MUAY THAI’NİN BEYİN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

blog yazısı ekle !

MUAY THAI’NİN BEYİN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Tayland'da izlediğim sporlarda boksörlerin yavaşça ilerlediklerini görüyorum. Daha sonra aldığım bir darbe sonucunda her şeyin bulanık olduğunu hissettim. Bu yüzden de hafızam eskisi kadar iyi değil. Daha sonra da acılarımı hatırlamıyorum. Bokstan sonra ne olduğunu sordum ve rakibime ne olduğunu sordum. Bu noktada da beynime ne tür bir etki ettiğini doktoruma sordum. Eskiden muay thainin tamamen olumlu etkilerini incelerken, muay thainin olumsuz etkilerini görmüş oldum. Çoğu zaman satranç oyununa benzetilen muay thai elbette daha çok şiddet içerir. Ve aynı zamanda da atak, savunma ve birçok tekniği içerisinde barındırır. Bu yüzden de muay thai fiziksel olduğu kadar psikolojik etkiler de oluşturur. bir insan yeni bir yeteneğe sahip olduğunda bunu beyinde bağlayabilir. Bu yüzden de tekrarlanan egzersizler sayesinde birleştirmeler daha güçlenmektedir. Artan kan akışı sayesinde de oksijen beyin hücrelerine ulaşır.
Gym K Training

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3300. Sok. No:2 Yaşamkent-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Deniz Spor Kulübü - Yaşamkent

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:40/A Çankaya-Ankara

Gürkan Aktepe Personal Training Coach

Çayyolu

devamını oku... Adres: Dumlupınar Cad. Erler Mah. Eskişehir Yolu Prestij Konutları İçi Sportif Yaşam Kulübü Çayyolu - Ankara

FMS Training Academy

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi 65.Sokak 12/A Bahçelievler-Ankara

İncex Arena Spor Kulübü

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mah. Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı (İncek Bulvarı - Atılım Üni kavşağı karşısı) No:174 İncek - Ankara

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara

İncek Spor Salonu

İncek

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mah. Zafer Cad. 25/1 İncek - Ankara

Deniz Pilates Studio

Maltepe

devamını oku... Adres: Maltepe Mah. Şehit Gönenç Cad. 16 / B Maltepe - Ankara

Deniz Spor Kulübü

Maltepe

''Deniz Spor Kulübü'' 2012 Yılından Bu Yana Ankara Demirtepe' De Hizmet Vermektedir. Alanında Uzman Kadrosu İle Mma, Kickboks, Boks, Pilates, Reformer, Zumba, Yoga, Muaythai, WingChun, Aikido, Branşlarından herhangi biri ile hayatınıza farklı bir deneyim katabilirsiniz. İster amacınız profesyonel bir sporcu olmak olsun, ister amacınız spor yapıp formda kalmak olsun, Bizimle başarıya ulaşacağınıza eminiz.Haftanın belli günlerinde grup egzersizlerine katılabileceğiniz gibi, istediğiniz eğitmenden bire bir özel ders alıp gelişiminizi daha profesyonel şekilde programlayabilirsiniz.devamını oku... Adres: Şehit Gönenç Caddesi No:16/A (Eski maltepe pazarı karşısı) Çankaya-Ankara

Şen Kay Spor Akademisi Kulübü

Gölbaşı

Şenol Kaysi Milli Sporcu 3 Branştan Milli Takım Antrenörü Teknik Kurul Üyesi
6 Branştan Antrenörlük Belgesine Sahip 1-Wushu 3. Kademe Kıdemli Antrenör Siyah Kuşak 3.Duan
2-Taekwondo: 2.Kademe Antrenör Siyah Kuşak 4. Dan
3-Kick Boks: 2.Kademe Antrenör Siyah Kuşak 4.Dan
4-Muay Thai: 2.Kademe Antrenör 12.Khan
5-Budokaido: Antrenör 2.Duan
6-Boks: Antrenör

GÖLBAŞI'NDA AVRUPA,DÜNYA DERECELERİ VE BALKAN,ULUSLARARASI ŞAMPİYONLAR YETİŞTİREN TEK KULÜP
Yardımcı Antrenörler:

Mahmut Yılmaz
Kadir Doğan Beder

Derecelerimiz:
Melike Kuş:Sayısız Ankara Bölge ve Kick Boks,Muay Thai,Wushu Türkiye Şampiyonu - Uluslararası ve Balkan Şampiyonu - Balkan 2.si
Alparslan Eraslan:Sayısız Ankara,Bölge ve Kick Boks, Muay Thai, Wushu Türkiye Şampiyonu Balkan 2.si Balkan Şampiyonu - Dünya 3.sü - Avrupa 2.si
Mahmut Sami Taş :Sayısız Ankara Bölge ve Şampiyonu TürkiyeKick Boks Şampiyonu Türkiye Muay Thai 3.sü
Sedanur Eraslan :Sayısız Ankara,Bölge Şampiyonu,Muay Thai Profesyonel Kemer Şampiyonu,Kick Boks Türkiye 3.sü,Wushu Türkiye 3.sü
Yakub Alperen Kaysi : 5 Kez Ankara Şampiyonu,Wushu Türkiye Şampiyonu,Taekwondo Avrupa 6.sı
Abdurrahim Aydın : Wushu Türkiye Şampiyonu
Ömer Balaban :2012 Kick Boks Türkiye 2.si,2013 Kick Boks Türkiye Şampiyonu ve 2013 Dünya 2.si
Ümeyir Altaş : Kick Boks Türkiye 2.si
Serhat Çakır : Wushu Türkiye 3.sü
Doğu Birdal Kamber : Wushu Türkiye 3.sü
Hakan Yılmaz : Wushu Türkiye 2.si
Rukiye Zorbaz : Kick Boks Türkiye 2.si.Kick Boks Türkiye Şampiyonu
Gözde Ünlü : Wushu Türkiye 3.sü
Ülkü Demirel : Kick Boks Türkiye 3.sü
Ahmet Eray: Wushu Türkiye 3.sü
Canan Hüküm : Wushu Türkiye 3.sü
Gizem Biçer : Wushu Türkiye 3.sü
Bekir Yel :2016 Taekwondo Türkiye 2.si
Taekwondo - Poomse

Çıplak el ve ayakla yapılan savunma sporudur. Taekwondo'nun kelime anlamı Tae : Ayak tekniği , Kwon: El Tekniği , Do: Ahlak .
Taekwondo'nun "Do" prensipleri : Terbiye, Nezaket, Saygı, Disiplin.

KickBoks
Kick Boks tarihsel olarak genellikle kendini savunma amacıyla, tekme ve yumruğa dayalı ayakta yapılan bir dövüş sporudur.

Muay Thai
Tayland'da ortaya çıkan ve özgün adı Muay Thai olan dövüş sporu.
Tayland boksu denir. Yumruk, diz, dirsek, ve tekmelerin kullanıldığı sert bir dövüş sanatıdır.

Wushu ( Kungfu )
Çin savunma sporlarının ortak adıdır. Bedenle ruhun uyumu, esneklik, zeka, pratik düşünce, savunma ve savaş sanatı wushu dünyanın en güzel ve faydalı sporudur.

Boks
Boks, iki yarışmacının belirli kurallar içinde, yumruklarıyla dövüşerek yaptığı bir spordur. Boks karşılaşmaları ring adı verilen, üç sıra halatla çevrili , yerden yüksekte kare biçiminde alanda yapılır.
devamını oku...
Adres: Seğmenler mah. Cemal Gürsel cad. 936. sok. No:11/1 Gölbaşı-Ankara

Mert-SAN Spor Kulübü

Batıkent

devamını oku... Adres: Ergazi mah. 1800 cad. 1830 sok Emre sit. 1/A Batıkent-Ankara

Kickboks Emre Kalem - Gölbaşı

Gölbaşı


devamını oku...
Adres: Seğmenler Mah. Cumhuriyet Cad. 84/19 Gölbaşı - Ankara​


Ama peki kafanıza yumruk yediğinizde beyin hücrelerine ne oluyor? Beyne alınan yumruklar yüzünden kafatasında sıkıntılar oluşur ve bilinç kaybı dahi yaşanır. Hafıza kaybı ve şok da diğer yan etkileridir. Kafanıza aldığınız darbeler yüzünden de baş ağrısı, kafa karışıklığı, hafıza kaybı ya da baş dönmesi birkaç saat sonra ancak görülür. Tekrarlanan alt bilinç akışı da beyinde ve hücrelerin kaybında değişiklik oluşturur.

Muay thainin beyinde yarattığı uzun dönemli etkileri belirsizdir. Bu konuyla ilgili araştırmalar yetersizdir. Bu noktada daha çok boksörlerle ilgili sıkıntılar ortaya çıkmıştır. Demans ya da yumruk sarhoşluğu sendromu tamamen boksla ilgili olarak demansla eşleşir ve aynı zamanda da hafıza kaybı, koordinasyonla ilgili sorunlar ve depresyonla karakterize edilir. Parkinson hastalığı aynı zamanda beyindeki travma ile ilgili olabilir. Hem demans hem de Parkinson hastalığı teşhis edilmesi zor olabilir. Özellikle de en erken evrelerinde bunu teşhis etmek güçtür. Elbette amacımız sadece muay thainin etkisini sorgulamaktır. Bu noktada muay thai yapan kişilerin alkole bağlı olduklarını ya da madde bağımlısı olduklarına değinmiyoruz. Amacımız sadece bu sporun etkisini araştırmaktır. Bu yüzden de bu noktada ayrım yapmak inanılmaz zordur.

Kafa yaralanması konusu ile diğer sporlar da ilişkilendirilir (bisiklet sürmek, futbol ve rugby). Aynı zamanda da Tayland'ta kasksız dışarı çıkmak sağlık açısından daha büyük risk teşkil eder. Ama muay thai bu kadar büyük bir etki gerçekleştirmez. Kafa travması konusundaki durumlar kesinlikle ertelenmemeli. Aynı zamanda da kafanızı kullanmadan ve aynı sağlık etkilerini kazanarak bu sporu yapmak oldukça kolaydır. Savaşmak başka bir sorundur; ama belki de bu sayede bu kadar heyecan verici, öyle değil mi?

Elbette bu konu hakkındaki tüm gelişmeleri takip etmelisiniz. Muay thainin beyin üzerindeki etkiler hakkında net cevaplar almamız yıllar alacaktır. Şimdilik endişeli değilim. Fiziksel fitness, mücadeleler ve başarı, eşsiz deneyim ile kazandığınız zevk kesinlikle potansiyel riskleri bile gölgede bırakmaktadır.