JUDO DERSİ

blog yazısı ekle !

JUDO DERSİ

Her topluluğun, her judo kursunun ders programı, ders içeriği doğal olarak birbirinden farklı olabilir. Her eğitmenin kendince ders işleme şekli olabilir, birbirlerinden farklılık gösterebilirler. Genel olarak judo kurslarında dersler aşağıda anlatılan şekilde işlenmektedir. Judo dersleri, günümüzde artık her coğrafyada verilmektedir. Özellikle Ankara'da judo kursları yaygınlık göstermektedir. Ayrıca judo derslerine yoğun ilgi ve rağbet vardır. Judo derslerinin antrenmanlarının yapıldığı yere dojo denir.
Judo dersine başlamadan önce judokalar ısınmak için genellikle hafif tempolu koşu yaparlar. Sonrasında esneme hareketleri, kayma hareketleri gibi vücudu ısındıracak, antrenmanlara hazırlayacak hareketler içeren düzenli alıştırmalar yaparlar.

Isınma turunu verimli bir şekilde yaptıktan sonra dersin teknik hareketlerinin öğretilmesinin başlayacağı kısma geçilir. Teknik hareketlerin çalışmaları yapılır. Bir teknik hareket üzerinde haftalarca çalışmalar sürdürülebilir.

B-fit Demetevler

Demetevler

devamını oku... Adres: Demetlale Mahallesi 407. Cad. No: 4/B Demetevler Ankara (Şok market altı, Gratis karşısı)


Düşüş, judodaki en temel hareketlerden biridir. Judoda düşüş hareketlerine çok önem verilmektedir. Zira güvenli bir şekilde düşüşü uygulayamayan judoka zarar görecektir. Bu zararı minimalize etmek ve sarsıntıya yol açmamak için teknik hareketlerden ilk olarak ukemi, yani düşüş öğretilir ve derslere başlamadan önce egzersizleri yapılır.

Ukemiden sonra judonun diğer temel tekniklerine geçilir. O gün derste hangi teknik öğretilecekse o tekniğin çalışmaları yapılır. Her seviyede öğrenilen teknik bilgi farklıdır bu nedenle her seviyenin öğreneceği teknikler farklılık gösterir. Mesela bir grupta tachi-waza antrenmanları uygulanırken bir diğer grupta kateme waza antrenmanları uygulanır.

Tekniklerden sonra da randori yapılır. Randori, judo'da judoka ile rakip arasında gerçekleşen hücum çalışmalarına verilen addır. Burada, judokaların vücut boyutlarına ve kabiliyetlerine göre eşleşmeler yapılır ve gözetmenler önünde randori çalışmaları düzenlenir. Judoda bu yapılan randoriler sırasında direnç göstermek önemlidir. Rakibin tekniğini sonlandırmak için ve kendini dengede tutmak için judokanın direnç uygulaması gerekir.

Bir judokanın teknik hareketleri öğrenebilmesi için fazla sayıda antrenman yapması gerekmektedir. Bu teknik hareketler uygulandıkça daha kolay ve etkili biçimde öğrenilir. O nedenle yaptığı her randori ve teknik çalışmalarla judoka öğrendiklerini pekiştirmekte ve uygulamaya dökmektedir.

Dinlenme egzersizleri ile birlikte dersin sonuna gelinmiştir. Egzersizler basit jimnastik hareketler içerir. Vücudu yormamak ön plandadır. Daha sonra da antrenman ve de ders biter.