TAE BO’NUN YARARLARI NELERDİR?

blog yazısı ekle !

TAE BO’NUN YARARLARI NELERDİR?

Tae bo, fitness eğitmenliği yapan eski dövüş sanatçılarından Billy Blanks tarafından geliştirilmiştir. Son zamanlarda dünya üzerindeki en popüler alıştırmalarından biridir. Dövüş sanatları, boks ve dansın karışımından oluşan egzersizler içerir.


Tae bo, güzel bir Kardiyovasküler egzersiz sunmanın yanı sıra kuvvet çalışmaları da içerir. Bu tür alıştırmaların kilo kaybını ve buna ilaveten zamanla vücudun fit bir şekle girmesini sağladığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Tae bo egzersizlerinin, bir sürü yararı vardır. En çok merak edilen faydalarından biri kilo kaybıdır. Tae bo yüksek enerjili egzersizler içerdiği için vücudun çok fazla kalori yakmasını sağlar. 60 dakikalık yoğun tae bo egzersizleri sonucunda ortalama bir insan vücudu hemen hemen 800 kalori yakar. Üstelik bunun yanı sıra edinilen düzenli beslenme alışkanlığı, istenmeyen fazla kiloların verilmesini sağlayacaktır.

Dior Gym

Kızılay

devamını oku... Adres: Selanik cad. 7/13 Kızılay-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

All in One Pilates Studio

Çankaya

4'lü Grup Pilates Reformer ve 4'lü Pilates Chair dersleri hakkında bilgi almak için bizi arayınız.devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2144 sok. 13-A Tevfik bey Apartmanı Çankaya-Ankara

Fly High Studio

Çukurambar

devamını oku... Adres: Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/9 K Çukurambar-Ankara

PilateSystem Studio Plus

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2846. Sokak 2H-1 Dorapark Villaları Çayyolu-Ankara

Oranium Fit

Oran

devamını oku... Adres: Ferit Recai Ertuğrul Caddesi 2/D Oran-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Life House Sports Center

Eryaman

devamını oku... Adres: Eryaman Mahallesi Amasya Beyannamesi Caddesi No:19 Eryaman Ankara

Graffiti Sport Club

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman Bulvarı No:94 Kat:1-2 Çayyolu-Ankara

Favori Gençlik ve Spor Kulübü

Kızılay

devamını oku... Adres: Necatibey Caddesi 51-1/B Kızılay-Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Tae bo'nun isminin kaynağı, tekme ve alt vücutla yapılan hareketleri temsilen Korece ayak/bacak anlamına gelen "tae" ile üst vücutla yapılan vuruş ve savunma hareketlerini temsilen de boksun kısaltması olarak "bo" kelimesidir. Billy Blanks, tae bo'nun vücudun sadece üst (kol, omuz, göğüs) kısımlarını veya alt (baldır, uyluk) kısımlarını değil, ayrıca merkezdeki kasları (karın ve yan karın kasları, sırt kasları) da çalıştırdığını belirtir. Böylece, tae bo egzersizleri yapılarak vücudun sadece bir bölümündeki kaslara odaklanmış olunmaz, tae bo bölgesel bir antrenman türü değildir. Ek olarak Billy Blanks'a göre tae bo egzersizlerinin başka bir amacı da kasları gündelik hayatımızda yaptığımız hareketler için güçlendirmektir.

Kardiyovasküler egzersizler, tae bo'nun tercih edilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Kardiyovasküler egzersizler kalp sağlını korur ve güçlendirir, kasların kuvvetlenmesi sonucunda metabolizmayı hızlandırır, hormon salınımının dengede tutulmasına yardımcı olur. Tae bo antrenmanlarında yapılan yoğun hareketler sonucunda vücuttaki kas kütlesi artar, bununla birlikte kaslara esneklik sağlar, kaslara güç kazandırır. Diğer taraftan Tae bo alıştırmaları sırasında kullanılan tekme ve yumruk hareketleri, savunma sporlarıyla bazı ortak hareketleri barındırdığı için temel savunma metotlarını kavratır. Buna rağmen tae bo bir savunma sporu değildir. Tae bo'nun bir diğer avantajı ise, evde tek başına yapılabilecek bir antrenman türü olmasıdır. Piyasada bir sürü tae bo antrenman dvdleri vardır. Video ile çalışırken fazla bir ekipmana ihtiyaç yoktur ve videoların maliyeti düşüktür. Videolarda, egzersiz hareketleri adım adım anlatılarak ilerlemektedir ve hareketlerin takibi kolaydır.