MUAY THAI’NİN BEYİN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

blog yazısı ekle !

MUAY THAI’NİN BEYİN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Tayland'da izlediğim sporlarda boksörlerin yavaşça ilerlediklerini görüyorum. Daha sonra aldığım bir darbe sonucunda her şeyin bulanık olduğunu hissettim. Bu yüzden de hafızam eskisi kadar iyi değil. Daha sonra da acılarımı hatırlamıyorum. Bokstan sonra ne olduğunu sordum ve rakibime ne olduğunu sordum. Bu noktada da beynime ne tür bir etki ettiğini doktoruma sordum. Eskiden muay thainin tamamen olumlu etkilerini incelerken, muay thainin olumsuz etkilerini görmüş oldum. Çoğu zaman satranç oyununa benzetilen muay thai elbette daha çok şiddet içerir. Ve aynı zamanda da atak, savunma ve birçok tekniği içerisinde barındırır. Bu yüzden de muay thai fiziksel olduğu kadar psikolojik etkiler de oluşturur. bir insan yeni bir yeteneğe sahip olduğunda bunu beyinde bağlayabilir. Bu yüzden de tekrarlanan egzersizler sayesinde birleştirmeler daha güçlenmektedir. Artan kan akışı sayesinde de oksijen beyin hücrelerine ulaşır.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Ama peki kafanıza yumruk yediğinizde beyin hücrelerine ne oluyor? Beyne alınan yumruklar yüzünden kafatasında sıkıntılar oluşur ve bilinç kaybı dahi yaşanır. Hafıza kaybı ve şok da diğer yan etkileridir. Kafanıza aldığınız darbeler yüzünden de baş ağrısı, kafa karışıklığı, hafıza kaybı ya da baş dönmesi birkaç saat sonra ancak görülür. Tekrarlanan alt bilinç akışı da beyinde ve hücrelerin kaybında değişiklik oluşturur.

Muay thainin beyinde yarattığı uzun dönemli etkileri belirsizdir. Bu konuyla ilgili araştırmalar yetersizdir. Bu noktada daha çok boksörlerle ilgili sıkıntılar ortaya çıkmıştır. Demans ya da yumruk sarhoşluğu sendromu tamamen boksla ilgili olarak demansla eşleşir ve aynı zamanda da hafıza kaybı, koordinasyonla ilgili sorunlar ve depresyonla karakterize edilir. Parkinson hastalığı aynı zamanda beyindeki travma ile ilgili olabilir. Hem demans hem de Parkinson hastalığı teşhis edilmesi zor olabilir. Özellikle de en erken evrelerinde bunu teşhis etmek güçtür. Elbette amacımız sadece muay thainin etkisini sorgulamaktır. Bu noktada muay thai yapan kişilerin alkole bağlı olduklarını ya da madde bağımlısı olduklarına değinmiyoruz. Amacımız sadece bu sporun etkisini araştırmaktır. Bu yüzden de bu noktada ayrım yapmak inanılmaz zordur.

Kafa yaralanması konusu ile diğer sporlar da ilişkilendirilir (bisiklet sürmek, futbol ve rugby). Aynı zamanda da Tayland'ta kasksız dışarı çıkmak sağlık açısından daha büyük risk teşkil eder. Ama muay thai bu kadar büyük bir etki gerçekleştirmez. Kafa travması konusundaki durumlar kesinlikle ertelenmemeli. Aynı zamanda da kafanızı kullanmadan ve aynı sağlık etkilerini kazanarak bu sporu yapmak oldukça kolaydır. Savaşmak başka bir sorundur; ama belki de bu sayede bu kadar heyecan verici, öyle değil mi?

Elbette bu konu hakkındaki tüm gelişmeleri takip etmelisiniz. Muay thainin beyin üzerindeki etkiler hakkında net cevaplar almamız yıllar alacaktır. Şimdilik endişeli değilim. Fiziksel fitness, mücadeleler ve başarı, eşsiz deneyim ile kazandığınız zevk kesinlikle potansiyel riskleri bile gölgede bırakmaktadır.