NEDEN AİKİDO YAPILMALI?

blog yazısı ekle !

NEDEN AİKİDO YAPILMALI?

İnsanların aikido yapmasının birçok farklı nedeni vardır. Bazıları sadece etkili bir şekilde kendini savunmayı tercih eder, diğerleri ise daha çevik olmak ister. Diğer kişiler de zihinsel olarak kendilerini geliştirmek isterler. Birçoğu da aynı zamanda japon kültürü ile ilgilendikleri için aikidoyu tercih ederler. Diğer yararları da bir grup içerisinde elde edilmektedir. Aikioda da yarış yoktur. Bunun yerine birbirine yardımcı olmak esas alınmaktadır. En önemlisi de aikido eğlence kaynağıdır.Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara

Air Form Spor Stüdyosu

Yaşamkent

Aikido,Krav Maga ve MMAdevamını oku... Adres: Yaşamkent Mah. 3158. Cadde No:51 Çankaya-Ankara


Kendini savunma

Aikido etkili bir savunma sporudur. Pratik olarak farklı prensipleri öğrenmek için farklı teknikler kullanırız. Ve aynı zamanda vücut hareketleri sonuçta refleks olmaktadır. Aikidodaki felsefede de sorunlarla savaşmak konusunda öğretim vermektedir.

Fiziksel Egzersiz

Vücudumuz hareket için yapıldı ve sağlıklı kalabilmek için de egzersiz yapmamız gereklidir. Egzersizin sağlığımız için iyi olduğunu biliyoruz. Bu yüzden de neden egzersiz yaparken aynı zamanda da keyif almayalım?

Aikido tüm vücudu çalıştırır ve dengeyi, vücut koordinasyonunu, esnekliği, gücü, dayanıklılığı ve duruşu da geliştirmektedir. Günümüzde sırt ağrısını gideren bir spordur.

Zihinsel Egzersiz

Japon felsefesinde vücut ve zihin bir bütün olarak görünür ve zihni çalıştırmak bedeni çalıştırmak kadar önem taşımaktadır.

Bu aikidoda da doğrudur ve çalışma sayesinde artan sakinlik ile zihinsel durgunluk sağlanmaktadır. Aynı zamanda da aikido sayesinde kendinize öz saygınız da artacaktır.

Eğitim

Aikido nasıl öğretilir?

Aikidoya başlayınca öncelikle başlangıç düzeyinde başlarsınız. Temel hareketleri öğrenirsiniz. Verilen alıştırmalarının yararlarını elde edersiniz. Hatta aikidoyu bırakmanız halinde bile yararlarını göreceksiniz. Başlangıç sınıfları bittikten sonra da diğer kişilerle bir grup halinde öğrenmeye başlarsınız. Çocuklar da aynı zamanda 13 yaşına kadar kendilerine ait gruplarda kalabilirler.

Aikido teknikleri dışında, aynı zamanda da eğitim sayesinde esnekliği, vücut koordinasyonunu, dengeyi, nefes almayı, gücü ve dayanıklılığı geliştirmektedir. Eğitim de sizin yeteneğinize uygun olarak verilir.

Teknikler genellikle ikiye iki şeklinde uygulanır ve kişilerin gelişmesi hedeflenir. Eğitim partnerleri sık sık değiştirilir. Böylece de kişi bir grup içerisinde birçok kişi ile pratik yapma imkanı sağlayacaktır. Temel prensiplerle başlıyoruz. Bu temel prensipler de aikidoyu öğrenmemize ve onun belli başlı öğeleri öğrenmemize olanak sağlar. Bu prensipler sayesinde de kendinizi daha sonra da geliştirmeye devam edebilirsiniz. İyi bir temele sahipseniz eğer daha sonra kendinizi geliştirmek için farklı ataklar da geliştirebilirsiniz. Eğitimlerimizde aynı zamanda tahta kılıç ve tahta eşya kullanmaktayız. Daha sonra da kendimizi bu noktada geliştirebiliriz. Tekniklerimizi hem aletlerle hem de aletsiz olarak uygulamamız mümkündür. Tüm atmosfer sayesinde sizin için gerekli kredi sağlanmış olacaktır. Aikidoya başlamak istediğinizde bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Böylece de keyif almanız ve aynı zamanda da yaşam felsefesi elde etmeniz sağlanacaktır. Bu yüzden de aikido hem spor hem de zihinsel pratik olarak bir bütün olmanızı elde etmenizdir.