TÜRKİYE’DE BRAZİLİAN JİU JİTSU

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE BRAZİLİAN JİU JİTSU

Brazilian Jiu jitsu her ne kadar tüm dünyaya yayılmış ve herkes tarafından kabul görmüş oldukça özgün bir spor olsa da ülkemizde BJJ henüz oldukça yeni bir spordur. Her ne kadar sporcularımız gerek yurtiçinde gerek ise de yurtdışında önemli başarılara imza atmış olsalar da henüz tam anlamıyla Brezilian Jiu jitsu sporunun felsefesi ve kültürü benimsenememiştir. Durum böyle olunca da yanlış anlaşılan bir spor alanı ortaya çıkmakta ve hayal kırıklığına uğrayan bir sporcu grubu oluşmaktadır.

BJJ savunma sporu konusunda yapılan en büyük yanlışlardan biri çok ağır bir spor olmadığı için terk edilen idmanlar, antrenmanlar ve derslerden kaynaklanmaktadır. Çünkü her ne sporuyla ilgileniyorsanız ilgilenin devam konusu oldukça önemlidir. Her antrenörün özellikle titiz olduğu tek konu derslere ve antrenmanlara devam konusudur. Ne yazık ki ülkemizde bu durum oldukça su istimal edilen bir konu olduğu için BJJ savunma sporunun da gelişimi bir o kadar gecikiyor.

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Jet Spor Kulübü

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mahallesi 1936. Sokak No:10-3A Ümitköy-Ankara

Jet Spor Kulübü - Çukurambar

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1500. Cadde ODC Alışveriş Merkezi No:9/1 Çankaya - Ankara

Şekerspor 06 Spor Okulu Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Çayyolu Mahallesi 2677. Cadde Santra Konutları C Blok No:7 Çayyolu-Ankara

Krav Maga Ankara

Eryaman

devamını oku... Adres: Şehit Osman Avcı Mahallesi Göksu Prestij Konutları Kat:2 No:37 Eryaman - Ankara

Elit Sporcular Spor Kulübü

Balgat

devamını oku... Adres: Oğuzlar Mahallesi Osmanlı Caddesi No:12/B Balgat-Ankara

Tuğcu Fight Club Pt Studio

Yaşamkent

Ankara Yaşamkentte bulunan Tuğcu Fight Club PT Studio salonumuzda milli antrenörler eşliğinde ister birebir ister grup dersi olarak Pilates, Aletli refomer boks muay thai kick boks ,mma branşlarını yılların tecrübesi olarak vermekteyiz.

Tuğcu Fight Club PT Studio birebir özel dersler ayrıca grup dersleri boks, muay thai, kick boks ,mma branşlarında milli antrenörler eşliğinde özel dersler verilmektedir.
devamını oku...
Adres: Yaşamkent Mahallesi 3132 Sokak No:21 Yaşamkent-Ankara

Okga Güreş Akademi

Batıkent

OKGA olarak Misyonumuz;

Spor, ahlak, kişilik ve eğitim ile iç içe bir ortamda, bilimsel yöntemlerle eğitilmiş, çağdaş, üreten, sorgulayan, bilinçli ve potansiyelini ortaya çıkartan bireyler yetiştirmektir.

OKGA olarak Vizyonumuz ise;

Kurucumuz ve Sahibi olan,
AVRUPA Şampiyonu ve DÜNYA İkincisi, aynı zamanda Survivor 2019. Finalisti Okay köksal gözetiminde en son model ve modern, Uygun tesis, ekipman, sistem ve personele sahip olarak;

Faaliyet gösterilen tüm branşlarda sporcularımızın olimpik hedef doğrultusunda, spor ve sporcu ahlakı kazandırmak ileriye dönük hedefler belirleyerek ulusal ve uluslararası alanda maksimum başarıyı ortaya koyabilecekleri,
Sporu yaşam biçimi haline getirmiş bireylerin sportif yaşam hedeflerine ulaşabilecekleri,
Ve tüm paydaşların aidiyet duygusu hissederek bir parçasını oluşturabilecekleri ortamları yaratmak ve sürdürülebilir bir yapıda
Türkiye'nin ilk gözde Spor Kulübü olmaktır.devamını oku...
Adres: Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi No:58 Batıkent-Ankara


Aslına bakılırsa yurtdışında yapılan antrenmanların ülkemizde de aynı tekniklerle yapılmaya başladığı bu son dönemlerde etkilerini göstermeye başladığı da bir gerçektir. Yani ülkemizde BJJ savunma sporunun gelişememesinde ki tek etki ne yazık ki sadece sporculara mal edilememektedir. Hocaların ve antrenörlerinde yaptıkları yanlışlar, yanlış çalışmalar ve sert tepkiler sebebiyle Türkiye'de BJJ sporu bir hayli geri kalmıştır. Ama artık bazı değişikliklere gidilerek çalıma şekilleri, antrenman ve ders şekillerinde bile değişikliğe gidilmiştir. Sadece bununla da sınırlı kalınmayarak Brezilian Jiu Jitsu için özel olarak bir federasyon kurulmuştur. Aslında oldukça önemli bir spor olan BJJ hak ettiği değere yavaş yavaş ulaşmaktadır. Yaptığımız araştırmalarda ise birçok BJJ hocası artık eskisi kadar teknik soru almadıklarını, herkesin daha olumlu bir şekilde bu spora baktığını bizlerle paylaştı. Avrupa ile aramızda ki seviye farkları neredeyse hiç yok denecek kadar da azaldığını belirtmiştir.

Ülkemizde BJJ bir hayli öneme sahiptir. Her yaştan her kesimden kadın, erkek sporcular derslere katılmak istemektedir. Çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi bir sporun başarıya ulaşabilmesi için yararları sporculara açıklanarak daha bilinçli bir sporcu kitlesi oluşturulmaktadır.