MUAY THAİ

blog yazısı ekle !

MUAY THAİ

Muay Thai, Tayland'ın kültürel sporu olarak bilinmektedir. Muay Thai sık sık sekiz uzvun sanatı olarak bilinir. Bunun nedeni de yumruk, tekme, dirsek ve diz darbeleridir.

Başlangıç

Muay Thai tamamen efsaneden oluşmaktadır. Savaş stilinin Çin'den Kamboçya'ya güçten dolayı geliştiği bilinmektedir. En büyük kabile Simaese'dir ve bu kabile aynı zamanda Tai olarak da bilinir. Kuzey ve güneydeki yolları korumak için savaştılar. Çatışma boyunca savaş stili ve teknikleri geliştirildi. Daha sonra da bu teknikler babadan oğula geçerek gelişim gösterdi.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Günümüz

Muay Thai geçen yüzyılda gelişim gösterdi. Ulusal bir spor olarak Tayland'da popülerliği devam etti ve dünya çapında da tanınmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı'nda yabancılar Muay Thai'yi tamamen tanımış oldular. Amerikan ve Avrupalı askerler Tai askerlerinin Muay Tai'yi yapmalarını izleyip bu savunma sporuna ilgi duymaya başladılar. Savaştan sonra da yaygın bir şekilde Tai sporu yapılmaya başlandı.

Pratik

Muay Tai felsefesi oldukça basittir. Beden, zihin ve kalp eğitilmelidir. İyi bir savaşçı bu üç ögeyi birlikte eğitirse gelişim kaydedebilir. Bu da demektir ki eğer kişi konsantre olmazsa ve disipline sahip olmazsa fiziksel kondisyon da elde edemez. Sabır önemlidir. Muay Tai savaşçıları hız ile hareket etmeyi öğrenirler. Ama aynı zamanda ortak algı ve zekaya da ihtiyaç duyarlar. Muay Tai hem kişinin kendine saygısını hem de etrafındaki kişilere, ailesine, öğretmenlere ve topluma da saygı duymasını da öğretir. Muay Tai savaşçıları kardeşlik duygusuna da sahip olmalı ve diğer kişilere de yardımcı olmalıdır.

Kurallar

Muay Tai'nin temel kuralları:

Dövüşler sadece 5 raunt sürmektedir; her bir raunt sadece 3 dakika sürmektedir. Her bir dövüş arasında iki dakikalık ara verilir.

Boksörler 172 gramdan daha az ağırlıktaki eldivenleri giymemelidir. Eldivenler de orijinal şekline daha sonra dönüşmelidir.

Dövüşçüler sadece bu spora uygun kıyafet ve korunaklar kullanmalıdır. Ayakkabıya izin verilmemektedir. Ama dövüşçü topuklarını korumak için gerekli önlemi almalıdır.

Dövüşçüler Mongkol giyebilirler. Mongkol baş çevresine takılan kutsal bir iptir. Bunu takarak öğretmenlerini onurlandırmaya çalışırlar. Ama bunu gerçek dövüş başlamadan çıkarmaları gerekmektedir.

Popüler Kültür

Muay Thai filmlerde, video oyunlarında, televizyonlarda ve çizgi filmlerde de yer almaktadır.

Filmlerde genellikle aksiyon Tayland'da gerçekleşir ve kahramanın kendi yolculuğunda atlattığı evreleri açık bir şekilde gösterir. Muay Tai sık sık bir kişinin nasıl daha iyi olacağını ya da kişinin kendi kendisini bulmasını gösterir. Bu durum Muay Tai'nin genel felsefesini oluştururken, aynı zamanda da muhtemelen çoğu savaş sanatının genel felsefesini de ortaya çıkarmaktadır. Muay Tai'nin gösterildiği birçok film sunulmuştur. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Duel of Fists (Yumrukların Düellosu), 1971, Hong Kong'lu mühendisin Tayland'a gitmesi ve Muay Tai boksörü olan kayıp kardeşini bulması hakkında olan bir film.

Blood Sport (Kan Sporu)

Beautiful Boxer (Güzel Boksör)

Only God Forgives (Sadece Tanrı Affeder)