AİKİDONUN YARARLARI

blog yazısı ekle !

AİKİDONUN YARARLARI

Aikidonun birçok fiziksel ve psikolojik yararları bulunmaktadır bu yüzden de birçok yaş grubuna uygun olarak kullanılabilir.

Aikido: Dövüş Yönü

Öncelikle aikido geleneksel japon savaş sanatıdır. Bu yüzden de aikido sadece kendini korumak anlamına gelmemektedir.
Japoncadaki yapmak kelimesi ile Çince'deki tao kelimesi aynı anlama gelmektedir. Aynı zamanda bu kelime hayatı anlama ve evreni anlamak için size bir patika sunar. Japon tairihi sadece savaş değil aynı zamanda insan karakterinin gelişimi konusunda arınma olarak kabul edilir. Savaşçının kalitesi ve ideal prensipleri cesaret, güç, aklın açıklığı ve merhamet olarak sunulur. Bu yönden de japon savaş geleneği aynı avrupanın şövalyeliği ile benzeşir. Ve bu yüzden de günlük hayatta uygulanabilirliği gözlemlenir. Savaşçının yaşam tarzı sadece savaşmak değildir. Ama aynı zamanda savaşçının amacı kendisini mükemmeliğe kavuşturmaktır.

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Savaşçının amacı tıpkı avrupa kültüründe olduğu gibi duyarlılık ve merhamet elde etmektir. Ideal bir samuray gibi japon savaşçı da bait bir savaşçı değildir. Savaşçı olmanın yanında da dengeli bir kişilik ve aynı zamanda da entellektüel bilgiye sahip olması gerekir. Bu durumda da kişi topluma yardımcı olabilmektedir. Günümüzde de bu gelenekler aikido'da da sürdürülmektedir. Aikido'daki her şey güçlü bir birey ve aynı zamanda topluma fayda sağlayan bilgi ve enerjiye sahip kişi olması için uygulanır. Savaşçının amacı gerçek düşmanla savaşmaktır. Bu anlamda da gerçek zafer kişisel zafer olarak tanımlanır. Bu da tamamen Aikido'nun ruhunu yansıtır.

Fiziksel Yararları

Tabi ki Aikido'nun felsefik ve içsel yararlarının yanında somut fiziksel yararları da bulunmaktadır. Aikido egzersizleri tüm fiziksel fitnes, esneklik ve rahatlama için de mükemmel bir programdır.

Insan vücudundaki genel olarak gücü iki şekilde açığa çıkarır: çekim gücüne sahip ve içsel. Birçok fitness aktivitesi belirli kasların ya da kas gruplarının çalışması anlamına gelmektedir. Dezavantajı da tüm vücut hareketeinin ve koordinasyonun nadiren vurgulanmasıdır. Bu yüzden de kas miktarı ve gücü de arttırır. Aynı zamanda bu tür çalışmalar tansiyonu yükseltir, esnekliği azaltır ve eklemleri vurgular. Sonuçlar estetik olarak memnun edicidir; ama çok fazla yapıldığında da sağlığa zarar verir. Ikinci tür güç olan içsel güç çoğunlukla dans etmek ya da jimnastikte vurgulanır. Bu aktivitelerde vücut koordineli bir şekilde hareket etmeyi öğrenir. Çekim gücüne sahip olan güçler tamamen bazı kasları ön plana çıkarır. Fakat ikinci güç vücudu tamamen çalıştırır. Sadece birkaç kası vurgulamak yerine rahatlamayı ve vücudunuzun merkezinden hareket etmenizi sağlar. Gücünüz tamamen genişlemiş olur.

Psikolojik Yararlar

Aikido eğitimi vücudu ve aklı ayrı olarak göstermez. Birinin durumu diğerini etkilemektedir. Bu nedenle de fiziksel rahatlama doğal olarak da zihinsel rahatlama olarak görülür. Dayanıklılık ve kendine güvenle birlikte kişi vücudunu da aynı zamanda kendine güvenerek ve güçlü bir şekilde hareket ettirebilir. Herhangi bir psikolojik ya da ruhsal iç sezi vücutta gösterilir ya da entellektüellikten daha fazlası meydana gelmektedir.