TÜRKİYE’DE BRAZİLİAN JİU JİTSU

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE BRAZİLİAN JİU JİTSU

Brazilian Jiu jitsu her ne kadar tüm dünyaya yayılmış ve herkes tarafından kabul görmüş oldukça özgün bir spor olsa da ülkemizde BJJ henüz oldukça yeni bir spordur. Her ne kadar sporcularımız gerek yurtiçinde gerek ise de yurtdışında önemli başarılara imza atmış olsalar da henüz tam anlamıyla Brezilian Jiu jitsu sporunun felsefesi ve kültürü benimsenememiştir. Durum böyle olunca da yanlış anlaşılan bir spor alanı ortaya çıkmakta ve hayal kırıklığına uğrayan bir sporcu grubu oluşmaktadır.

BJJ savunma sporu konusunda yapılan en büyük yanlışlardan biri çok ağır bir spor olmadığı için terk edilen idmanlar, antrenmanlar ve derslerden kaynaklanmaktadır. Çünkü her ne sporuyla ilgileniyorsanız ilgilenin devam konusu oldukça önemlidir. Her antrenörün özellikle titiz olduğu tek konu derslere ve antrenmanlara devam konusudur. Ne yazık ki ülkemizde bu durum oldukça su istimal edilen bir konu olduğu için BJJ savunma sporunun da gelişimi bir o kadar gecikiyor.

Regnum Roxx Sport

Çukurambar

devamını oku... Adres: İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/F Regnum Sky Tower Çukurambar - Ankara


Aslına bakılırsa yurtdışında yapılan antrenmanların ülkemizde de aynı tekniklerle yapılmaya başladığı bu son dönemlerde etkilerini göstermeye başladığı da bir gerçektir. Yani ülkemizde BJJ savunma sporunun gelişememesinde ki tek etki ne yazık ki sadece sporculara mal edilememektedir. Hocaların ve antrenörlerinde yaptıkları yanlışlar, yanlış çalışmalar ve sert tepkiler sebebiyle Türkiye'de BJJ sporu bir hayli geri kalmıştır. Ama artık bazı değişikliklere gidilerek çalıma şekilleri, antrenman ve ders şekillerinde bile değişikliğe gidilmiştir. Sadece bununla da sınırlı kalınmayarak Brezilian Jiu Jitsu için özel olarak bir federasyon kurulmuştur. Aslında oldukça önemli bir spor olan BJJ hak ettiği değere yavaş yavaş ulaşmaktadır. Yaptığımız araştırmalarda ise birçok BJJ hocası artık eskisi kadar teknik soru almadıklarını, herkesin daha olumlu bir şekilde bu spora baktığını bizlerle paylaştı. Avrupa ile aramızda ki seviye farkları neredeyse hiç yok denecek kadar da azaldığını belirtmiştir.

Ülkemizde BJJ bir hayli öneme sahiptir. Her yaştan her kesimden kadın, erkek sporcular derslere katılmak istemektedir. Çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi bir sporun başarıya ulaşabilmesi için yararları sporculara açıklanarak daha bilinçli bir sporcu kitlesi oluşturulmaktadır.