MUAY THAİ DERSLERİ

blog yazısı ekle !

MUAY THAİ DERSLERİ

Muay thai dövüş sporu olduğu için sporcuların bir uzman ya da eğitmenden yardım alarak tekniklerini geliştirmesi gerekir. Muay thai kurslarında verilen dersler de sporcuların muay thai hakkında öğrenmesi gereken bütün bilgiler doğru kaynak yardımıyla bilgi transferi sağlanmaktadır.

Muay thai derslerine katılmak kişinin temel oluşturarak bu alanda seviyesini ilerletmesi açısından ihtiyaç olarak görülmelidir.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Önceki yazılarımızda saydığımız muay thai tekniklerinin sert ve çalışma gerektirdiği konusunu vurgulamıştık. Öyle ki bir muay thai sporcusu profesyonel destek almadan hareketlerin ve tekniklerin yapılması hem tehlikeli hem de zordur. Muay thai kurslarının amacı sporcuya antrenör eşliğinde düzenli ve disiplinli olarak çalışma koşulları sunmaktadır. Çalışmalar daha sağlıklı ve daha verimli olacaktır.

Muay thai kurslarında derslerin yanı sıra beslenme konularında diyetisyenler tarafından oluşturulan listeler ile kaybedilen kalorileri sağlıklı yollardan tekrar kazanma imkanı sağlar. Yoga gibi zihin ve iç dünya açısından rahatlama teknikleri ile gevşeme sağlanmaktadır.

Muay thai kurslarına kayıt yaptırarak özel ya da grup dersi alma konusu sporcunun tercihine göre belirlenir. Muay thai kursuna kayıt tamamlandıktan sonra derslere katılmanız yeterli olacaktır. Muay thai dersleri sürekli ve uzun mesafeli hareketleri içerdiği için sporcuların da kıyafetleri spora uygun olmalıdır. Tekme vuruşları için sporcunun eşofman tercih etmelidir. Üzeri için geniş tişörtler tercih edilmelidir.

Muay thai derslerine yeni başlayanlar için gard, gardda yürüyüş, direk yumruklar şeklinde temel ve basit konulardan başlanır. Bu konularda serilik oluşturulduktan sonra sonraki aşamalara geçilebilir. Dersin konusu da yapılan hareketlere göre değişiklik ve zorluk derecesi değişecektir.

Muay thai dersleri genelde 1 saat ya da 1.30 saat sürebilir. Bu saatler az gibi görülse de sporcunun vücuduna çok yüklenip kaslarına zarar vermemesi için bilinçli bir şekilde uzmanlar tarafından oluşturulmuştur. Önemli olan kesintisiz çalışma değildir. Belirli saatlerde çalışıp bedeni dinlendirmek de önemli bir noktadır. Çünkü kasların, kemiklerin bu dinlenme aşamasında kendini yenilemesi ve güçlenme imkanı tanınmalıdır.

Muay thai derslerine antrenmanların da eklenmesi ile dersin verimi ve kalitesi yükseltilerek sağlam bir eğitim sistemi kurulmuştur.