JİU-JİTSUDA OYUN GELİŞTİRMENİN ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

JİU-JİTSUDA OYUN GELİŞTİRMENİN ÖNEMİ

Eğer jiu jitsuda yeniyseniz, belki de "oyun" terimini anlamayacaksınız. Ve belki de kulüpte "lingo" olarak kulağınıza çalınmıştır. Ama bunun anlamanız tamamen mümkün olmamıştır. Ya da yolun tam ortasındasınız ve çok şey öğrendiniz. Bu yüzden de birçok deneyiminiz var. Ama "oyun"larla ilgilenmek için kendinize tam anlamıyla güvenmiyorsunuz. Ya da belki de oldukça deneyimlisiniz ve bundan sıkıldınız. Bununla birlikte yeni bir şeyler tecrübe edinmek istiyorsunuz. Hangi seviyede olursanız olun, mutlaka "oyun"un gücünü anlamalısınız. Bu yüzden de oyunu geliştirmenin önemini anlamalısınız. Çünkü oyun kişiye özel bir durumdur. Bu da güçlü bir durum yaratır.


Yaşamkent Koryo Spor Kulübü

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent mah. 3207 cad. No: 95 Yaşamkent-Ankara

Bournefit Spor Salonu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Mah. 3381. Sok. No: 2/C Çayyolu-Ankara

Deniz Spor Kulübü - Yaşamkent

Yaşamkent

devamını oku... Adres: Yaşamkent Mahallesi 3036. Cadde No:40/A Çankaya-Ankara

Quads Team

Çayyolu

devamını oku... Adres: Konutkent Mahallesi 3028. Cadde 16-B/10 Kule Evo Çayyolu-Ankara

Ankyra Wolt Sports Club

Balgat

devamını oku... Adres: Ceyhun Atıf Kansu Cad. Ata Plaza 1. Kat No: 100/26-50 Balgat-Ankara

Favori Gençlik ve Spor Kulübü

Kızılay

devamını oku... Adres: Necatibey Caddesi 51-1/B Kızılay-Ankara

Wind Life Sports

Batıkent

devamını oku... Adres: Yenibatı Mahallesi 2359. Sokak No:2 Batıkent-Ankara

Ocean Sport Akademi

Ümitköy

devamını oku... Adres: Mutlukent Mah. 2432. cad. 1971. sok. No:2 (Ümitköy Burger King yanı) Ümitköy-Ankara

Silla Spor Kulübü Batıkent

Batıkent

ÜŞENME ERTELEME VAZGEÇMEdevamını oku... Adres: Turgut Özal Mahallesi 2209. Cadde No:47 B/C Batıkent-Ankara


Hadi temellerle başlayalım…

Yuvarlanırken ele alacağınız yaklaşımdır oyun. Bu yaklaşımlardan bazıları sadece bir yuvarlanma için işe yarar ve sadece diğerinde kapanır. Diğer yaklaşımlar da kişinin kariyerinin bir parçası olur. Bu hareketler sayesinde ya dominant ya da pasif olmanız mümkün olacaktır. Jiu jitsuda ne yapacağını bilmek oldukça basit görünür. Hepimizi bunu kendimize uygun yapabiliriz. Dominant olup teslim olun. Bu noktada oyun devreye girer. Bu noktada nasıl bir rota izlememiz gerektiğini düşünmeliyiz. Bizi bu iki noktaya getiren birçok seçenek vardır. Oyunu seçmek zordur, özellikle de çok fazla seçeneğiniz varsa. Eğer acemiyseniz muhtemelen eğitmeniniz ne derse ona bağlı kalırsınız ve oyun olarak bu teknikleri kullanırsınız. Eğer bir yıl ya da daha fazla zamandır eğitim almışsanız, şimdi farklı bir oyunla deneye başlamak için iyi bir zamandır. Deneye başlamadan önce, birkaç farklı değişkeni öncelikle göz önünde bulundurmalısınız. Esneklik, vücut tipi (boy ve kilo) ve çeviklik (hız, güç, denge) gibi faktörler oyunu seçmeden önce düşünmeniz gerekenlerdir. Bu bileşenlerle ilgili olmayan oyunu seçerseniz, zaman kaybedersiniz.

Bazı teknikler mükemmel sonuçlar yaratırken, diğerleri işe yaramayacaktır. Oyununuzu geliştirmenin anahtarı ise kombo ataklar geliştirmektir. Kombo atak rakibinizi tehdit etmeniz için yapılan ataklardır. Bunun temel örneği de gardınızı almanız, rakibinizin üzerine oturmak ve benim opsiyonlarım : 1) Popo ile süpürme 2) Kimura ya da 3) Giyotin. Kesinlikle bu temel bir genellemedir. Ama sanırım ne demek istediğimi anladınız. Atakları elde ederek, rakibinizi yenmeniz mümkün olacaktır. Oyun oluşturmanın başlangıç seviyeleri sadece birkaç harekette uzmanlaşmakla başlanabilir. Konfor anahtar kelimedir.

Yuvarlanma boyunca birçok rakip üzerinde belirli süpürme ile başarı sağlayarak başlayabilirsiniz. Eğer durum buysa, etkili bir teknik sağlamış olursunuz. Etkili teknikleri uygulamak oyun oluşturmak için kurulumdur. Ne kullanışlıysa onu adapte edin, faydasız olanı reddedin ve size uygun olanı kendi listenize ekleyin.

Birçok profesyonel oyuncuyu göz önünde bulundurursanız önemli olanın basitlik olduğunu unutmayın. Pozisyon ve teslim olma noktalarını hatırlayın. Tüm teknikler rakibinizi alt etmek adına olmalıdır. Oyunuza karşıtlıkları deneyim ederken, nelerin doğru gittiğine dikkat edin. Gerekli olanları ve kullanışlı olanları hayatınıza eklerken, gereksiz olanlardan tamamen kurtulun. Farkı fark edin.