TÜRKİYE’DE MUAY THAİ

blog yazısı ekle !

TÜRKİYE’DE MUAY THAİ

Türklerin tarihine baktığımız zaman savaşçı ve dövüşçü yapıları sporun kabullenmesini kolaylaştırmıştır. Muay thai'nin kökeninde dövüşçü yapıya sahip olduğundan Türkiye de uygulanması çok kolay olmuştur. Türkler tarih boyunca savaştıkları için formda kalmaları gerekiyordu. Bunun içinde değişik sporlar ile kondisyon çalışmaları yapmışlardır.

Görüldüğü gibi Türklerin bedensel eğitimleri ön planda olduğu görülmektedir.

Ankara'da Savunma Sanatları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Savunma Sanatları


Türkiye de muay thai 2002 yılında Hasan Yıldız'ın özenle yürüttüğü çalışmaları sonucunda resmi olarak geçerlilik kazanmıştır. Kısa sürede ülkemizin bölgelerine yayılmıştır. Ülkemizin toplam yedi coğrafi bölgesinde çeşitli kurs ve okullarda öğrencilere eğitim verilmektedir.

Ülkemizde muay thai dövüş sanatını benimsemiş ve birçok usta yetişmiştir. Başarılı çalışmalar sonucunda ulusal ve uluslararası arena da kanıtlamışlardır sporcular kazandıkları madalyalar ile.

Ülkemizin başkenti olan Ankara Yerli ve yabancı birçok turistin ve yerli halkın yaşadığı kalabalık bir şehirdir. Farklı birçok kültürü de bünyesinde barındırmaktadır. Bütün bunların sonucunda diğer savunma sanatlarında olduğu gibi muay thai dövüş sporuna da kapılarını açmıştır.

Kalabalık şehirlerde yaşanan güvenlik problemleri insanlarda kendini savunma ihtiyacını oluşturmuştur. Bunun sonucunda insanlar dövüş sporlarına yönelmişlerdir. Hem bayanların hem de erkeklerin muay thai son yıllarda en çok ilgi duyulan dövüş sporları arasındadır.

Türkiye de açılan kursların lisanslı olması verilen derslerin kalite seviyesini artırmaktadır. Türkiye de yapılan muay thai dövüş sporu geleneksel kamplar yerine kapalı mekânlarda yapılmaktadır. Bu durum aslında avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü ülkemizin iklim koşulları nedeniyle kış aylarında da bu sporun yapılmasını engellemesinden dolayı çalışma ortamı kapalıdır.

Türkiye'deki mevcut muay thai mekânları aynı zamanda geniş ve ferah alanlardır. Çalışma salonlarında sporcuların kullanabileceği kum torbaları, ağırlık aletleri, ip, vb. aletler mevuttur. Mekânlar iyi bir şekilde ışıklandırma sistemi ile aydınlatma oluşturulur. Düzenli olarak hava sirkülasyonu oluşturularak ortamın oksijen miktarı artırılarak ferah bir ortam sağlanır.

Bu koşulların mevcut olması halinde sporcularında azmi ile başarı kaçınılmaz olacaktır.

Genel anlamda baktığımızda muay thai hem dövüşçü yönü hem de spor yönü ile son zamanların en moda sporları arasına girmiş durumdadır.