ÇOCUKLAR İÇİN JUDO NEDEN ÖNEMLİDİR?

blog yazısı ekle !

ÇOCUKLAR İÇİN JUDO NEDEN ÖNEMLİDİR?

Daha iyi bir yarışmacı geliştirmekten ziyade, spor aktiviteleri daha iyi insanlar geliştirmelidirler. Judo, karşılıklı saygı gerektiren bir spordur. Zaman içinde, judonun bu kuralı, bireylere özgüven ve disiplin kazandırır. Judo, çocukların disiplinli, ahlaklı, saygılı, dakik, özgüvenli, güçlü ve azimli bireyler olarak yetişmelerinde önemli bir rol oynar. Buna ek olarak tüm bu özellikleri kazanmalarını sağlayarak, toplum tarafından saygı gören başarılı bireyler yetiştirir.
Judo eğitiminin önemli bir parçası dojoda öğretilen ve uygulanan "diğerlerine saygı duyma" prensibidir. Zamanla, judoyla birlikte bu saygı, yüksek derecede disipline ve özgüvene dönüşür. Judo bir dövüş sanatı olduğundan dolayı, çocukların dojoda dövüşmesi onları bir nevi hayata hazırlamaktadır. Judoda, hayatta olduğu gibi, her zaman kazanamayız. Randori (Judoda saldıran ile savunan kişiler arasındaki hücum çalışması) yapmak, belirli kurallar çerçevesinde rekabet etmek çocuklara istikrar, azim ve hızlı düşünüp karar vermeyi öğretir. Bütün bunlara ek olarak, çocuklar asıl önemli olanın kazanmak değil, alıştırmalarda harcanan zaman ve gayretin oldukça kıymetli olduğunu öğrenirler.Mücadele etmek için gereken cesareti bulmak, bir judokayı diğerlerinden ayırmaktadır. Rakip tarafından mat üstüne atılmasına rağmen, judoka hemen ayağa kalkıp mücadele etmeye devam eder. Bu kararlılık ve dayanıklılık hafife alınmamalıdır. Küçük judoka başkasının başarısından ve başarısızlığından sorumludur. Bunu fark edince judokalar, gerek kuşak atlamak gerek mücadelelerde başarılı olmak istediklerinde derslerde bulunmanın, derslere önem vermenin, teknikleri öğrenmenin önemini de kavrar. Diğer yandan judokanın başarısızlığı, direk olarak derslerine ve eğitimine gereken önemi göstermediğine bağlanır. Çocuklar eğlenceli zaman geçirmeyi çok sevdikleri için oyunlarda başarılı olmanın, bir sonraki kuşak derecesine geçmenin ne kadar eğlenceli olduğunu da zamanla öğrenirler.

Judonun çocuklara katacağı bir başka şey de, çocuklara kendini savunmayı öğretmesidir. Küçük yaşlarda çocuklar birbirlerine karşı çok acımasız olabilirler. Ebeveynler, çocuklarının bu tür durumlarda kendilerini savunamayacağından endişelenirler. Judoyla, çocuklar güç, kuvvet, çeviklik kazanır. Randori ve yarışmalarda küçük judokalar karşıdan gelen tehdidi kavrayıp uygun bir yolla tepki verirler bu da çocukların özgüvenini geliştirir. Ebeveynler, küçük yaşlarında, yaramaz, taşkın olarak görülen çocukları için judoyu eşi bulunmaz bir fırsat olarak görmektedirler. Sonuç olarak, büyüklerine saygı duymayan veya kötü davranışlarda bulunan küçük judokaya rastlamak oldukça ender görülen bir durumdur.