JİU JİTSU TEKNİKLERİ VE HAREKETLERİ

blog yazısı ekle !

JİU JİTSU TEKNİKLERİ VE HAREKETLERİ

Jiu jitsu tekniklerinin etkili olabilmesi için kaldıraç gücü arttırılarak en güçsüz kişilerin güçlü ve zorlu rakibe karşı atak yapabilmeyi mümkün kılar.

Kazanmanın temel ilkesinin rakibin kilo ve gücünün kendi aleyhine kullanılmasından kaynaklanır. Bu tekniği uygulayan sporcu kendisinden daha ağır bir rakibi baskı gücüyle hareket ettirme olanağı sağlar. Brazilian Jiu Jitsu yapan sporcuların üç adet yeteneği öğrenmek zorundalardır: Hareket, Denge ve Baskı Gücü.

Ankara'da Brazilian Jiu-Jitsu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Brazilian Jiu-Jitsu


Jiu Jitsu yapan sporcular bu teknikleri çok iyi bilmelidirler.

A.Temel Tutuş Pozisyonları: BJJ maçlarında görülen temel pozisyonlar(judoda tutuş olarak bilinen),rakibi kontrol almaya yönelik tekniklerdir.1.Gard(Guard), 2.Binme(mount), 3.Kamlumbağa(turtle).

1.Gard(guard):Rakibin bacaklarla kontrol edilmesidir. Gard tekniklerinin en yaygın olanı kelebek garddır.

2.Binme(mount):Rakibin yüzüne bakacak şekilde üzerine (karın bölgesine)oturmak veya dizle, göğüsle bastırarak rakibi yerde tutmak veya sırtına binerek bacak ve kollarla sarmaktır.

3.Kaplumbağa: Rakibi kontrol için kullanılan diğer bir BJJ pozisyonudur.

B.Kırma teknikleri

KİMURA(Çift bilek kilidi)

OMAPLATA(Omuz kilidi): Kimurada bileklerle yapılan kırıştır. Omaplata da bacak yardımıyla yapılır.

Omaplata Hareketi iki elinizle kontrol altına aldığınız rakibin sol kolunun üzerine sağ bacağınızı atarak rakibin sol omzunun üzerinden doğrularak yere oturarak yapılır.

Uçan Kilit(Flying armbar):Atma tekniği kullanılarak yapılan bir kırıştır. Hareket rakibin sağ koltuk altına dizinizi dayanarak rakibi ağırlığınızla yere çekin ve kol kilidini uygulayın.

Bacak kilidi/Diz bloğu(legbar/kneeebar):Sizi garda çekmek isteyen rakibinizin sağ bacağını kontrol ederek bacaklarının arasından geçin ve sertçe karın boşluğuna oturun, solunuza doğru kayarak sağ bacağınıza dizine baskı yapacak şekilde kilit uygulayarak hareket tamamlanır.

Diğer kırma teknikleri: Topuk çengeli, bilek kilidi, ayak kilidi…

C.Boğma teknikleri

Arkadan boğma: Beyne giden kan dolaşımını baskılayarak rakibi bayıltmayı amaçlar.

Üçgen boğma: Gardınızı geçmeye çalışan rakibe uygulanır, rakibin boğulmasında kendi kolunun baskısından istifade edilir.

Giyotin boğma: Genellikle belden aşağıya dalan rakibe uygulanır.

Boğa yılanı boğma: Rakibin kendi kolunun baskısından istifade edilir.

Atma teknikleri

Diğer teknikler:

1.YER TEKNİKLERİ:

Makas çevirme: Garda çekilen rakibe üstünlük sağlamak için uygulanan yer tekniğidir. Sıkça rastlanan Makas Atışı ile isim benzerliği olmasına rağmen farklı bir tekniktir.

Makas atışı: Judoda müsabakalarda uygulanmayan 'Kani Basami ', Samboda nojnitsı makas olarak bilinen atış tekniğidir.