KARATENİN YARARLARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

KARATENİN YARARLARI NELERDİR?

Karate insanların kendilerini savunurken vücutlarının bölümlerini adeta silah gibi kullanmaktalardır. Çıplak ayaklar ve açık el şeklinde vuruşlar yapılmaktadır. Karatenin derslerinde bedenin eğitilmesinin yanı sıra ruhsal ve zihinsel yetenekler geliştirilerek bir bütün oluşturulur.

Silah kullanılmadan yapılan karate kişinin vücuduna, gücüne güvenmesi ile özgüven kazanır. Karate kendini kontrol etmenin getireceği başarı ile mutluluk ve huzuru da beraberinde getirecektir.G Training Vip

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:40 Bahçelievler - Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Gym K Training

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3300. Sok. No:2 Yaşamkent-Ankara

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara


Karate eğitimleri alan sporcular zamanlarını en iyi şekilde değerlendirme imkânını elde ederler. Bu zaman diliminde üretken faaliyetlerde bulunurlar. Karate ile dayanıklılık, güç ve hız ile motor gelişimine katkı sağlar. Hareketlerin uyumlu yapılması ahenkli bir görselliğe dönüşür.

Karate sporcusu sürekli aktif olduğundan fazla enerji kullanıldığı için beslenme önemli bir konudur. Karate sayesinde sporcular dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanırlar.

Karatenin felsefesinin altında yatan şiddetin önüne geçmektedir. Yani karate ile gereksiz güç kullanımı durumunun oluşmasına fırsat vermez. Ya da toplumda güçlülerin güçsüzlere zarar vermesini, toplumun huzurunu bozacak şekilde tahriklere fırsat vermemektedir. Bu cümlemizi toparlayacak olursak karate toplumda barışı ve saygıyı geliştirir.

Karatenin teknikleri yoğun ve sıkı çalışma gerektirdiğinden insanların zihinlerini bu noktada yormaları durumunda sıkıntı, keder, bunalım gibi negatif düşüncelerin bedenden kalıcı olarak uzaklaştırma fırsatı vermektedir. Bu sayede inanlar mutlu olurlar.

Karatenin fiziksel yararları arasında kasların, kemiklerinin güçlenmesi ve dayanıklılığı artırır.

Karatenin diğer savunma sanatlarında olduğu gibi yararları çok fazladır. Bu yazıda anlatacaklarımız yararlar sadece belirli özelliklerdir. Karate sporu ile harcayacağınız zamanda bu etkileri yakından görebilmeniz mümkündür. Bu saydığımız yararlar ilk derslerde görülmesi mümkün değildir hem fiziksel hem de psikolojik açıdan gelişmeler belirli periyodlarda ve uzun süreli yapılması sonucunda elde edilecek değişimlerdir.

Karateye vereceğiniz emekler ileriki günlerde size dingin bir ruh hali, sağlıklı bir vücut, sağlam bir zihin yapısı olarak geri dönecektir. Karate de edinilen yöntemler, stratejiler günlük hayatınızda, iş hayatınızda da kullanarak yapacağınız hamleler bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

Karate sadece savunma amacı içinde değil sanat, spor amacı ile de farklı yönleri ile geniş bir ufuk, ilgi alanı sunmaktadır.