (sadece peşin ödemelerde)
Emniyet personeli ise %30 indirimimiz mevcutdevamını oku...
Adres: Gaziposmanpaşa Mah. Nene Hatun Cad. No: 56 Çankaya - Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Okay Köksal Güreş Okulu

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni Batı Mah. Palandöken Cad. No:58 Batıkent - Ankara

Touche Trainer Pilates Studio

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mah. 2945. Cadde No:85 Çayyolu - Ankara

Kent Dans Savunma Sanatları

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936.Cadde No:10/3 Ümitköy-Ankara

Body Lab Gym Personal Training

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3316. Sokak No:2/5 Terra Sitesi Alacaatlı Çayyolu-Ankara

G Training Vip

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:40 Bahçelievler - Ankara

Gym K Training

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3300. Sok. No:2 Yaşamkent-Ankara

Performance Training

Balgat

devamını oku... Adres: Balgat Mah. 1416. Sokak 3/B Balgat - Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

Level Up Fitness Center

Keçiören

Level Up 2015 yılında Mustafa Yaman ve Samet Çetin ortaklığında LEVEL UP FITNESS CENTER adıyla Tepebaşı Mahallesi Çığ Sokak No:62 Keçiören Ankara adresinde kurulmuştur. Profesyonel işletmecilik anlayışıyla en iyi ve en sağlıklı şekilde hizmet vermek için profesyonel ekipmanlar ve uzman kadromuzla hizmetinizdeyiz.

Sağlıklı yaşam, sağlıklı spor için sürekli yenilikler ve araştırmalar yaparak hizmet kalitesini en yüksek seviyeye taşıyoruz. Aileler çocuklarını çocuk kulübüne getirip onlar spor yaparken çocukların da eğlenerek veya ödevlerini yaparak ebeveynlerini bekleyebilirler. Spor sonrası Teras Cafe'de dinlenmek, kısacası yaşam seviyenizi yükseltmek için gerekli hizmeti vermeye hazırız.devamını oku...
Adres: Tepebaşı Mahallesi Çiğ Sokak No: 62 Keçiören-Ankara

Bournefit Spor Salonu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Alacaatlı Caddesi No:36/16 Çayyolu-Ankara

1on1 Personal Training

Çankaya

KICKBOKS-BOKS
Kas kütlenizi artırmak, zayıflamak, sıkılaşmak, yağ yakımı ile sağlıklı bir vücuda kavuşmanız,ve etkili savunma tekniklerini öğrenmeniz ile de kendinize olan güveninizin artması için yapılan bir spordur.devamını oku...
Adres: Reşit Galip Caddesi No:2/B 100.Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

TOBB Etü Spor Merkezi Nakra Sports

Söğütözü

Savunma sanatları iki insanın şiddetlenen kavgasının vahşi, acımasız, banal öğretisi değildir ve savunma sanatlarını gerçekten de sanat yapan, alçakgönüllülüğü, sakinliği, sağduyuyu, sevgiyi, yumuşak huyluluğu öğütleyen ve kavgayı ve kabalığı yadırgayan zihinsel öğretileri vardır. Bu anlamda değerlendirilecek olursa, savunma sanatı aynı zamanda bir yaşama sanatıdır.

Savunma sanatının zihinsel öğretileri yalnızca ahlaki değerlere katkıda bulunmakla kalmaz; aynı zamanda, zihinsel öğretilerin sanatçının savunma yeteneğine de etkide bulunduğuna inanılmaktadır.

Hemen hemen tüm Uzakdoğu savunma sanatlarının aynı kaynaktan geldiği ve yine hepsinin öğretisinde Ch'an (Zen) felsefesi öğretinin ortak temel öğesi olduğu bir gerçektir.

Binlerce yıllık bir maziden gelerek, savaşın ve savunmanın binlerce metotları ve hilelerini keşfeden savunma ve savaş ustaları, eski çağlardan beri büyük düşünürleri ve savaşçıları ile sanatın felsefesini, daha doğrusu sanatın taosunu keşfettiler.

Uzakdoğu kültüründe, öğrenmede zihnin boşaltılmasına çok önem verilmektedir. Taoistik düşüncede hakikatin ancak boşaltılmış bir zihne ulaşabileceğine inanılır.

Zihinsel işlerlikte, zihnin yalnız bırakılarak, kendi kendine, duru bir şekilde çalışması sağlandığında önsezinin ortaya çıktığı, daha isabetli ve hızlı hareket edildiği, ona güvenildiğinde sezgi yeteneğinin keşfedildiğine inanılmaktadır.

Zihnin yokluğu refleks zihin durumu, yani zihnin yalnızca bir kısmının değil, tamamının devreye sokulması ve maksimum işlerlik kazandırılmasıdır.

Etrafımızdaki olayları eksiksiz ve fazlasız olarak olduğu gibi, ön yargısız bir şekilde algılama ve daha önce kazanılmış yetenekler sayesinde refleks tepkiler gösterme savunma sanatındaki en önemli esaslardan biridir. Korku ve kaygılardan arınmış, yalın gerçek.

Muhtemel bir saldırı karşısında etkili bir savunma ve karşı hamle gerçekleştirebilmek için en etkili ve en doğru savunma tekniği binlerce kere tekrar edilmek suretiyle bilinçaltına yerleştirilerek etki karşısında iyi bir savunma refleksi kazanılması amaçlanır. Düşünerek karar vermeye zaman ve imkân olmayan durumlarda refleksler vücudun savunma mekanizmasını oluşturur. Saldırıya uğrayan birey daha önce çalışarak kazandığı savunma refleksleri sayesinde etkin savunmasını gerçekleştirme şansını yakalar.

Kendimi savunmak zorunda kaldığımda rakibin gücü ve tekniği beni ilgilendirmez. Rakibimin ünü ve ne kadar büyük bir dövüşçü olduğu benim için hiç önem taşımaz. Ben o anımı yaşarım.

O an karşımda rakibim vardır ve o bir insandır; yalnızca bir insan. Ve o insanı asla küçümsemem, basite almam. Ve ondan asla korkmam. O an rakibim bana bir saldırı yapar. Benim ise reflekslerim uyarılınca saldırıyı savuştururum.

"Başkalarını anlamak bilgeliktir, kendini anlamaksa aydınlanmaktır."

(Lao Tzu)


  • Su yumuşaktır, dövüşçü yumuşaklığın gücünü kullanmalıdır.
  • Su akmak ile akmamak arasında asla tereddüde düşmez, asla zaman kaybetmez.
  • Su tüm hareketlerini ansızın ve istemsiz olarak yapar. Savunma sanatçısı refleksleriyle hareket eder.
  • Su asla bayır yukarı akmaya çalışmaz, imkânsızı zorlamaz, abesle uğraşmaz.
  • Su akarken asla duralamaz ve sürekli akmayı devam ettirir.
  • Akan su pislik tutmaz, çer çöp barındırmaz.
  • Suyun önüne bir engel çıktığında onunla uğraşmaz, engeli devirebilirse tereddüt etmeden yıkar.
Kendini savunma ortamında karşınızdaki rakibinizin stratejisini keşfettiğinizde, diğer bir tabirle, rakibinizin zihnindekileri çözdüğünüzde onu yenmiş sayılırsınız.

Savunma sanatını gerçek bir sanat yapan en önemli özellik yumuşaklığın gücünü kullanmaktır.

Wing-Tsun Savunma Sanatının Tarihçesi

Wing Tsun savunma sanatı yaklaşık 300 yıl kadar önce Çin'de bir Şhaolin manastırında savunma sanatlarında zamanın büyük ustalarından biri olan Ng Mui adlı bir rahibe tarafından o zamanki dövüş sanatlarının zayıf yönlerini değerlendirip, bu zayıf yönlere çözüm yolları üreterek geliştirilmiş bir sistemdir.

Ng Mui bir kadın olduğu için güçlü rakiplerine karşı direnç göstermeden, rakibinin gücünden istifade etmeyi kendisine prensip edinmiş ve zayıfın güçlüye karşı şansı olarak tanımlanan yeni bir savunma sanatının temellerini atmıştır.

WT sisteminin profesyonel sahaya girmesi ile sanat sistematize edilerek öğrenci ve antrenör düzeyleri, konularıyla birlikte ayrılarak WT sisteminin eğitim programları oluşturulmuştur. Buna göre WT sisteminde 12 adet öğrenci programı vardır. Öğrenciliği tamamlamış olan sanatçı birinci öğretmen derecesi olan 1. H.G. programını çalışmaya başlar. 5. H.G. programları tamamlanınca Master of WT unvanı verilerek WT sisteminin silahsız olan tüm tekniklerini bildiği kabul edilir. 5. Master derecesi, P.G. (Practiker Grad) yani Usta düzeyi olarak adlandırılır ve master dereceleri 10. Dereceye kadar devam etmektedir.

Mücadele beş mesafede dört prensip ile yapılır:

Bu mesafeler, sınırlaması olmayan, kuralsız ve yasaksız gerçek bir müsabaka ortamında saldırgan ile aramızdaki mümkün olabilecek ihtimal mesafelerdir.

Mücadele Mesafeleri

1.Ayaklarla Mücadele (Birinci mesafe)

2.Ellerle Mücadele (İkinci mesafe)

3.Diz ve dirseklerle Mücadele (Üçüncü mesafe)

4.Göğüs göğse mücadele (Dördüncü Mesafe)

5. Yerdeki mücadele (Beşinci Mesafe)

WT savunma prensipleri

1)Yol boşsa ilerle,

2)Yapışık kal,

3)Karşı koyma,

4)Rakip geri çekilirse takip et.


"En yüksek ihtimal ve en mantıklı bir atak şekli de olsa dövüşte tahmin hezimettir. Tahmin etme zihnin duruluğunun bozulmasıyla olur. Hâlbuki zihnimizi mutlaka duru tutmalıyız. Tahmin konsantremizi bozar. Konsantre olmadan tekniklerimiz otomasyon kazanmakta zorluk çeker. Tahmin düşünerek savunma yapma çabasıdır."

Sifu Mustafa Gediklidevamını oku...
Adres: Söğütözü cad. Blok: 3 No: 43 Söğütözü-Ankara

Real Fight Academy

Yaşamkent

devamını oku... Adres: 3251.Cadde Besa Nova Plaza 1 D-2 Yaşamkent Ankara

Cihan Spor Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. Cadde 59 / A Ümitköy - Ankara

İkra Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Yeni batı mah. 2349. sk. genel-iş 11 sitesi ısı merkezi üstü Batıkent-Ankara

FMS Training Academy

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi 65.Sokak 12/A Bahçelievler-Ankara

İncex Arena Spor Kulübü

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mah. Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı (İncek Bulvarı - Atılım Üni kavşağı karşısı) No:174 İncek - Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara


Çok fazla yorulmadan 3-5 kilometre koşun.

Otuz dakika boyunca ip atlayın.

Kum torbasına 15 dakika hiç durmadan vurun.

Herhangi bir amatör kişiyle boks yapın

Gereken rauntlarda iki kez boks yapın.

Rutin eğitim konusunda herhangi bir şeyden bahsetmedim. Çekeceğiniz şınavlar da önem taşımaktadır. Çünkü amatör dövüş seviyesine ulaşmak için eğitim önem taşımaktadır. Hepsini ortalamanın üzerinde yapabilirseniz, daha sonra da düzgün bir forma ulaşacaksınız. Bazı insanlar daha fazla eğitim ve aynı zamanda kondisyon da elde ederler. Her birey her zaman belirli egzersizlerde avantaj sağlarlar. Liste bitmeyecektir. Ama dövüş formuna kavuşmak için önem taşımaktadır.

Kendinizi bu konular hakkında test edin ve ayrıca kendinizi çok fazla zorlamamaya özen gösterin. Amatör boksör olmak gerçekten fiziksel bir güç gerektirmektedir. Dövüş müsabakaları tamamen yeteneklere ya da kimin daha iyi dövüştüğü ile ilgili değildir. Bu tamamen puan yarışıdır. Ve bu da tamamen doğrudan vuruşlarla ilgilidir. Profesyonel boks müsabakaları oldukça acemice olabilmektedir. Diğer yandan ise amatör boksör saf saldırganlıkla ilgilidir. Yetenekli olabilirsiniz. Ama eğer rakibiniz 200 vuruş elde ederken, siz sadece 50 vuruş kaydederseniz jürinin sizin için karar vermesi oldukça zor olur.

Koşmak ya da yumruk atmak olsun, bu ikisine de oldukça hazır olmanız gerekmektedir. Evet, yetenek güçten ve dayanıklılıktan daha önemlidir. Ama bu durum sadece boks müsabakasında yeteneğinizi sergilediğiniz kadar geçerli olmaktadır.

Amatör Boks için 5 Önemli Atıf

1. Dayanıklılık

Ofansif ya da defansif hareketler sergileseniz de herhangi bir hareketi gerçekleştirmek için enerjiye ihtiyaç duyacaksınız. Eğer yumruk atmak için ve rakibinizi uzak tutmak için enerjiniz yoksa, siz oldukça güzel ölü bir et parçasısınız. Televizyonda ya da youtube'da yorulan boksörleri gördüğünüzü biliyorum. Ama boks onları yoruyor. Onlar tamamen bitik bir durumda değiller. Gerçekte boksörler asla yorulmazlar. Boksör yorulunca antrenör size bir tokat atıp sizi mutlaka uyandıracaktır. Yorulduğun anda nakavt olursunuz. Bu kadar basit.

Kesinlikle sahip olmanız gereken 2 tür dayanıklılık vardır:

2. Bacak Dayanıklılığı:

Bacak dayanıklılığı ring boyunca hareket etmenizi ve daha önemlisi de sahanın içinde ya da dışında olmanızı sağlar. Birçok boksörün son rauntta bittiklerini görebilirsiniz. Bu tamamen bacak dayanıklılığının yetersiz kalmasından dolayıdır. Bacaklarınız çimento gibi olur ve daha sonra hızlı bir şekilde hareket etmeniz mümkün olmaz. Eğer rakibinizi alt edemiyorsanız, ne kadar yumruk attığınızın önemi yoktur. Rakibiniz hızlı bir şekilde hareket ederken, siz ayaklarınızı çekip o şekilde hareket ediyorsanız gerçekten bu durum can sıkar. İp atlayarak bacak dayanıklılığını elde edin. Sadece koşmayın. İp atlamak tamamen bacaklarınızı güçlendirecektir.

3. Omuz Dayanıklılığı

Çok önemli bir yere sahiptir. Omuzların yorulduğunda, yenilmen an meselesidir. Rakibine vurmak için çok yorgunsun ve hatta yumruk attığında da kendini savunamıyorsun. Aynı zamanda yüzünü korumak için de çok yorgunsun. Omuzların ofansif ve defansif savunmada kendini korumak için önem taşır. Kollarını güçlendirecek egzersizler yapınız.

4. Defans

Her rauntta yumruklarının ortalama gücü 60-150 sayı civarında olur. Eğer yumrukları önlemeyi bilmiyorsanız, özellikle de yorgun olduğunuzda ve her yumruk sizi acıttığında, nakavt olursunuz. Dikkatli olun, yüzünüzü kapatın ve her zaman kendinizi koruyun.

5. Hız

Eğer yumruklarınız rakibinize vuracak kadar hızlı değilse, nakavt olursunuz. Sadece skor yapmakta geri kalmazsınız, ayrıca onu incitemez ve onun size saldırmasını da engelleyemezsiniz. Ellerinizin hızının dövüş boyunca sizinle olduğuna dikkat edin. Dünyadaki tüm güce sahip olabilirsiniz; ama hız tamamen farklı bir şeydir. Hız yoksa hiçbir şey yoktur. Ne kadar yorgun olursanız olun, elleriniz hızlı olmalı.

6. Güç

Rakibinizi incitmek için uygun tekniğiniz ve fiziğiniz yoksa rakibiniz size yere düşene kadar devam edecektir. Güç vahşi bir şekilde rakibinizi ıskalamak değildir. Bu sadece enerji kaybıdır. Etkili ve verimli yumruk vurma sanatını istersiniz. Ve elbette ki çalışma yapmanız gerekecektir.

7. Özerklik

Ringin içinde daha sonra ne yapacağım şeklinde düşünmek mümkün değildir. Tüm yumruklarınız otomatik olmalı.

Her şey otomatik olmalıdır. Ofansif hareketler, defansif hareketler ve her şey otomatik olmalıdır. Eğer otomatik olarak dövüşemiyorsanız ve spontane olarak cevap veremiyorsanız, başınız belada demektir.

Basketbol oyuncusunu düşünün. Nasıl hareket edeceğini ya da atış yapacağı konusunda düşünmez. Bunun yerine diğer oyunculara dikkat eder ve nerede olmak istediğine karar verirsiniz.

Dövüş boyunca ne yapacağını konusunda düşünüyorsanız, dövüşte rakibinizin gerisinde olduğunuz anlamına gelmektedir. Siz düşünürken rakibiniz atak yapacaktır ve sizin düşünmeniz tamamen boşuna olacaktır. Ve şimdi onun sağ eli hakkında düşünüyorsunuz ve artık çok geç.
Çünkü o size çoktan yumruk attı ve tekrardan bir sağ kroşe atabilir. Siz düşünürken rakibiniz size yumruk atmaya devam edecektir. Hem de bu arada hiç düşünmeden hareket edecektir.

Önemli olmayan durumlar

1. Nakavt Gücü
Birisi hızlı bir şekilde hareket ediyorsa onu nakavt etmek oldukça zordur. Nakavtlar amatör seviyesinde olmasına rağmen bu durum daha çok dayanıklılığa bağlıdır. Bunun dışında da, iyi zamanlama ve yumruklama da nakavt yapmanın bir aracıdır. Mükemmel bir tekniğiniz ve yumruk şekliniz olduğu sürece her şey mümkün.

2. Patinaj

Lütfen amatör dövüşçüleri izleyin. Orada fazla patinaj yoktur ve bunun bir nedeni vardır. Patinaj güzel bir tekniktir. Ama kaç tane yumruk için patinaj yapmaya hazırsınız? Yüz için hazırlanın. Evet, yüz. Bu çok fazla yumruktur ve bunlardan kaçmaya çalışmak mümkün değildir. Yorulacaksınız ve sonunda yakalanacaksınız. Yumruktan nasıl kaçacağını öğrenin ve bunu tam olarak ezberlemeyin. Farklı teknikler de öğrenin.

3. Hile birleşimi

Hilelere güvenmek aptalcadır. Bunun yerine temel yumruklama tekniklerine odaklanın. Hileler tamamen rakiplerinizin kafasını karıştırmak üzerine olmaktadır. İşe yaramazlarsa da bedeli ağır olacaktır.